Amerikalik shifokor Ebola virusiga chalingan holda Berlindagi Charite universitet kasalxonasining maxsus izolyatsiya bo'limiga olib kelindi. Germaniya Sog'liqni saqlash vazirligi AQSh hukumati iltimosiga binoan uning oila a'zolariga ham mamlakatga kirishga ruxsat berdi.
Bemorning rafiqasi va uch farzandi Kongo Demokratik Respublikasining sharqiy qismida, epidemiyaning markazida bo'lgan. Ularning alomatlari bor-yo'qligi noma'lum. Shifokor u yerda ishlayotganda yuqtirgan.
Charite kasalxonasining maxsus izolyatsiya bo'limi klinikaning qolgan qismidan ajratilgan va Ebola kabi xavfli kasalliklarni davolashda tajribaga ega. Zamonaviy davolash usullari bilan o'lim darajasi 60% dan 20-30% gacha tushadi.
Ebola asosan kasal yoki vafot etgan odamlarning tana suyuqliklari bilan bevosita aloqa qilish orqali yuqadi. Dastlabki alomatlar gripp yoki diareyaga o'xshaydi, keyin og'irlashadi va ko'p organlar yetishmovchiligidan o'limga olib keladi.

Американский врач, заразившийся вирусом Эбола в Демократической Республике Конго, был доставлен в специальное изоляционное отделение берлинской университетской клиники Шарите. Министерство здравоохранения Германии удовлетворило запрос властей США, разрешив членам семьи пациента также въехать в страну.
Жена и трое детей врача, находившиеся в Конго, будут помещены в то же отделение. Пока неизвестно, проявляют ли они симптомы. Врач заразился во время работы на востоке ДРК, в эпицентре последней вспышки.
Специальное изоляционное отделение Шарите изолировано от остальной клиники и имеет опыт лечения опасных заболеваний, таких как Эбола. Современное лечение снижает смертность с 60% до 20-30%.
Вирус Эбола передается при прямом контакте с биологическими жидкостями инфицированных или умерших. Начальные симптомы напоминают грипп или диарею, затем состояние ухудшается, и наступает смерть от полиорганной недостаточности.