️ Britaniya mudofaa vaziri Jon Xili bu hodisani "rus uchuvchilarining xavfli va qabul qilib bo'lmaydigan xatti-harakati" deb atadi va bu "baxtsiz hodisalar va keskinlashuv xavfini keltirib chiqarishi" mumkinligini ta'kidladi.
️ Razvedka samolyoti qurolsiz bo'lgan va NATOning sharqiy qanotini himoya qilish maqsadida muntazam kuzatuv olib borgan. Rus Su-35 samolyoti Britaniya samolyotiga shunchalik yaqin uchganki, favqulodda tizimlar ishga tushgan. Su-27 esa olti marta yaqinlashib, Rivet Joint burnidan atigi 6 metr masofada uchgan.
️ Buyuk Britaniya Mudofaa va Tashqi ishlar vazirliklari rasmiylari bu hafta Rossiya elchixonasiga norasmiy ravishda shikoyat qilgan. Bu hodisa 2022-yildan beri Britaniya samolyotiga nisbatan eng xavfli rus harakati sifatida baholanmoqda.
️ Ayni paytda, aprel oyida Britaniya harbiy-dengiz kuchlari Atlantika okeanida uchta rus suv osti kemasini kuzatgan va ularni "ko'rishdan haydagan". Bu operatsiya taxminan 500 harbiy xizmatchini jalb qilgan va Britaniya samolyotlari 450 soatdan ortiq parvoz qilgan.

️ Министерство обороны Великобритании заявило, что в апреле два российских истребителя «неоднократно и опасно» перехватили британский самолет-разведчик Rivet Joint над Черным морем в международном воздушном пространстве.
️ Министр обороны Джон Хили назвал инцидент «опасным и неприемлемым поведением российских пилотов» и предупредил, что такие действия «создают серьезный риск аварий и потенциальной эскалации».
️ Разведчик был невооружен и выполнял рутинное патрулирование для обеспечения безопасности восточного фланга НАТО. Российский Су-35 приблизился настолько близко, что сработали аварийные системы британского самолета. Су-27 совершил шесть проходов, приблизившись к носу Rivet Joint на расстояние менее 6 метров.
️ Официальные лица Минобороны и МИД Великобритании на этой неделе направили жалобу в посольство России. Это самый опасный инцидент с участием российских самолетов против британского разведчика с 2022 года.
️ Ранее в апреле Королевский флот отследил и «отогнал» три российские подводные лодки, якобы проводившие скрытую операцию в Атлантике к северу от Великобритании. В операции были задействованы около 500 военнослужащих, британские самолеты налетали более 450 часов.