AQShning Illinoys shtatida mart oyida namoyish etilgan 30 soniyalik saylov reklamasi bir qarashda oddiy ko‘ringan bo‘lsa-da, aslida bu AIPAC (Amerika-Isroil Jamoatchilik Ishlari Qo‘mitasi) tomonidan moliyalashtirilgan maxfiy operatsiya ekanligi aniqlandi. Reklama kongressga nomzod Bushra Amiwalani qo‘llab-quvvatlagandek ko‘rinadi, ammo asl maqsad progressiv falastinlik nomzod Kat Abug‘azalehdan ovozlarni olib qo‘yish edi.
Al Jazeera tomonidan o‘rganilgan hujjatlarga ko‘ra, reklama uchun pul to‘lagan siyosiy harakat qo‘mitasi (PAC) AIPAC bilan bog‘liq bo‘lib, bu tashkilot Isroilni tanqid qiluvchi nomzodlarni mag‘lub etish uchun o‘n millionlab dollar sarflamoqda. Illinoys shtatida AIPAC pulni bir necha PAC orqali o‘tkazib, o‘z ishtirokini yashirgan.
Tanqidchilarning fikricha, AIPAC “qo‘g‘irchoq PAC”lardan foydalanib, saylovchilarni chalg‘itmoqda va demokratik jarayonni buzmoqda. Justice Democrats vakili Usamah Andrabi: “Har bir saylov sikli AIPAC demokratiyamiz qanchalik buzilganini va moliyaviy tizimimiz qanchalik korruptsiyalashganini ko‘rsatadi”, dedi.
AIPACning saylovdagi roli keng jamoatchilik noroziligiga sabab bo‘lmoqda. So‘rovlar shuni ko‘rsatadiki, AQSh saylovchilari orasida Isroilga nisbatan qo‘llab-quvvatlash pasayib, falastinliklarga hamdardlik ortgan. 2025 yilgi Pew tadqiqotiga ko‘ra, demokratlarning 80 foizi Isroilga nisbatan salbiy fikrda.
DAWN inson huquqlari tashkiloti AIPACni shaffoflikka chaqirib, tashkilotning hozirgi va sobiq xodimlari AQSh va Isroil hukumatlarida ishlaganini aniqladi. Tashkilot AIPACdan o‘z rahbarlari va xodimlari ro‘yxatini e’lon qilishni talab qilmoqda.

В штате Иллинойс в марте была показана 30-секундная предвыборная реклама, которая на первый взгляд казалась безобидной. Однако, как выяснилось, она была оплачена политическим комитетом (PAC), связанным с крупнейшим произраильским лобби в США — AIPAC. Целью рекламы было оттянуть голоса у прогрессивного палестино-американского кандидата Кат Абугазале.
Согласно документам, изученным Al Jazeera, AIPAC вложил десятки миллионов долларов в кампании по дискредитации критиков Израиля. В Иллинойсе AIPAC скрыл свое участие, переведя средства через несколько PAC, включая Chicago Progressive Partnership и Elect Chicago Women.
Критики утверждают, что AIPAC использует «подставные PAC», чтобы обманывать избирателей и подрывать демократический процесс. Представитель Justice Democrats Усамах Андраби заявил: «Каждый избирательный цикл AIPAC показывает, насколько сломана наша демократия и коррумпирована финансовая система».
Роль AIPAC вызывает растущее недовольство общественности. Опросы показывают снижение поддержки Израиля среди американцев: 57% демократов сочувствуют палестинцам, а 80% имеют негативное мнение об Израиле (Pew, 2025).
Правозащитная группа DAWN призвала AIPAC к прозрачности, выявив, что многие бывшие и нынешние сотрудники AIPAC работают в правительствах США и Израиля. DAWN требует опубликовать список руководства и сотрудников организации.