Media merosxo‘ri Jeyms Merdok Nyu-York jurnali va Vox Media podkast tarmog‘ini sotib olish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Ushbu bitim uning portfelini sezilarli darajada kengaytiradi va yangiliklar va ko‘ngilochar sohalardagi ta’sirini oshirishi kutilmoqda.
“Bu sotib olish madaniyatning ilg‘or qirralariga bo‘lgan qiziqishimizni va ambitsiyali jurnalistikaga sodiqligimizni aks ettiradi”, dedi Merdok, media magnati Rupert Merdokning kenja o‘g‘li, chorshanba kuni bitimni e’lon qilgan bayonotida. Uning Lupa Systems kompaniyasi ikkala aktivni Vox Mediadan sotib oladi.
300 million dollardan ortiq baholangan bitim Merdokga madaniyat, siyosat va modani yoritishi bilan tanilgan taniqli jurnal va reklama beruvchilar orasida talab qilinadigan demografik guruhga ega podkast bo‘limi ustidan nazorat beradi. Siyosiy yangiliklar sayti Vox.com ham bitimga kiritilgan.
Merdok va uning rafiqasi Ketrin Merdok Voxning asosiy iqtidor egalari, xususan, mashhur Pivot podkasti yulduzlari Kara Svisher va Skott Galloveyni jalb qilishda faol ishtirok etishgan. “Men Jeyms va Ketrinni yaxshi ko‘raman”, dedi Svisher telefon orqali bergan intervyusida. “Bugungi kunda ko‘plab media egalaridan farqli o‘laroq, ular biznesni yaxshi tushunadilar va oqilona tavakkal qilishga tayyorlar.”
Voxning podkast bo‘limi bitimda Nyu-York jurnaliga qaraganda ancha yuqori baholangan, bu esa eng yaxshi dasturlarni saqlab qolish muhimligini ko‘rsatadi. Masalan, Pivot shartnomasida yana uch yil qolgan va u Merdok davrida davom etadi.
Bir necha yil oldin Jeyms otasi bilan oilaviy media imperiyasining tahririy yo‘nalishi va kelajakdagi nazorati bo‘yicha keskin nizoga duch kelgan edi. 2019-yilda u 21st Century Fox bosh direktori lavozimidan ketganidan so‘ng Lupa kompaniyasini asos solgan. 2020-yilda esa “ayrim tahririy mazmun bo‘yicha kelishmovchiliklar” sababli News Corp boshqaruv kengashidan iste’foga chiqqan.
Voxning podkast va nashriyot aktivlari Lupa Systems sho‘ba korxonasi sifatida faoliyat yuritadi. Lupa Systems, shuningdek, Parij, Mayami, Gonkong va Dohada yillik tadbirlar o‘tkazadigan Art Basel va Robert De Niro va Jeyn Rozental asos solgan Tribeca Enterprises kompaniyalariga egalik qiladi.
Vox Media bosh direktori Jim Bankoff Lupa Systemsga qo‘shiladi va Vox Media yorlig‘i ostidagi brendlarni boshqarishda davom etadi. Bitim to‘rt-olti hafta ichida yakunlanishi kutilmoqda.
Nyu-York jurnalining nashrlari orasida The Cut, Vulture va Intelligencer bor bo‘lib, ular o‘n millionlab raqamli auditoriyaga va 400 mingdan ortiq pullik obunachiga ega.
Sotib olish Eater, Popsugar va The Verge kabi boshqa Vox Media brendlarini o‘z ichiga olmaydi. Ushbu brendlar SB Nation va The Dodo bilan birga yangi korporativ nom ostida mustaqil kompaniyaga aylanadi.
Jeymsning otasi Rupert Merdok bir vaqtlar Nyu-York jurnaliga 1970-yillarning oxiridan 1991-yilgacha egalik qilgan edi.

Медийный наследник Джеймс Мердок договорился о приобретении New York Magazine и подкаст-сети Vox Media в рамках сделки, которая значительно расширит его портфель и, как ожидается, усилит его влияние на новости и развлечения.
«Это приобретение отражает как наш интерес к передовым направлениям культуры, так и нашу глубокую приверженность амбициозной журналистике», — заявил Мердок, младший сын медиамагната Руперта Мердока, в заявлении в среду, объявляя о сделке. Его компания Lupa Systems купит оба актива у Vox Media.
Сделка, оцениваемая более чем в 300 миллионов долларов, дает Мердоку контроль над известным журналом, известным своим освещением культуры, политики и моды, а также подкаст-подразделением, охват которого среди демографической группы, востребованной рекламодателями, сопоставим с охватом кабельных новостных сетей, по словам нескольких источников, знакомых с ситуацией. Сайт политических новостей Vox.com также включен в сделку.
Мердок и его жена Кэтрин Мердок были активно вовлечены в переговоры с ключевыми талантами Vox, в частности с Карой Свишер и Скоттом Гэллоуэем, звездами популярного подкаста Pivot, а также с несколькими другими программами подкаст-сети компании. «Мне нравятся Джеймс и Кэтрин», — сказала Свишер в телефонном интервью. «В отличие от многих других владельцев СМИ сегодня, они разбираются в бизнесе и готовы идти на разумный риск».
Подкаст-подразделение Vox было оценено в сделке значительно выше, чем New York Magazine, что подчеркивает важность сохранения топ-программ. Например, у Pivot осталось три года по контракту, который продолжится при Мердоке.
Несколько лет назад Джеймс был вовлечен в ожесточенный спор со своим отцом по поводу редакционного направления и будущего контроля над семейной медиаимперией. В 2019 году он основал Lupa после ухода с поста генерального директора 21st Century Fox. В 2020 году он вышел из совета директоров News Corp, издательского подразделения семейной империи, сославшись на «разногласия по поводу определенного редакционного контента».
Подкаст- и издательские активы Vox будут работать как дочерняя компания Lupa Systems, которая также владеет Art Basel, проводящим ежегодные мероприятия в Париже, Майами, Гонконге и Дохе, и Tribeca Enterprises, медиа- и развлекательной компанией, сооснованной Робертом Де Ниро и Джейн Розенталь.
Генеральный директор Vox Media Джим Бэнкофф присоединится к Lupa Systems и продолжит руководить брендами под маркой Vox Media, сообщил он в записке сотрудникам, добавив, что сделка, как ожидается, закроется через четыре-шесть недель.
Публикации New York Magazine включают The Cut, Vulture и Intelligencer, с цифровой аудиторией в десятки миллионов и более 400 000 платных подписчиков.
Приобретение не включает другие бренды Vox Media, такие как Eater, Popsugar и The Verge. Эти бренды, наряду с SB Nation и The Dodo, станут независимой компанией под новым корпоративным названием.