Birlashgan Millatlar Tashkilotining Xalqaro Sud (ICJ) ishchilar va kasaba uyushmalarining ish tashlash huquqi xalqaro shartnoma bilan himoyalanganligi haqida qaror chiqardi. Bu qaror dunyo bo‘ylab mehnat qonunchiligiga ta'sir ko‘rsatishi mumkin.
ICJ raisi Yuji Ivasava payshanba kuni sud “ishchilar va ularning tashkilotlarining ish tashlash huquqi himoyalangan degan fikrda” ekanligini aytdi. Bu qaror Xalqaro Mehnat Tashkilotining (ILO) 1948-yildagi Kasaba uyushmalari erkinligi to‘g‘risidagi konventsiyasiga (87-sonli konventsiya) taalluqli.
Qaror sudning 14 a'zosidan iborat hay'atining 10-4 ovoz bilan qabul qilindi. ILO 2023-yil noyabr oyida ushbu masala bo‘yicha maslahat xulosasini so‘ragan edi, chunki ishchilar va ish beruvchilar vakillari o‘rtasida konventsiya ish tashlash huquqini himoya qiladimi degan bahs bor edi.
Garchi ICJ sudyalari konventsiya bunday huquqni himoya qilishini tasdiqlagan bo‘lsa-da, ular o‘z xulosasi tor ekanligini ta'kidladilar. Ivasava “bu xulosa ushbu huquqning aniq mazmuni, ko‘lami yoki amalga oshirish shartlarini belgilamaydi”, dedi.
Qaror majburiy bo‘lmasa-da, ko‘plab mahalliy sudlar ICJ xulosalarini nufuzli deb biladi. Mehnat himoyachilari bu qaror ish tashlash huquqini tan olmagan mamlakatlarga ta'sir qilishini kutmoqda. 87-sonli konventsiya 158 davlat tomonidan ratifikatsiya qilingan.
Konventsiya ishchilar va ish beruvchilarning tashkilot tuzish, federatsiyalarga a'zo bo‘lish erkinligini himoya qiladi. ICJ 43 sahifali maslahat xulosasida ish tashlash “ishchilar va ularning tashkilotlari o‘z manfaatlarini ilgari surish va mehnat sharoitlarini yaxshilash uchun foydalanadigan asosiy faoliyat va vositalardan biri” ekanligini asosladi.
Xulosa, shuningdek, “uyushma erkinligi ishchilar tashkilotlariga o‘z a'zolarining manfaatlarini himoya qilish uchun jamoaviy harakatlarni amalga oshirishga yordam beradi, shu jumladan ish tashlash huquqidan foydalanish orqali”, deb ta'kidladi. Shunday qilib, ish tashlash huquqi konventsiyaning “magsadi va maqsadiga mos keladi”.
Bu qaror ILO ta'riflaganidek, “ish beruvchilar va ishchilar o‘rtasidagi uzoq muddatli qarashlar farqiga” nuqta qo‘ydi. ILO bunday kelishmovchilikni hal qilish uchun ICJga murojaat qilish “juda kam uchraydigan” harakat ekanligini qo‘shimcha qildi.
Xalqaro Kasaba Uyushmalari Konfederatsiyasi vakili Garold Ko sudga bu ish “huquqiy mavhumliklardan ko‘ra ko‘proq narsa” ekanligini aytdi. U “bu dunyo bo‘ylab o‘n millionlab ishchilarning haqiqiy huquqlariga ta'sir qiladi”, dedi.

Международный Суд ООН (ICJ) постановил, что право работников и профсоюзов на забастовку защищено ключевым международным договором. Это решение может повлиять на трудовое законодательство по всему миру.
Председатель ICJ Юдзи Ивасава заявил в четверг, что суд «придерживается мнения, что право на забастовку работников и их организаций защищено» в соответствии с Конвенцией Международной организации труда (МОТ) 1948 года о свободе объединения (Конвенция 87).
Решение было принято 10 голосами против 4 в коллегии из 14 судей. МОТ запросила консультативное заключение в ноябре 2023 года на фоне спора между представителями работников и работодателей о том, защищает ли Конвенция 87 неявно право на забастовку.
Хотя судьи ICJ подтвердили, что конвенция закрепляет такое право, они подчеркнули, что их мнение является узким. Ивасава сказал, что заключение «не влечет за собой никакого определения точного содержания, объема или условий осуществления этого права».
Хотя решение не является обязательным, многие местные суды считают мнения ICJ авторитетными. Защитники трудовых прав ожидают, что оно повлияет на страны, которые не признали право работников на забастовку. Конвенция 87 ратифицирована 158 странами.
Конвенция устанавливает защиту в отношении свободы работников и работодателей организовываться, создавать и вступать в федерации. В своем 43-страничном консультативном заключении ICJ обосновал, что забастовки являются «одним из основных видов деятельности и инструментов, используемых работниками и их организациями для продвижения своих интересов и улучшения условий труда».
Заключение также гласит, что «свобода объединения способствует тому, чтобы организации работников могли предпринимать коллективные действия для защиты интересов своих членов, в том числе путем осуществления права на забастовку». Таким образом, право на забастовку «соответствует объекту и цели» конвенции.
Решение положило конец тому, что МОТ назвала «давним расхождением во взглядах» между работодателями и работниками по поводу Конвенции 87. Организация добавила, что обращение в ICJ для разрешения такого разногласия было «исключительно редким» шагом.
Гарольд Ко, представлявший Международную конфедерацию профсоюзов, заявил суду, что это дело «касается не только юридических абстракций». «Оно повлияет на реальные права десятков миллионов трудящихся по всему миру», — сказал он.