Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) terma jamoasi 2026 yilgi Jahon chempionatiga tayyorgarlik rejasini o‘zgartirmasligini ma’lum qildi. Bu AQShning jamoa mamlakatga kelishdan oldin 21 kunlik izolyatsiyada bo‘lishi kerakligi haqidagi ogohlantirishiga qaramay qilinmoqda.
Oq uyning Jahon chempionati bo‘yicha ishchi guruhi direktori Endryu Juliani juma kuni Kongo delegatsiyasi Belgiyada mashg‘ulot o‘tkazayotgan ‘bubble’ni saqlab qolishi yoki 21 kun izolyatsiyada bo‘lishi kerakligini, aks holda mamlakatga kirishiga ruxsat berilmasligini tasdiqladi. Bu markaziy Afrikadagi Ebola virusining halokatli avj olishi bilan bog‘liq.
Kongo termasi turnirda Xyustonda joylashgan bo‘lib, 17 iyun kuni Portugaliyaga qarshi K guruhining ochilish o‘yinini o‘tkazadi, keyin 23 iyun kuni Meksikaning Gvadalaxara shahrida Kolumbiya va 27 iyun kuni Atlantada O‘zbekiston bilan o‘ynaydi.
“Biz Kongoga 21 kun davomida bubble’ni saqlab qolishlari kerakligini, shundan keyingina 11 iyunda Xyustonga kelishlari mumkinligini aniq aytdik”, dedi Juliani ESPNga. “Kongo hukumatiga ham bubble’ni saqlab qolishlari kerakligini, aks holda AQShga sayohat qila olmasliklari xavfi borligini juda aniq tushuntirdik. Bundan aniqroq bo‘lishimiz mumkin emas.”
Biroq jamoa vakilining aytishicha, hozircha ularning jadvalida hech qanday o‘zgarish yo‘q. Jadvalga 3 iyun kuni Belgiyaning Lyej shahrida Daniyaga qarshi o‘rtoqlik uchrashuvi va olti kundan keyin Ispaniyaning Kadis shahrida Chili bilan o‘yin kiradi.
“Biz mashg‘ulot dasturimizni saqlab qoldik. Jamoada KDRdan kelgan birorta futbolchi yo‘q”, dedi rasmiy. Barcha o‘yinchilar KDRdan tashqarida, asosan Yevropada joylashgan, shu jumladan murabbiy Sebastyan Dezabr. Bir necha jamoa rasmiylari shu hafta boshida KDRdan Belgiyadagi mashg‘ulot lageriga yetib keldi.
Jamoa keyingi haftada Kinshasaga uch kunlik sayohatni xayrlashuv sifatida rejalashtirgan edi, ammo bu safar bekor qilindi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti juma kuni KDRda Bundibugyo shtammi Ebola epidemiyasining milliy avj olish xavfini “juda yuqori” darajaga ko‘tardi va bu epidemiya xalqaro ahamiyatga ega favqulodda holat deb e’lon qildi.

Представитель сборной Демократической Республики Конго (ДРК) заявил, что команда не планирует менять подготовку к чемпионату мира 2026 года, несмотря на предупреждение США о необходимости 21-дневной изоляции перед въездом в страну.
Эндрю Джулиани, исполнительный директор целевой группы Белого дома по чемпионату мира, в пятницу подтвердил, что конголезская делегация должна сохранять «пузырь» в Бельгии, где тренируется, или изолироваться на 21 день, иначе ей грозит отказ во въезде. Это связано со смертельной вспышкой вируса Эбола в центральноафриканской стране.
Сборная Конго будет базироваться в Хьюстоне на турнире и сыграет стартовый матч группы K против Португалии 17 июня, затем встречи с Колумбией 23 июня в Гвадалахаре (Мексика) и с Узбекистаном 27 июня в Атланте.
«Мы очень ясно дали понять Конго, что они должны сохранять целостность своего пузыря в течение 21 дня, прежде чем смогут приехать в Хьюстон 11 июня», — сказал Джулиани ESPN. «Мы также очень ясно дали понять правительству Конго, что они должны сохранять этот пузырь, иначе они рискуют не попасть в США. Яснее некуда».
Однако представитель команды заявил, что на данный момент изменений в расписании нет. В него входит товарищеский матч с Данией 3 июня в Льеже (Бельгия) и еще один с Чили 9 июня в Кадисе (Испания).
«Мы сохранили программу тренировок. Ни один игрок в составе не приехал из ДРК», — сказал официальный представитель. Все игроки находятся за пределами ДРК, в основном в Европе, включая тренера Себастьена Дезабра. Несколько официальных лиц команды прибыли в тренировочный лагерь в Бельгии из ДРК ранее на этой неделе.
Команда планировала трехдневную поездку в Киншасу на следующей неделе для праздничных проводов, но она отменена. Всемирная организация здравоохранения в пятницу повысила риск редкого штамма Эбола Бундибугьо до «очень высокого» уровня и объявила вспышку в ДРК и соседней Уганде чрезвычайной ситуацией международного значения.