AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Hindistonga to‘rt kunlik tashrif boshladi va Bosh vazir Narendra Modini Oq uyga taklif qildi. Tashrif savdo va energetika masalalariga qaratilgan bo‘lib, Hindistonning Rossiya neftini sotib olishi bilan bog‘liq keskinlikni yumshatishga urinish sifatida baholanmoqda.
Rubio Nyu-Dehlida AQSh elchixonasining yangi binosini ochdi va bu “muhim munosabatlarga sodiqlik belgisi” ekanini ta’kidladi. U Hindiston bilan munosabatlarni Hind-Tinch okeani mintaqasidagi strategiyaning asosi deb atadi.
Davlat departamenti ma’lumotiga ko‘ra, Rubio va Modi “savdo va mudofaa hamkorligini chuqurlashtirish, muhim va rivojlanayotgan texnologiyalar bo‘yicha hamkorlikni tezlashtirish”ga kelishgan.
Tashrif AQSh, Yaponiya, Avstraliya va Hindistonni o‘z ichiga olgan “To‘rt tomonlama xavfsizlik muloqoti” (Quad) uchrashuvi bilan yakunlanadi. Ushbu guruh Xitoyning mintaqadagi kuchiga qarshi tuzilgan bo‘lib, Pekinning noroziligiga sabab bo‘lmoqda.
AQSh rejimi Hindiston bilan munosabatlarni mustahkamlashga harakat qilayotgan bo‘lsa-da, Tramp ma’muriyatining dastlabki harakatlari aloqalarni chayqatdi. O‘tgan yili AQSh Hindistonga Rossiya neftini sotib olgani uchun tariflarni ikki baravar oshirib, 50 foizga yetkazgan edi.
Eron urushi Hindistonning Rossiya neftiga bo‘lgan qaramligini davom ettirishiga sabab bo‘lmoqda. Rubio Modini AQSh va Venesueladan ko‘proq neft sotib olishga undashi kutilmoqda.
Rubio Eron bilan muzokaralarda “ma’lum yutuqlar” borligini aytdi va “bir necha kunda biror narsa deyishimiz mumkin” dedi. U Erondan Hormuz bo‘g‘ozida erkin o‘tishni ta’minlash va yuqori boyitilgan uran zaxiralarini topshirishni talab qildi.
AQSh-Pokiston munosabatlarining iliqlashishi ham Hindiston bilan aloqalarga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Pokiston AQSh-Eron muzokaralarida vositachilik qilmoqda.

Госсекретарь США Марко Рубио начал четырёхдневный визит в Индию и пригласил премьер-министра Нарендру Моди в Белый дом. Поездка, как утверждается, направлена на улучшение отношений между Вашингтоном и Нью-Дели на фоне торговых трений, особенно из-за закупок Индией российской нефти.
В Нью-Дели Рубио открыл новое крыло посольства США, назвав здание «знаком нашей приверженности этим важным отношениям». Он подчеркнул, что отношения с Индией являются краеугольным камнем подхода США к Индо-Тихоокеанскому региону.
Госдепартамент сообщил, что Рубио и Моди «договорились углубить торговое и оборонное сотрудничество, а также ускорить взаимодействие в области критически важных и развивающихся технологий».
Визит завершится встречей так называемого «Четырёхстороннего диалога по безопасности» (Quad), в который входят США, Япония, Австралия и Индия. Эта группа была создана в противовес растущей мощи Китая в регионе, что регулярно вызывает недовольство Пекина.
Несмотря на возобновление внимания США к Индии, ранние действия администрации Трампа подорвали отношения. В прошлом году США вдвое увеличили пошлины на индийские товары до 50% из-за закупок российской нефти.
Война США и Израиля с Ираном и её влияние на глобальные энергетические рынки привели к тому, что Индия продолжает покупать российскую нефть. Ожидается, что Рубио будет настаивать на том, чтобы Индия увеличила закупки нефти из США и Венесуэлы.
Рубио отметил «определённый прогресс» в переговорах с Ираном и заявил, что «есть шанс, что через несколько дней мы сможем что-то сказать». Он повторил требования США о свободном проходе через Ормузский пролив и передаче запасов высокообогащённого урана.
Отношения США с Индией также пострадали из-за потепления связей с Пакистаном, который выступает посредником в американо-иранских переговорах.