Ispaniya poytaxti Madridda shanba kuni o'n minglab odamlar bosh vazir Pedro Santchesning iste'fosini talab qilib namoyishga chiqdi. Namoyishga sabab Santches oilasi, ittifoqchilari va partiyasiga oid korrupsiya mojarolari bo'ldi.
Namoyishni Ispaniya Fuqarolik Jamiyati uyushmasi tashkil qilgan. Tashkilotchilarning ma'lumotiga ko'ra, taxminan 80 ming kishi qatnashgan, hukumat esa bu ko'rsatkichni 40 ming deb baholamoqda. Muxolif Xalq partiyasi va o'ta o'ng Vox partiyasi rahbarlari ham ishtirok etdi.
Namoyish asosan tinch o'tdi, biroq kichik bir guruh Santchesning rasmiy qarorgohi atrofidagi to'siqlarni buzib o'tishga urindi. Politsiya uch kishini hibsga oldi, kamida yetti nafar xodim namoyishchilar bilan to'qnashuvda jarohatlandi.
Ispaniya sudi seshanba kuni sobiq sotsialistik bosh vazir Xose Luis Rodriges Sapatero ustidan korrupsiya ayblovlari bo'yicha jinoiy tergov boshlanganini e'lon qildi. Sapatero Santchesning so'nggi yillardagi asosiy ittifoqchisi bo'lib, sud qarori Santchesning sotsialistlar partiyasi boshchiligidagi koalitsiyasiga zarba berdi.
Bu xabar Santches oilasi va ma'muriyati a'zolariga oid korrupsiya ishlari fonida kelmoqda. O'tgan oy Santchesning rafiqasi Begona Gomes poraxo'rlik, ta'sir o'tkazish, biznesda korrupsiya va mablag'larni o'zlashtirishda ayblanib, unga nisbatan jinoiy ish qo'zg'atilgan edi. Gomes ayblovlarni rad etgan, Santches esa buni o'ng kuchlarning koalitsiyasini zaiflashtirishga urinishi deb atagan.
Santchesning ukasi Devid Santches ham shu oyda ta'sir o'tkazish ayblovlari bo'yicha sudga tortilishi kutilmoqda. Devid Santches hech qanday aybni tan olmayapti.

В субботу десятки тысяч человек вышли на акцию протеста в Мадриде, требуя отставки премьер-министра Испании Педро Санчеса на фоне серии коррупционных скандалов, затрагивающих его семью, союзников и партию.
Протест был организован ассоциацией «Гражданское общество Испании», которая заявила об участии около 80 000 человек, что значительно превышает правительственную оценку в 40 000. В акции также приняли участие лидеры оппозиционной Народной партии и ультраправой партии Vox.
Протест в основном прошел мирно, хотя небольшая группа демонстрантов пыталась прорвать ограждения вокруг официальной резиденции Санчеса. Полиция сообщила о трех задержанных. По меньшей мере семь полицейских получили ранения в столкновениях с протестующими.
Во вторник испанский суд объявил о начале уголовного расследования в отношении бывшего премьер-министра-социалиста Хосе Луиса Родригеса Сапатеро по обвинениям в коррупции. Сапатеро был ключевым союзником Санчеса в последние годы, и это решение нанесло удар по коалиции во главе с Социалистической партией Санчеса.
Эта новость появилась на фоне дел о коррупции, связанных с семьей Санчеса и членами его администрации. В прошлом месяце супруга Санчеса Бегонья Гомес была обвинена в хищении, торговле влиянием, коррупции в деловых отношениях и растрате. Гомес отрицает обвинения, а Санчес назвал их попыткой правых сил подорвать его коалицию.
Младший брат Санчеса Давид Санчес также предстанет перед судом в этом месяце по обвинениям в торговле влиянием. Давид Санчес отрицает какую-либо причастность к правонарушениям.