Serbiya poytaxti Belgradda oʻn minglab odamlar, asosan universitet talabalari boshchiligida hukumatga qarshi norozilik namoyishi oʻtkazdi. Namoyishchilar muddatidan oldin saylov oʻtkazishni talab qilmoqda.
2024-yil noyabrida Novi Sad temir yoʻl stansiyasidagi halokatda 16 kishi halok boʻlgan edi. Bu voqea korrupsiyaga qarshi norozilik namoyishlarini keltirib chiqardi va shaffof tergov talabi bilan bosh vazir Milosh Vuchevich isteʼfoga chiqishga majbur boʻldi.
Serbiya prezidenti Aleksandar Vuchich namoyishchilarga qattiq qarshilik koʻrsatdi. Talabalar boshchiligidagi korrupsiyaga qarshi harakat Vuchichni muddatidan oldin saylov oʻtkazishga majbur qilish kampaniyasiga aylandi.
Vuchich bu hafta saylov joriy yilning sentyabr-noyabr oylarida oʻtkazilishi mumkinligini aytdi. Namoyishchilar Belgrad markaziy maydoniga turli yoʻnalishlardan kirib keldi, koʻplari plakatlar va “Talabalar gʻalaba qozonadi” shiori tushirilgan futbolkalar kiygan edi.
Namoyishchi Maja Milas Markovichning soʻzlariga koʻra, talabalar “oʻz yoshligi va ajoyib energiyasi bilan bizni bu yerda toʻpladi; men haqiqatan ham normal yashash huquqiga egamiz deb ishonaman”.
Serbiya davlat temir yoʻl kompaniyasi shanba kuni Belgradga va Belgraddan barcha poyezdlarni bekor qildi, bu odamlarning boshqa shaharlardan kelishiga toʻsqinlik qilish uchun edi.
Kechqurun prezidentlik binosi va Vuchich tarafdorlari lageri yonida namoyishchilar va politsiya oʻrtasida toʻqnashuvlar boʻldi. Politsiya koʻzdan yosh oqizuvchi gaz va stun granatalaridan foydalandi, namoyishchilar axlat qutilariga oʻt qoʻydi.
Jurnalist Tetyana Kekichning aytishicha, namoyishlar “jamoatchilik tomonidan katta qoʻllab-quvvatlanmoqda, chunki bu hukumatga qarshi keng qamrovli harakat”. Biroq namoyishchilarning “aniq siyosiy platformasi yoki siyosati yoʻq” va “prezidentga haqiqiy raqib boʻla oladigan yetakchisi yoʻq”.
Yevropa Kengashining inson huquqlari boʻyicha komissari Maykl OʻFlaherti Serbiya hukumatini tanqid qildi va vaziyatni diqqat bilan kuzatishini aytdi. Serbiya Yevropa Ittifoqiga aʼzo boʻlishga intilmoqda, ammo Rossiya va Xitoy bilan yaqin aloqalarni saqlab kelmoqda.

Десятки тысяч человек во главе с университетскими студентами вышли на протест в столице Сербии Белграде, требуя досрочных выборов и отставки правительства.
Катастрофа на железнодорожном вокзале в Нови-Саде в ноябре 2024 года, унесшая жизни 16 человек, спровоцировала антикоррупционные протесты. Требование прозрачного расследования вынудило тогдашнего премьер-министра Милоша Вучевича уйти в отставку.
Президент Сербии Александр Вучич жестко отреагировал на протестующих. Движение во главе со студентами переросло в кампанию по принуждению Вучича к проведению досрочных выборов.
Вучич на этой неделе заявил, что выборы могут состояться в период с сентября по ноябрь текущего года. Протестующие стекались на центральную площадь Белграда с разных направлений, многие несли плакаты и были одеты в футболки с лозунгом «Студенты побеждают».
Протестующая Мая Милас Маркович сказала, что студенты «смогли собрать нас здесь своей молодостью и замечательной энергией; я действительно верю, что мы имеем право жить нормально».
Государственная железнодорожная компания Сербии отменила все поезда в Белград и из Белграда в субботу, чтобы помешать людям приехать из других городов.
Вечером произошли столкновения между протестующими и полицией возле здания президентства и лагеря сторонников Вучича. Полиция применила слезоточивый газ и светошумовые гранаты, протестующие подожгли мусорные баки.
Журналистка Тетяна Кекич отметила, что протесты имеют «огромную поддержку общественности, потому что это всеобъемлющее движение против правительства». Однако у протестующих нет «четкой политической платформы или политики» и «нет лидера, который мог бы реально бросить вызов президенту».
Комиссар Совета Европы по правам человека Майкл О’Флаэрти раскритиковал сербское правительство и заявил, что будет внимательно следить за ситуацией. Сербия формально стремится в ЕС, но сохраняет тесные связи с Россией и Китаем.
Откат демократии при Вучиче может стоить стране около 1,5 миллиарда евро финансирования ЕС. Студенты планируют бросить вызов Вучичу на предстоящих выборах.