Buyuk Britaniya va Fransiya may oyining eng yuqori haroratini qayd etdi. G‘arbiy Yevropa “issiqlik gumbazi” ostida qolgan.
20-may kuni Fransiya va Buyuk Britaniyada may oylari uchun rekord darajadagi harorat qayd etildi. Issiq havo Shimoliy Afrikadan kelgan “issiqlik gumbazi” tufayli yuzaga kelgan bo‘lib, bu odatda yozning eng issiq kunlariga xos haroratni keltirgan.
Olimlarning ta’kidlashicha, Yevropa global isish tufayli o‘rtacha tezlikdan tezroq isimoqda, bu esa bunday issiq to‘lqinlarni tez-tez va kuchliroq qilmoqda.
Germaniyada harorat shanba kuni birinchi marta 30°C dan oshdi, chorshanbagacha ba’zi hududlarda yanada issiq bo‘lishi kutilmoqda.
Buyuk Britaniya Met Office ma’lumotlariga ko‘ra, dushanba kuni Londonning janubi-g‘arbidagi Kew Gardensda harorat 34,8°C ga yetdi, bu mamlakatdagi may oyining oldingi rekordidan ikki daraja yuqori. “Bu issiqlik Buyuk Britaniya uchun hatto yoz o‘rtasida ham noodatiy bo‘lar edi, may oyida esa undan ham ko‘proq”, deyiladi xabarda.
Met Office, shuningdek, may oyi uchun eng yuqori minimal harorat rekordi ham yangilanganini ma’lum qildi va buni “tropik kecha” deb atadi.
O‘tgan hafta iqlim bo‘yicha maslahatchilar mamlakat “endi mavjud bo‘lmagan iqlim uchun qurilgan”ligini ta’kidlab, hukumatni maktab va shifoxonalar kabi infratuzilmani isib borayotgan sayyoraga moslashtirishga chaqirgan edi.
Fransiyada Meteo-France agentligi dushanba kuni butun mamlakat bo‘ylab may oyidagi eng issiq kun qayd etilganini ma’lum qildi. Issiq to‘lqin hafta oxirigacha davom etishi kutilmoqda, shimoli-g‘arbiy hududlar uchun to‘q sariq darajadagi ogohlantirish e’lon qilingan.
Parijda shanba kuni birinchi marta 30°C dan yuqori harorat qayd etildi (31,9°C). Yakshanba kuni shaharda 10 km yugurish musobaqasida bir kishi vafot etdi, ammo o‘limga issiqlik sabab bo‘lgani hali aniqlanmagan. Lionda esa fitnes yugurishidan so‘ng bir ayol issiqlik urishidan vafot etdi.

Великобритания и Франция зафиксировали рекордные температуры в мае, поскольку Западная Европа страдает от «теплового купола». Такие экстремальные явления происходят все чаще по мере глобального потепления.
Во вторник Западная Европа ожидает очередной день исключительной жары, после того как в понедельник Франция и Великобритания зафиксировали самые высокие майские температуры в истории. Жаркая погода вызвана так называемым тепловым куполом — массами теплого воздуха из Северной Африки, которые принесли температуры, обычно наблюдаемые только в разгар лета.
Ученые утверждают, что Европа нагревается быстрее среднемировых темпов из-за антропогенного изменения климата, что делает такие волны тепла более частыми и интенсивными.
В Германии температура в субботу впервые в этом году превысила 30°C, а в некоторых частях страны ожидается еще более теплая погода до среды.
Метеорологическое бюро Великобритании сообщило, что в понедельник температура в Кью-Гарденс на юго-западе Лондона достигла 34,8°C, что на два градуса выше предыдущего майского рекорда. «Эта жара была бы исключительной даже в середине лета, не говоря уже о мае», — заявили в бюро.
Обычно в это время года в Лондоне температура составляет около 17-18°C. Метеобюро также предварительно зафиксировало рекорд самой высокой минимальной температуры за май, назвав это «тропической ночью».
На прошлой неделе климатические советники предупредили, что страна «построена для климата, которого больше не существует», призвав правительство адаптировать инфраструктуру, включая школы и больницы, к условиям теплеющей планеты.
Во Франции метеослужба Meteo-France заявила, что понедельник стал самым жарким днем мая с начала измерений. Ожидается, что жара продлится как минимум до конца недели, на северо-западе страны объявлен оранжевый уровень опасности.
В Париже в субботу впервые в году зафиксирована температура выше 30°C (31,9°C). В воскресенье во время 10-километрового забега в городе скончался мужчина, хотя связь с жарой еще не установлена. В Лионе женщина умерла от теплового удара после фитнес-забега.
В Испании к концу недели ожидаются самые высокие температуры, местами до 40°C. В некоторых регионах Италии уже введены ограничения на работу на открытом воздухе.