Sharqiy konferensiya finalining to‘rtinchi o‘yinida Nyu-York Niks Klivlend Kavalerzni 130-93 hisobida yirik hisobda mag‘lub etib, 1999 yildan beri ilk bor NBA finaliga yo‘l oldi. O‘yin so‘ngida Klivlenddagi tribunada kam sonli muxlislar qolgan edi.
Karl-Entoni Tauns 19 ochko va 14 ribaund bilan dubl-dabl qayd etdi. Niks pley-offdagi g‘alabali seriyasini 11 o‘yinga yetkazdi – bu bir mavsumdagi uchinchi eng uzun seriya hisoblanadi. Nyu-Yorklik muxlislar Klivlend arenasini to‘ldirib, jamoasini qo‘llab-quvvatladi.
“Nyu-Yorkda umid so‘zi uzoq vaqt yo‘qolgan edi, uni qayta tiklash alohida”, dedi Tauns. “Madison Skver Garend umidga ega bo‘lganda, dunyoda undan yaxshiroq joy yo‘q”.
OG Anunobi 17, Landri Shemet esa zaxiradan 16 ochko to‘pladi. Jeylen Branson va Mikal Bridjs 15 ochkodan qo‘shdi, Josh Xart 6 ochko, 11 ribaund va 6 golli uzatma bilan o‘ynadi. Branson seriyaning eng qimmat o‘yinchisi (MVP) deb topildi – o‘rtacha 25.5 ochko va 7.8 golli uzatma.
Donovon Mitchell 31 ochko, Evan Mobli 15 ochko va 7 ribaund bilan Klivlend safida ajralib turdi. Jeyms Xarden 12 ochko va 5 yo‘qotish bilan o‘ynadi, barcha 3 ochkolik urinishlari muvaffaqiyatsiz bo‘ldi. “Ba’zida raqibga hurmat ko‘rsatish kerak”, dedi Kavalerz bosh murabbiyi Kenni Atkinson. “Ular ajoyib basketbol o‘ynadi”.
Niks 37 ochko farqi bilan g‘alaba qozondi – bu Kavalerzning uyida pley-offdagi eng yirik mag‘lubiyati. Nyu-York ribaundda 60-33 hisobida ustun keldi. Endi Niks finalda Oklaxoma Siti Tander yoki San-Antonio Spurs bilan to‘qnashadi.

В четвертом матче финала Восточной конференции «Нью-Йорк Никс» разгромили «Кливленд Кавальерс» со счетом 130-93, впервые с 1999 года выйдя в финал НБА. К концу игры на трибунах в Кливленде осталось мало болельщиков хозяев.
Карл-Энтони Таунс оформил дабл-дабл из 19 очков и 14 подборов. «Никс» продлили победную серию в плей-офф до 11 игр – третья по длительности серия в одном постсезоне в истории лиги. Болельщики из Нью-Йорка заполнили арену Кливленда.
«Выросши в районе Нью-Йорка, я чувствовал, что слово „надежда“ исчезло надолго, и восстановить его – это особенное чувство», – сказал Таунс. «Нет места лучше в мире, чем когда „Мэдисон Сквер Гарден“ полон надежды».
Оу-Джи Ануноби набрал 17 очков, Лэндри Шэмет – 16 со скамейки. Джейлен Брансон и Микал Бриджес добавили по 15 очков, Джош Харт – 6 очков, 11 подборов и 6 передач. Брансон был признан MVP серии (в среднем 25,5 очка и 7,8 передачи).
Донован Митчелл набрал 31 очко, Эван Мобли – 15 очков и 7 подборов за «Кливленд». Джеймс Харден завершил игру с 12 очками и 5 потерями, не реализовав ни одной трехочковой попытки. «Иногда нужно отдать должное сопернику, – сказал тренер «Кавальерс» Кенни Аткинсон. – Они играли великолепно и находятся на подъеме».
Победа с разницей в 37 очков стала крупнейшим домашним поражением «Кливленда» в плей-офф. «Никс» доминировали на подборах 60-33. В финале они встретятся с «Оклахома-Сити Тандер» или «Сан-Антонио Спёрс».