Uganda hukumati Ebola virusi tarqalishi sababli Kongo Demokratik Respublikasi bilan chegarani "zudlik bilan" yopish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Ushbu qaror virus bilan kasallangan kongolik bemorlarni davolagan ugandalik tibbiyot xodimlari orasida kasallik ko‘payganidan so‘ng qabul qilindi.
Chegarani yopish to‘g‘risidagi qaror Uganda vitse-prezidenti Jeska Alupo boshchiligidagi Ebolaga qarshi maxsus guruh tomonidan qabul qilindi. Sog‘liqni saqlash vazirligi doimiy kotibi doktor Diana Atvining so‘zlariga ko‘ra, Kongo bilan chegaradan o‘tish faqat favqulodda holatlarda, jumladan, epidemiyaga qarshi kurash, yuk tashish yoki xavfsizlik maqsadlarida ruxsat etiladi.
Favqulodda vaziyatlarda Ugandaga kirgan har bir kishi majburiy 21 kunlik karantinga olinadi. Eslatib o‘tamiz, Kongoda bu Ebolaning 17-chi marta qayd etilgan epidemiyasi bo‘lib, virusning Bundibugyo shtammi sabab bo‘lgan. Hozircha ushbu shtammga qarshi vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas.
Uganda va KDR o‘rtasidagi chegara bir necha yuz kilometrni tashkil etadi va rasmiy o‘tish punktlaridan tashqari ko‘plab piyoda yo‘llari mavjud. Har kuni odamlar qarindoshlarini ko‘rish yoki savdo qilish uchun chegarani kesib o‘tishadi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) qo‘shni davlatlar yuqori xavf ostida ekanligini tan olgan bo‘lsa-da, chegaralarni yopishni tavsiya etmagan.
JSST may oyi o‘rtalarida Ebolani xalqaro ahamiyatga ega favqulodda holat deb e’lon qilganida, "hech bir davlat o‘z chegaralarini yopmasligi yoki sayohat va savdoga cheklovlar qo‘ymasligi kerak" deb ta’kidlagan edi. Tashkilotning fikricha, chegaralarni yopish odamlarni nazorat qilinmaydigan norasmiy o‘tish joylaridan foydalanishga majbur qiladi va bu kasallikning tarqalish xavfini oshiradi.
Sharqiy Kongodagi notinch mintaqada Ebola bilan kasallanish soni 1000 ga yaqinlashmoqda, kamida 220 kishi virus tufayli vafot etgan. JSST rahbari Tedros Adhanom Gebreyesus mintaqadagi qurolli to‘qnashuvlar va hukumat kuchlari o‘rtasidagi janglar epidemiyaga qarshi kurashga to‘sqinlik qilayotganini ta’kidlab, sulh o‘rnatishga chaqirdi.

Власти Уганды объявили о немедленном закрытии границы с Демократической Республикой Конго (ДРК) из-за вспышки вируса Эбола. Решение было принято после того, как среди угандийских медицинских работников, лечивших конголезских пациентов, резко возросло число случаев заражения.
Постоянный секретарь Министерства здравоохранения Уганды доктор Диана Атвине заявила, что пересечение границы с Конго будет разрешено только в экстренных случаях, включая реагирование на вспышку, грузовые перевозки или по соображениям безопасности. Любой, кто въезжает в Уганду из Конго в чрезвычайных обстоятельствах, будет помещен на обязательный 21-дневный карантин.
Нынешняя вспышка является 17-й зарегистрированной вспышкой Эболы в истории ДРК. По словам медицинских экспертов, она вызвана штаммом Бундибугйо, против которого в настоящее время не существует вакцины или лечения. Граница между Угандой и ДРК протяженностью в несколько сотен километров имеет множество пешеходных переходов помимо официальных пунктов пропуска.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) признала высокий риск заражения для соседних стран, но выступила против закрытия границ. В середине мая, объявляя текущую вспышку Эболы чрезвычайной ситуацией в области общественного здравоохранения, имеющей международное значение, ВОЗ заявила, что «ни одна страна не должна закрывать свои границы или вводить какие-либо ограничения на поездки и торговлю». По мнению организации, закрытие границ вынудит людей использовать неформальные переходы, что увеличит вероятность распространения болезни.
В неспокойном регионе восточного Конго число подозреваемых случаев Эболы приближается к 1000, не менее 220 человек умерли, вероятно, от вируса. Глава ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус призвал к прекращению огня в регионе, чтобы позволить медикам безопасно работать, и осудил недавние нападения на медицинские учреждения, заявив, что беспорядки делают «почти невозможным» отслеживание контактов.