AQSh, Buyuk Britaniya va Avstraliya AUKUS harbiy ittifoqi doirasida suv osti kabellarini himoya qilish va mudofaa qobiliyatini oshirish uchun uchuvchisiz suv osti transport vositalari (UUV) texnologiyasini ishlab chiqishni rejalashtirmoqda.
Buyuk Britaniya mudofaa vaziri Jon Xili Singapurdagi xavfsizlik sammitida loyiha kelasi yilga qadar tayyor bo'lishini va Britaniya 150 million funt sterling (201 million dollar) ajratishini ma'lum qildi. Loyihaning umumiy qiymati oshkor etilmadi.
Ushbu e'lon AUKUS loyihalaridagi sekin taraqqiyot haqidagi tanqidlar fonida qilindi. Xili tanqidni tan olib, "AUKUSda juda uzoq vaqt ko'p gapirdik va kam yetkazib berdik, ammo endi bu o'zgardi" dedi.
2021-yilda boshlangan AUKUS mudofaa pakti uch davlatning yadroviy suv osti kemalarini ishlab chiqish va harbiy tajriba almashishini nazarda tutadi. Bu Xitoyning Hind-Tinch okeanidagi dengiz mavjudligiga qarshi turish vositasi sifatida ko'riladi.
UUV texnologiyasi AUKUSning Ikkinchi Ustuni doirasidagi birinchi muhim loyiha bo'lib, unda hamkor davlatlar uzoq masofali gipertovush raketalari, suv osti robototexnikasi va sun'iy intellekt kabi sohalarda "ilg'or imkoniyatlar" ustida ishlaydi.
Qo'shma bayonotga ko'ra, yangi loyiha suv osti infratuzilmasini himoya qilish, zarbalar berish, kuzatuv, razvedka va logistika operatsiyalarini amalga oshirish uchun UUVlar uchun "ilg'or yuklamalar va tizimlar" ishlab chiqishni nazarda tutadi.
Xili, shuningdek, UUVlar uchun sensorlar va qurol tizimlari ishlab chiqilishini, bu "qo'shinlarimizga ilg'or jangovar texnologiyalarni tezda berishini" ta'kidladi. Bu Tinch okeani, Atlantika va Shimoliy suvlardagi to'xtatuvchi kuchni kuchaytiradi.
E'lon bir oy oldin Xili Rossiyani Buyuk Britaniya shimolidagi suvlarda kabellar va quvurlar ustida yashirin operatsiya o'tkazishda ayblaganidan keyin qilindi. Moskva ayblovlarni rad etdi.
Dekabr oyida Buyuk Britaniya va Norvegiya suv osti kabellarini himoya qilish uchun Shimoliy Atlantikada Rossiya suv osti kemalarini ovlash bo'yicha shartnoma imzolagan edi.
Britaniya rasmiylarining so'zlariga ko'ra, Buyuk Britaniya 60 ga yaqin suv osti kabeli bilan bog'langan va ular Moskvadan tobora kuchayib borayotgan tahdid ostida. So'nggi yillarda Britaniya suvlarida Rossiya kemalari soni 30 foizga oshgan.
Boshqa joylarda, Xitoy kemalari Tayvan va Shvetsiya hududidagi suv osti kabellariga zarar yetkazganlikda gumon qilinmoqda. Boltiq dengizida ham kabellarga zarar yetkazilgani haqida xabarlar bor.
Shanba kuni uch mudofaa vaziri UUV loyihasi Rossiya va Xitoyning suv osti faoliyatiga qarshi qaratilganmi degan savolga javob bermadi. Shuningdek, AUKUS loyihalaridagi taraqqiyot sekinmi degan savolga ham javob berilmadi.
AUKUSning Birinchi Ustuni doirasida Buyuk Britaniya va Avstraliyada yadroviy hujum suv osti kemalari quriladi. Avstraliya uchun bu kelishuv harbiy qobiliyatni sezilarli darajada oshirishni anglatadi.
Avstraliya AQShning elita yadroviy harakat texnologiyasini oladigan ikkinchi davlat bo'ladi. Biroq, Avstraliyada AUKUS suv osti kemalari faqat 2040-yillarda tayyor bo'lishi rejalashtirilgani sababli, loyihaning o'z vaqtida amalga oshishi haqida savollar ko'paymoqda.
Avstraliya mudofaa vaziri Richard Marls Singapurga kelishidan oldin tanqidlarga javob berib, AUKUS suv osti kemalari loyihasidan boshqa "B rejasi" yo'qligini aytdi.
AQSh mudofaa vaziri Pit Xegset AQSh va Britaniya yadroviy suv osti kemalarini Avstraliya orqali aylantirish rejasi "hali ham yo'lda" ekanligini, birinchi AQSh harbiy xodimlari shu yil oxirida kelishini ma'lum qildi.

США, Великобритания и Австралия планируют разработать технологию беспилотных подводных аппаратов (UUV) для защиты подводных кабелей и повышения обороноспособности в рамках своего военного альянса AUKUS.
Министр обороны Великобритании Джон Хили объявил на саммите безопасности в Сингапуре, что технология будет готова к следующему году, а Великобритания выделит 150 миллионов фунтов стерлингов (201 миллион долларов). Общая стоимость проекта не раскрывается.
Заявление было сделано на фоне критики медленного прогресса проектов AUKUS. Признавая критику, Хили заявил, что "слишком долго в AUKUS мы слишком много говорили и слишком мало делали, но теперь это изменилось".
Оборонный пакт AUKUS, начатый в 2021 году, предусматривает разработку ядерных подводных лодок и обмен военным опытом. Он широко рассматривается как способ противодействия растущему морскому присутствию Китая в Индо-Тихоокеанском регионе.
Технология UUV является первым знаковым проектом в рамках Второй опоры AUKUS, где страны-партнеры работают над "передовыми возможностями" в таких областях, как гиперзвуковые ракеты большой дальности, подводная робототехника и ИИ.
Совместное заявление гласит, что новый проект предусматривает разработку "передовых полезных нагрузок и обеспечивающих систем" для UUV, которые смогут защищать подводную инфраструктуру, наносить удары, вести наблюдение, разведку и логистические операции.
Хили также сообщил, что для UUV будут разработаны сенсоры и системы вооружения, которые "быстро предоставят нашим силам передовые боевые технологии". Это усилит сдерживание в Тихом, Атлантическом океанах и водах Крайнего Севера.
Заявление последовало через месяц после того, как Хили обвинил Россию в проведении тайной операции с кабелями и трубопроводами в водах к северу от Великобритании. Москва отрицает обвинения.
В декабре Великобритания и Норвегия подписали пакт об охоте на российские подводные лодки в Северной Атлантике для защиты подводных кабелей.
По словам британских чиновников, Великобритания соединена примерно 60 подводными кабелями, которые находятся под растущей угрозой со стороны Москвы: за последние несколько лет количество российских судов в британских водах выросло на 30%.
В других местах китайские суда подозреваются в повреждении подводных кабелей в водах вокруг Тайваня и на шведской территории. Также поступали сообщения о повреждении кабелей в Балтийском море.
В субботу три министра обороны не ответили на вопрос BBC, направлен ли проект UUV на противодействие подводной деятельности России и Китая. Они также не ответили на вопрос, слишком ли медленен прогресс проектов AUKUS.
В рамках Первой опоры AUKUS в Великобритании и Австралии будут построены атомные ударные подводные лодки. Для Австралии эта сделка представляет собой серьезное обновление военного потенциала.
Австралия станет всего лишь второй страной, получившей элитную ядерную двигательную технологию США после Великобритании. Однако в Австралии все чаще задаются вопросом, удастся ли реализовать крупнейший оборонный проект страны вовремя, учитывая, что подводные лодки AUKUS запланированы к 2040-м годам.
Министр обороны Австралии Ричард Марлс, отвечая на критику перед прибытием в Сингапур, заявил, что у проекта подводных лодок AUKUS нет "плана Б".
Министр обороны США Пит Хегсет сообщил, что план ротации американских и британских атомных подводных лодок через Австралию "по-прежнему в силе", и первый персонал ВМС США прибудет позднее в этом году.