Ukraina Qurolli Kuchlarining sobiq bosh qo'mondoni, hozirgi Buyuk Britaniyadagi elchisi Valeriy Zalujniy birinchi marta ommaviy ravishda Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan jiddiy kelishmovchiliklar borligi haqida gapirdi. U bu haqda Associated Press agentligiga bergan intervyusida aytdi.
Zalujniyning so'zlariga ko'ra, u va davlat rahbari o'rtasidagi keskinlik Rossiyaning 2022-yil fevral oyida boshlagan to'liq miqyosdagi bosqinidan ko'p o'tmay paydo bo'lgan va mamlakat mudofaasi yondashuvlari bilan bog'liq edi.
Sobiq bosh qo'mondon, bu kelishmovchilik 2022-yil oxirida keskinlashganini, chunki Ukraina Xavfsizlik Xizmati (SBU) xodimlari uning ish kabinetida tintuv o'tkazishga urinishgan. Zalujniy buni bosim harakati deb atadi va o'sha paytda prezident idorasi rahbariyatiga Kiyev markazidagi qo'mondonlik punktini himoya qilish uchun harbiylarni jalb qilishga tayyorligi haqida ogohlantirganini aytdi.
Kelishmovchiliklar 2023-yilgi ukrain qarshi hujumi tayyorgarligi davomida davom etdi. Generalning so'zlariga ko'ra, uning Zaporojye viloyatida kuchlarni to'plash va Azov dengiziga chiqish rejasi rad etilgan. U resurslarni konsentratsiya qilmaslik va keng front bo'ylab qo'shinlarni taqsimlash zarba salohiyatini zaiflashtirgan va operatsiyaning muvaffaqiyatsizligiga olib kelgan deb hisoblaydi.
2024-yil fevral oyida Zelenskiy Zalujniyni bosh qo'mondon lavozimidan iste'foga chiqarib, uni Londondagi elchi etib tayinladi. Bir qator tahlilchilar bu qarorni mumkin bo'lgan siyosiy raqibni yo'q qilishga urinish deb baholagan edi.

Former Commander-in-Chief of the Armed Forces of Ukraine (AFU), now the country's ambassador to the United Kingdom, Valerii Zaluzhnyi, has publicly disclosed serious disagreements with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy for the first time. He made these remarks in an interview with the Associated Press agency.
According to Zaluzhnyi, tensions between him and the head of state arose shortly after Russia's full-scale invasion began in February 2022 and concerned approaches to the country's defense.
The ex-commander claims that the conflict sharply escalated in late 2022 when officers of the Security Service of Ukraine (SBU) attempted to conduct a search in his office. Zaluzhnyi described this as an act of pressure and stated that he warned the presidential office leadership at the time of his readiness to involve military personnel to protect the command post in central Kyiv.
Disagreements continued during the preparation of Ukraine's 2023 counteroffensive. According to the general, his plan to concentrate forces for a breakthrough in the Zaporizhzhia region and reach the Sea of Azov was rejected. He believes that the refusal to concentrate resources and the distribution of troops across a wide front weakened the strike potential and led to the operation's failure.
In February 2024, Zelenskyy dismissed Zaluzhnyi from the position of commander-in-chief, appointing him as ambassador to London. Several analysts at the time interpreted this decision as an attempt to eliminate a potential political competitor.