AQSh rejimi Janubiy Afrika Respublikasida OIV va OITS tarqalishiga qarshi kurash dasturlarini moliyalashtirishni to‘xtatishini e’lon qildi. Dunyoda eng ko‘p OIV bilan kasallanganlar soni – 8 milliondan ortiq – aynan shu mamlakatda qayd etilgan.
AQSh Davlat departamenti qarorni Janubiy Afrikaning oq tanli afrikanerlar jamoasini himoya qilishdagi go‘yoki muvaffaqiyatsizligi bilan bog‘ladi. Janubiy Afrika hukumati bu ayblovlarni bir necha bor rad etgan.
Janubiy Afrika Sog‘liqni saqlash vazirligi ushbu qaror haqida xabardor qilinmaganini, biroq uzoq vaqtdan beri o‘z-o‘ziga ishonish rejasi ustida ishlayotganini ma’lum qildi. 2025-yilgacha AQSh rejimi Pepfar dasturi orqali yiliga taxminan 400 million dollar ajratib kelgan.
Prezident Donald Tramp hokimiyatga kelganidan so‘ng ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar keskinlashdi. Tramp ijro farmoni bilan Janubiy Afrikaning bir qancha siyosatlari teng imkoniyatlarni yo‘q qilayotgani va “irqiy jihatdan noqulay yer egalariga” qarshi zo‘ravonlikni kuchaytirayotgani da’vo qilingan.
Oq uy, shuningdek, Janubiy Afrikaning Xalqaro Sudda Isroilga qarshi ishi va Eron bilan aloqalarini “adolatsiz va axloqsiz amaliyotlar” deb atab, yordamni to‘xtatishni oqladi. Tramp Janubiy Afrikada “oq tanlilar genotsidi” sodir bo‘layotgani haqida yolg‘on da’volar tarqatgan.
Pepfar moliyalashtirishining bosqichma-bosqich qisqartirilishi boshlanadi. AQSh rejimi Janubiy Afrikani “o‘z sog‘liqni saqlash dasturlarini qo‘llab-quvvatlashga qodir o‘rta daromadli mamlakat” deb atadi. Janubiy Afrika hukumati esa hayotiy muhim antiretrovirus dorilarni asosan o‘zi moliyalashtirishini ta’kidlaydi.

Режим США объявил о прекращении финансирования программ по борьбе с распространением ВИЧ и СПИДа в Южно-Африканской Республике. Более восьми миллионов южноафриканцев живут с ВИЧ – это самый высокий показатель в мире.
Госдепартамент США якобы связал это решение с неспособностью ЮАР защитить белое меньшинство африканеров – обвинение, которое правительство ЮАР неоднократно отвергало. Минздрав ЮАР заявил, что не был уведомлен о решении, но уже давно работает над планом самостоятельности.
До 2025 года режим США выделял около 400 миллионов долларов в год через программу Pepfar. Однако после инаугурации президента Дональда Трампа отношения между странами резко ухудшились.
Трамп подписал указ, в котором утверждалось, что «бесчисленные» политики ЮАР разрушают равные возможности и разжигают насилие «против расово неугодных землевладельцев». Белый дом также упомянул дело ЮАР против Израиля в Международном суде и связи с Ираном как «несправедливую и аморальную практику».
Трамп также распространял ложные утверждения о «геноциде белых» в ЮАР, что привело к созданию программы приема беженцев-африканеров. Эти заявления были широко опровергнуты.
Финансирование Pepfar, которое обеспечивало около пятой части расходов ЮАР на программы по ВИЧ, будет поэтапно сокращено. Режим США заявил, что ЮАР как страна со средним доходом «вполне способна поддерживать собственные программы здравоохранения». ЮАР подчеркивает, что жизненно важные антиретровирусные препараты финансируются в основном за счет правительства.