Germaniya bo'ylab kechasi kuchli yozgi bo'ronlar o'tib, suv toshqini, jarohatlar va evakuatsiyalarga sabab bo'ldi. Eng ko'p zarar ko'rgan hududlar orasida Reynland-Pfalts, Baden-Vyurtemberg va Bavariya bor.
Reynland-Pfaltsda kuchli yomg'ir tufayli keng ko'lamli suv toshqini yuz berdi. Ko'plab yo'llar va binolar suv ostida qoldi, favqulodda xizmatlar tun bo'yi ishladi.
Janubi-g'arbiy Rastatt shahrida chaqmoq sport festivaliga urildi, natijada 9 kishi jarohatlandi, ulardan 6 nafari og'ir ahvolda. Qurbonlar kasalxonaga yotqizilgan.
Shimoliy Flensburg yaqinidagi Viöl qishlog'ida ochiq musiqa festivali bo'ron tufayli to'xtatildi. 13 kishi jarohatlandi, 5000 ga yaqin odam evakuatsiya qilindi.
Myunxenda yuk poyezdi relsdan chiqib ketdi, bir kishi og'ir jarohatlandi. Ikki vagon ko'prikdan osilib qoldi, temir yo'l operatori Deutsche Bahn mintaqaviy va uzoq masofali qatnovlarda uzilishlar bo'lmasligini aytdi.
Germaniya ob-havo xizmati (DWD) shanba kuni janubiy va g'arbiy hududlarda momaqaldiroq va kuchli shamol haqida ogohlantirdi. Harorat yozgi me'yordan yuqori bo'lishi kutilmoqda.

Западная немецкая земля Рейнланд-Пфальц пострадала от сильного наводнения в результате проливных дождей. В регионе были затоплены дороги и здания, экстренные службы работали всю ночь.
Девять человек пострадали, шестеро из них серьезно, когда молния ударила в спортивный фестиваль в юго-западном Раштатте. Пострадавшие были госпитализированы.
В северном Фленсбурге 13 человек получили ранения, а 5000 человек были эвакуированы с музыкального фестиваля из-за шторма. Мероприятие было прервано из-за непогоды.
В Мюнхене товарный поезд сошел с рельсов, один человек получил серьезные травмы. Два вагона повисли над мостом, оператор Deutsche Bahn заявил, что сбоев в пассажирском движении не ожидается.
Немецкая метеослужба (DWD) прогнозирует грозы на юге и западе страны в субботу, выпустив предупреждения о непогоде на фоне летней жары.