Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Terxi Xakala O‘zbekiston va mintaqa bilan hamkorlik istiqbollari haqida keng qamrovli intervyu berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 2019-yilda qabul qilingan strategiya yangilanishi mumkin, chunki hujjatning amal qilish muddati tugash arafasida.
Xakala ta’kidlashicha, 2023-yilda qabul qilingan qo‘shma yo‘l xaritasi strategiyani amalga oshirishda tezkorlikni ta’minlaydi. Biroq, strategiyaning o‘zini yangilash jarayoni yaqin kelajakda boshlanishi mumkin, ammo bu Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlar va institutlar o‘rtasida uzoq maslahatlashuvlarni talab qiladi.
Diplomatinig fikricha, Markaziy Osiyo so‘nggi yillarda geosiyosiy o‘yinchiga aylanish yo‘lida jiddiy o‘zgarishlarni boshdan kechirdi. Mintaqaviy hamkorlik mustahkamlanmoqda, bunga Qirg‘izistonning BMT Xavfsizlik Kengashiga muvaqqat a’zo bo‘lishi misol bo‘la oladi.
Xakala Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikda prinsipial kelishmovchiliklar yo‘qligini, ammo institutsional darajada muvofiqlashtirishni kuchaytirish zarurligini qayd etdi. U, shuningdek, Qambarota GES loyihasini muvaffaqiyatli misol sifatida keltirdi.
Investitsiyalar uchun to‘siqlar haqida gapirar ekan, Xakala infratuzilmaning yetarli emasligi, huquqiy noaniqlik va energetika tizimidagi muammolarni sanab o‘tdi. U Transkaspiy yo‘lagini rivojlantirish va raqamli transformatsiyani kengaytirish muhimligini ta’kidladi.

Специальный представитель Европейского союза по Центральной Азии Терхи Хаккала дал обширное интервью о перспективах сотрудничества с Узбекистаном и регионом. По его словам, стратегия, принятая в 2019 году, может быть обновлена, так как срок её действия подходит к концу.
Хаккала отметил, что совместная дорожная карта, принятая в 2023 году, обеспечивает оперативность в реализации стратегии. Однако процесс обновления самой стратегии может начаться в ближайшее время, но потребует длительных консультаций между государствами-членами и институтами ЕС.
Дипломат считает, что Центральная Азия за последние годы претерпела серьёзные изменения на пути к превращению в геополитического игрока. Региональное сотрудничество укрепляется, примером чему служит избрание Кыргызстана временным членом Совета Безопасности ООН.
Хаккала заявил, что между ЕС и Центральной Азией нет принципиальных разногласий, но необходимо усилить координацию на институциональном уровне. Он также привёл проект Камбаратинской ГЭС в качестве успешного примера.
Говоря о барьерах для инвестиций, Хаккала перечислил недостаточную инфраструктуру, правовую неопределённость и проблемы в энергетической системе. Он подчеркнул важность развития Транскаспийского коридора и расширения цифровой трансформации.