Britaniya Bosh vaziri Keir Starmer kunlar ichida iste'foga chiqishni o'ylayotgani haqida xabar berilmoqda. Uning o'z partiyasidagi raqibi Endi Bernxemning qo'shimcha saylovdagi g'alabasidan so'ng, Leyboristlar partiyasi ichidagi bosim kuchaygan.
Starmer dushanba kuni iste'fo muddatini e'lon qilishi kutilmoqda. Shu kuni Bernxem deputat sifatida qasamyod qiladi. U payshanba kungi saylovda katta farq bilan g'alaba qozongan — bu natija Leyboristlar partiyasidagi ko'plab arboblarni, jumladan Tashqi ishlar vaziri Yvett Kuperni Starmerning ketishini talab qilishga undagan.
Iste'fo Buyuk Britaniyada o'n yil ichida yettinchi bosh vazirni keltirib chiqaradi, bu mamlakatning zamonaviy tarixidagi tez almashinish sur'atidir. Starmer bir necha oy davomida mashhurlikning pasayishi, siyosiy xatolar va janjallar tufayli bosim ostida edi.
Fevral oyida bosh vazir Piter Mandelson haqidagi Epstein fayllaridagi vahiylar tufayli tanqidga uchradi. Starmer Mandelsonni 2024 yil dekabrida AQShdagi elchi etib tayinlagan edi.
2017 yildan beri Buyuk Manchester meri bo'lgan Bernxem partiyani boshqarish niyatini ochiq bildirgan. U o'zining g'alaba nutqida partiyaning "o'zgarish uchun so'nggi imkoniyati" borligini ta'kidlagan. Agar muvaffaqiyat qozonsa, u avtomatik ravishda bosh vazir bo'ladi, chunki Leyboristlar parlamentda katta ko'pchilikka ega.
YouGov so'roviga ko'ra, britaniyaliklarning atigi 19 foizi bosh vazirga ijobiy munosabatda. Starmer Leyboristlar partiyasidagi eng mashhur siyosatchilar orasida to'qqizinchi o'rinda turadi.
Starmer uni hokimiyatdan chetlashtirishga urinishlarga qarshi kurashishini aytgan. Biroq Bernxemning shimoliy-g'arbiy Angliyadagi Makerfield saylov okrugidagi g'alabasi, u yerda Leyboristlar ko'pchiligini deyarli ikki baravar oshirgan, partiya ichidagi bosimni kuchaytirgan.
Biznes kotibi Piter Kayl yakshanba kuni Starmer "siyosiy voqelik, qiyinchiliklar va imkoniyatlar haqida o'ylashga vaqt ajratayotganini" aytdi. Kayl juma kuni Starmer bilan "ochiq" suhbatlashganini bildirdi.
Observer gazetasi Starmerning dushanba kuni iste'foga chiqishi kutilayotgani haqida bosh sahifada xabar berdi. Sunday Telegraph esa uning ketishga "tayyor" ekanligini, uning ittifoqchilariga tayanib xabar qildi.
Observer Starmer "ketish jadvalini belgilashini" va Chequersda dam olish kunlari muzokaralar olib borayotganini yozdi. O'tgan oy Angliya, Shotlandiya va Uelsdagi mahalliy va mintaqaviy saylovlardagi mag'lubiyat unga bosimni kuchaytirdi.
Bernxem, sobiq deputat va Tony Blair va Gordon Braun davridagi vazir, dushanba kuni parlamentga qayta qasamyod qiladi. U partiyaning "yumshoq chap" qanotidan bo'lib, bu haftadagi qo'shimcha saylovda qattiq o'ng populist Reform UK partiyasi nomzodini osonlikcha mag'lub etib, partiyadagi eng mashhur shaxs sifatidagi obro'sini mustahkamladi.

По сообщениям СМИ, премьер-министр Великобритании Кир Стармер рассматривает возможность ухода в отставку в ближайшие дни. Давление внутри его собственной Лейбористской партии усилилось после убедительной победы его соперника Энди Бернема на дополнительных выборах.
Ожидается, что Стармер может объявить график отставки уже в понедельник, в тот же день, когда Бернем принесет присягу как депутат после победы на выборах в четверг с большим отрывом. Этот результат, как сообщается, побудил деятелей Лейбористской партии, включая министра иностранных дел Иветт Купер, призвать Стармера уйти.
Отставка приведет к седьмому премьер-министру Великобритании за десятилетие, что является быстрым темпом смены в современной истории страны. Стармер находился под растущим давлением из-за падения популярности, политических ошибок и скандалов.
В феврале премьер-министр подвергся критике после разоблачений из файлов Эпштейна о Питере Мандельсоне, которого Стармер назначил послом Великобритании в США в декабре 2024 года.
Бернем, мэр Большого Манчестера с 2017 года, ясно дал понять, что намерен бороться за лидерство в партии, предупредив в своей победной речи, что у нее есть «последний шанс измениться». В случае успеха он автоматически станет премьер-министром, учитывая огромное парламентское большинство лейбористов.
Согласно опросам YouGov, только 19 процентов британцев положительно оценивают премьер-министра, и он занимает девятое место по популярности среди лейбористских политиков.
Стармер настаивал, что будет бороться с любой попыткой отстранить его от власти. Но убедительный характер победы Бернема в округе Мейкерфилд на северо-западе Англии, где он почти удвоил большинство лейбористов, усилил внутреннее давление на Стармера.
Министр бизнеса Питер Кайл заявил в воскресенье, что Стармер «находит время, чтобы обдумать политические реалии, вызовы и возможности, в которых он оказался». Кайл сообщил, что имел «откровенный» разговор со Стармером в пятницу.
Газета Observer сообщила на первой полосе в воскресенье, что Стармер «ожидаемо уйдет в отставку» на следующий день, а Sunday Telegraph также сообщила, что он «готов» уйти, ссылаясь на союзников премьер-министра.
Observer отметил, что Стармер «установит график своего ухода», добавив, что он проводил переговоры на выходных в Чекерсе, загородной резиденции премьер-министров. Поражение лейбористов на местных и региональных выборах в Англии, Шотландии и Уэльсе в прошлом месяце усилило давление на него.
Бернем, бывший депутат и министр при экс-премьерах Тони Блэре и Гордоне Брауне, должен принести присягу в парламенте в понедельник. Представляя так называемое «мягкое левое» крыло лейбористов, он укрепил свою репутацию самого популярного деятеля партии, легко победив кандидата от правопопулистской партии Reform UK на этой неделе.