Germaniyada maxsus chaqirilgan ekspertlar va siyosatchilar komissiyasi tomonidan ishlab chiqilgan 30 bandlik pensiya islohoti takliflari konservativ guruhlar tomonidan maqtovga, muxolifat va kasaba uyushmalari tomonidan esa norozilikka sabab bo‘ldi.
13 kishidan iborat komissiyaning batafsil hisoboti rasman seshanba kuni e’lon qilinishi kutilmoqda, ammo asosiy takliflar dam olish kunlari nemis ommaviy axborot vositalariga sizdirilib, turli munosabatlarga sabab bo‘ldi. Berlindagi hukumat doiralari Vazirlar Mahkamasi yaqin kelajakda islohotlarga asoslangan rejani ma’qullashi kutilayotganini bildirmoqda.
Kansler Fridrix Merts yakshanba kuni Berlindagi federal hukumat ochiq eshiklar kuni tadbirida islohotlar Germaniyaning qimmat pensiya tizimini kelajakda ham arzon saqlashning yagona yo‘li ekanini ta’kidladi. Federal Mehnat vaziri Bärbel Bas esa islohotlar zarurligini himoya qilib, “Yosh avlod uchun yuqori pensiyalarni ta’minlash choralarini ko‘rmoqdamiz” dedi.
Takliflarga ko‘ra, qonuniy pensiya yoshi umr ko‘rish davomiyligiga bog‘liq qilinadi, bu esa 2041 yilda 67,5, 2051 yilda 68 va 2091 yilda 70 yoshga yetishini anglatadi. Bu chap qanot vakillari tomonidan tanqid qilindi. SPD yoshlar tashkiloti rahbari Filipp Türmer pensiya yoshini tizimga qo‘shgan hissasiga bog‘lash adolatliroq bo‘lishini aytdi.
63 yoshda 45 yillik to‘lov muddati bilan imtiyozlarni yo‘qotmasdan erta nafaqaga chiqish imkoniyati bekor qilinadi. Bu sanoat kasaba uyushmalari tomonidan qattiq tanqid qilindi, chunki ularning ishchilari jismoniy va ruhiy stressdan aziyat chekadi. IG Metall rahbari Kristiane Benner bu taklif sanoat ishchilarining hayoti va mehnat sharoitlarini “butunlay e’tiborsiz qoldirganini” aytdi.
Pensiya badallarining 0,5 foizi (2 foizgacha ko‘tarilishi bilan) kapital bozorlariga investitsiya qilinadi. Bu borada komissiya Shvetsiya tajribasidan ilhomlangan. Shuningdek, davlat xizmatchilari sonini kamaytirish va ularning pensiya tizimini umumiy tizimga moslashtirish taklif qilinmoqda. Moliyaviy maslahatchi Yan Sharpenberg to‘liq hisobot e’lon qilinguncha xulosa chiqarishdan ehtiyot bo‘lish kerakligini, ammo “printsipial jihatdan bu to‘g‘ri yo‘nalishda ketayotganini” aytdi.

Предложения по реформе пенсионной системы из 30 пунктов, выдвинутые специально созванной комиссией экспертов и политиков, вызвали похвалу со стороны консервативных групп и возмущение оппозиционных партий и профсоюзов в Германии.
Подробный доклад комиссии из 13 человек должен быть официально опубликован во вторник, но основные предложения просочились в немецкие СМИ в выходные, вызвав шквал реакций. Правительственные круги в Берлине заявляют, что кабинет министров, как ожидается, в ближайшее время одобрит план на основе реформ.
Канцлер Фридрих Мерц на мероприятии дня открытых дверей федерального правительства в Берлине в воскресенье настаивал, что реформы — единственный способ обеспечить доступность дорогой пенсионной системы Германии в будущем. Федеральный министр труда Бэрбель Бас также защищала необходимость реформ, заявив: «Мы сейчас принимаем меры для молодого поколения, чтобы у них были более высокие пенсии».
Согласно предложениям, законодательный пенсионный возраст будет привязан к продолжительности жизни, что, по расчетам комиссии, приведет к его повышению до 67,5 лет в 2041 году, 68 лет в 2051 году и 70 лет к 2091 году. Это вызвало критику со стороны левых. Глава молодежной организации СДПГ Филипп Тюрмер заявил, что было бы справедливее привязать пенсионный возраст к количеству лет взносов.
Предложение отменить возможность досрочного выхода на пенсию в 63 года без потери пособий при 45-летнем стаже особенно критиковалось промышленными профсоюзами. Глава IG Metall Кристиане Беннер заявила, что это предложение «полностью игнорирует» жизненные и рабочие условия промышленных рабочих.
Часть пенсионных взносов (0,5%, с ростом до 2%) будет инвестироваться на рынках капитала, вдохновляясь шведской моделью. Также предлагается сократить число госслужащих и привести их пенсионную систему в соответствие с общей. Финансовый консультант Ян Шарпенберг призвал к осторожности до публикации полного отчета, но отметил, что «в принципе, это движение в правильном направлении».