Demokrat senatorlar AQSh Moliya vazirligi Bosh inspektoridan prezident Donald Tramp tasviri tushirilgan 250 dollarlik banknotni chiqarish rejalashtirilgan xarajatlarini tekshirishni talab qildi. Axios portaliga ko‘ra, amaldagi qonunchilik tirik odamlarning pul belgilarida paydo bo‘lishiga yo‘l qo‘ymaydi.
Senatorlarning murojaatida Moliya vazirligi “mammonlik loyihasi” bilan emas, balki iqtisodiy muammolarni hal qilishga e’tibor qaratishi kerakligi ta’kidlangan. Demokratlar rejalashtirilgan xarajatlarni baholashni, tashqi tomonlar jalb qilinganligini va tashabbusning qonuniyligi tekshirilganligini so‘radi.
Avvalroq Tramp ma’muriyati AQSh Gravür va Bosma Byurosiga yangi 250 dollarlik banknotni ishlab chiqish uchun bosim o‘tkazayotgani xabar qilingandi. Agar loyiha amalga oshsa, Tramp so‘nggi 160 yil ichida Amerika valyutasida tasviri paydo bo‘lgan birinchi tirik odam bo‘ladi.

Демократы в Сенате США потребовали от Управления генерального инспектора Министерства финансов расследовать планируемые расходы на выпуск купюры в 250 долларов с изображением президента Дональда Трампа. Как передает портал Axios, действующее законодательство США не допускает появления живых людей на денежных знаках.
В обращении сенаторов говорится, что Минфин должен сосредоточиться на решении экономических проблем, а не на «тщеславном проекте». Демократы попросили оценить планируемые затраты, выяснить, привлекались ли внешние стороны, и проверялась ли легитимность инициативы.
Ранее сообщалось, что администрация Трампа оказывает давление на Бюро гравировки и печати США с целью разработки новой банкноты номиналом 250 долларов с портретом действующего президента. Если инициатива будет реализована, Трамп станет первым живым человеком, чье изображение появится на американской валюте за последние 160 лет.