Birlashgan Millatlar Tashkilotining yadro energetikasi bo'yicha agentligi (IAEA) rahbari Rafael Grossi Yaponiyaga tashrifi chog'ida Eron yadro ob'ektlarida tekshiruvlar “amalga oshirilishini” ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, AQSh bilan imzolangan memorandunda yadroviy materiallar va inshootlar bilan bog'liq faoliyat IAEA nazorati ostida bo'lishi “aniq” ko'rsatilgan.
Grossining ta'kidlashicha, tekshiruvlar sanasi va joylari hozirda muhokama qilinmoqda va qaror “Eron hukumati bilan hamkorlikda” tez orada qabul qilinadi. “Bu bugun, ertaga, bir hafta yoki 10 kundan keyin sodir bo'lishi muhim emas, bu albatta amalga oshadi”, dedi u.
Eron tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Kazim G'aribobodiy X’dagi postida BMT inspektorlarining zarar ko'rgan yadro ob'ektlariga kirishi “faqat AQSh bilan yakuniy kelishuv doirasida” hal qilinishini ta'kidladi. U tekshiruvlar “boshqa tomonning barcha sanksiyalarni bekor qilish bo'yicha amaliy harakatlariga” bog'liqligini qo'shimcha qildi.
G'aribobodiy, shuningdek, Shveytsariya muzokaralari chog'ida Eron rasmiylari Grossi bilan uchrashmaganini, garchi u buni so'ragan bo'lsa ham, ma'lum qildi. O'tgan hafta imzolangan memorandum AQSh va Eron o'rtasida 60 kunlik muzokaralar uchun yo'l ochdi, bu muzokaralar Tehronning yadro dasturi va boyitilgan uran zaxirasini o'z ichiga olgan asosiy masalalarni hal qilishga qaratilgan.
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Baqoiy IAEAga Eronning AQSh va Isroil tomonidan hujumga uchragan yadro ob'ektlarini tekshirish uchun “aniq jadval” yo'qligini aytdi. AQSh prezidenti Donald Tramp esa IAEA inspektorlari Eronga yo'l olishini, ammo “shoshilishning hojati yo'q”ligini bildirdi.
Eron prezidenti Mas'ud Pezeshkiyon Tehronning ballistik raketa dasturi bo'yicha hech qanday muzokaralar o'tkazilmaganligini va o'tkazilmasligini ta'kidladi. O'tgan yilgi AQSh va Isroilning 12 kunlik urushidan so'ng, Eron hukumati IAEA bilan hamkorlikni to'xtatuvchi qonun qabul qilgan edi. Sentyabr oyida Eron inspektorlarning qaytishiga ruxsat berishga rozi bo'ldi, biroq ular bombardimon qilingan ob'ektlarga kirishga ruxsat olmagan edi.

Глава Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси заявил во время визита в Японию, что инспекции на иранских ядерных объектах «состоятся». По его словам, в меморандуме о взаимопонимании, подписанном с США, «явно» указано, что «ядерная деятельность, связанная с материалами и объектами, будет контролироваться МАГАТЭ».
Гросси отметил, что даты и места инспекций в настоящее время обсуждаются, и решение будет принято в ближайшее время «в сотрудничестве с правительством Ирана». «Произойдет ли это сегодня, завтра, через неделю или через 10 дней — это важно, но не существенно. Это произойдет», — подчеркнул он.
Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади в своем посте в X заявил, что доступ инспекторов ООН к поврежденным ядерным объектам будет «рассматриваться и решаться исключительно в рамках окончательного соглашения» с США. Он добавил, что инспекции зависят от «практических действий другой стороны по отмене всех санкций».
Гарибабади также сообщил, что во время переговоров в Швейцарии иранские официальные лица не встречались с Гросси, несмотря на его запрос. Подписание меморандума на прошлой неделе открыло путь к 60-дневным переговорам между США и Ираном, направленным на урегулирование ключевых вопросов, включая ядерную программу Тегерана и запасы обогащенного урана.
Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что «четкого графика» для проверки МАГАТЭ иранских ядерных объектов, подвергшихся атакам США и Израиля, нет. Президент США Дональд Трамп, в свою очередь, сказал, что инспекторы МАГАТЭ направятся в Иран, но «спешки нет».
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что переговоров по программе баллистических ракет Тегерана не велось и не будет. После 12-дневной войны США и Израиля против Ирана в прошлом году правительство Ирана приняло закон, приостанавливающий сотрудничество с МАГАТЭ. В сентябре Иран согласился разрешить возвращение инспекторов, однако им было отказано в доступе к бомбардированным объектам.