Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) 2017-yilda sun’iy intellekt bo‘yicha birinchi vazirni tayinlab, “BAA SI strategiyasi 2031”ni e’lon qilgan edi. Ammo 2026-yil fevralida AQSh va Isroilning Eronga hujumidan so‘ng, BAA Eronning asosiy nishoniga aylandi. Urush davomida minglab raketa va dron zarbalari Amazon, Google, Microsoft va Nvidia kabi global kompaniyalarning ma’lumotlar markazlariga yo‘naltirildi.
“The Conversation” nashriga ko‘ra, urush suv osti kabellari xavfsizligi haqida savollar tug‘dirdi. Eron va keyinroq AQSh tomonidan Hormuz bo‘g‘ozining blokadasi uskuna yetkazib berishni kechiktirdi. Nemis CARPO tahlil markazi tadqiqotchisi Sebastian Sonsning ta’kidlashicha, “ma’lumotlar markazlari neftni qayta ishlash zavodlari kabi muhim infratuzilmaga aylangan va ularni yaxshiroq himoya qilish kerak”.
Urush ta’siriga qaramay, Vashingtondagi Yaqin Sharq instituti katta ilmiy xodimi Muhammad Sulaymonning fikricha, “siyosiy risk profili o‘zgargan bo‘lsa-da, asoslar o‘zgarmagan. BAA hali ham Sharq va G‘arb o‘rtasidagi kapital oqimlari chorrahasida joylashgan, energiya, yer va keng ko‘lamli SI qurish uchun siyosiy irodaga ega”.
BAA avvalgi inqirozlardan – 2000-yillar oxiridagi moliyaviy inqiroz, COVID-19 pandemiyasi va Fors ko‘rfazi mojarolaridan – o‘z biznes modelini moslashtirib chiqqan. Sebastian Sonsning so‘zlariga ko‘ra, “BAA yuqori darajadagi chidamlilikni namoyish etdi va o‘zini qayta ixtiro qilish yo‘llarini topdi”. Uzoq muddatli zarar faqat Eron mojarosi uzoq davom etsa va BAA biznes modelini moslashtira olmasa yuz beradi.
BAAning global hisoblash diplomatiyasi strategiyasi qisqa, o‘rta va uzoq muddatda qanday o‘zgarishi noma’lum. May oyida Keniyadagi 1 milliard dollarlik mega-ma’lumotlar markazi loyihasi bekor qilindi. Shu bilan birga, BAAning SI strategiyasi yetarlicha diversifikatsiyalangan bo‘lishi mumkin.
BAA ambitsiyasining markazida 2018-yilda tashkil etilgan G42 konglomerati turadi. 2019-yilda Muhammad Bin Zayed nomidagi Sun’iy Intellekt Universiteti (MBZUAI) ochildi – dunyodagi birinchi magistratura darajasidagi SI universiteti. BAA bir muddat AQSh va Xitoy o‘rtasida texnologik “swing state” bo‘lishga urindi, ammo 2023-yilda Xitoy bilan barcha SI aloqalarini uzdi.
Hozirda Abu-Dabi “Stargate UAE” loyihasini ishlab chiqmoqda – OpenAI va boshqa AQSh kompaniyalari uchun Monako o‘lchamidagi ulkan ma’lumotlar markazi. BAAda 35 dan 58 gacha ma’lumotlar markazi ishlaydi. Biroq, Atlantic Council hisobotiga ko‘ra, BAA hali global SI muhandislik havzasining yuqori pog‘onasiga chiqmagan.

В 2017 году Объединенные Арабские Эмираты назначили первого в мире министра по искусственному интеллекту и объявили «Стратегию ОАЭ в области ИИ 2031». Однако после атаки США и Израиля на Иран в феврале 2026 года ОАЭ стали одной из ключевых целей Тегерана: тысячи ракетных и дроновых ударов были нацелены на дата-центры Amazon, Google, Microsoft и Nvidia.
По данным The Conversation, война поставила под вопрос безопасность подводных кабелей. Блокада Ормузского пролива Ираном, а затем США задержала поставки оборудования. Старший исследователь немецкого аналитического центра CARPO Себастьян Сонс отметил: «Дата-центры стали критической инфраструктурой, как нефтеперерабатывающие заводы, и нуждаются в лучшей защите».
Несмотря на последствия войны, старший научный сотрудник Института Ближнего Востока в Вашингтоне Мохаммед Сулейман заявил: «Профиль политических рисков изменился, но основы остались прежними. ОАЭ по-прежнему находятся на пересечении потоков капитала между Востоком и Западом, обладают энергией, землей и политической волей для создания ИИ в масштабе».
ОАЭ пережили множество кризисов: финансовый кризис 2000-х, пандемию COVID-19 и предыдущие конфликты в Заливе. По словам Себастьяна Сонса, «ОАЭ продемонстрировали высокую устойчивость и находили способы переосмыслить себя». Долгосрочный ущерб возможен только при затяжном конфликте с Ираном и неспособности адаптировать бизнес-модель.
В мае был отменен проект дата-центра за $1 млрд в Кении. Стратегия «глобальной вычислительной дипломатии» ОАЭ может измениться в кратко-, средне- и долгосрочной перспективе. Однако, возможно, стратегия уже достаточно диверсифицирована.
В центре амбиций Абу-Даби — конгломерат G42, основанный в 2018 году. В 2019 году открылся Университет искусственного интеллекта имени Мохамеда бен Заида (MBZUAI) — первый в мире магистерский университет, полностью посвященный ИИ. ОАЭ пытались стать технологическим «swing state» между США и Китаем, но в 2023 году разорвали все связи с Китаем в области ИИ.
Сейчас разрабатывается проект Stargate UAE — огромный кластер дата-центров для OpenAI и других американских компаний размером с Монако. В ОАЭ работают от 35 до 58 дата-центров. Однако, по данным Atlantic Council, ОАЭ пока не вошли в высший эшелон мировых инженерных кадров в области ИИ.
Профессор Американского университета Бейрута Фатима Абу Салем отметила: «Экосистема ИИ в регионе опирается на модели и алгоритмы, разработанные в других местах, что делает ее потребителем, а не производителем». Качество арабской модели Jais подверглось критике. Тем не менее, Себастьян Сонс считает: «ОАЭ вложили так много в стратегию ИИ, что отступление невозможно».