Germaniya kansleri Fridrix Merts juma kuni ertalab vazirlar mahkamasida o‘zgarishlarni e’lon qildi. Bu o‘zgarishlar konservativ og‘ir vaznli Yens Shpanning surrogatlik mojarosi tufayli iste’foga chiqishidan so‘ng yuz berdi.
Mertsning Xristian-Demokratik Ittifoqi (CDU) partiyasining sobiq bosh kotibi Karsten Linnemann sog‘liqni saqlash vaziri etib tayinlandi. U Nina Varkenni almashtiradi, Varken esa kanslerning yangi shtab boshlig‘i bo‘ladi.
Filipp Amtor ham Mertsning davlat vaziri etib tayinlandi va federal hukumatning Germaniyaning 16 ta federal yer bilan munosabatlarini boshqarish uchun mas’ul bo‘ladi.
Merts yaqin kunlarda vazirlar mahkamasiga qo‘shimcha o‘zgarishlar kiritilishini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qarorlar “bir necha kun va ehtimol ko‘proq vaqt” olishi mumkin.
Bild gazetasining xabariga qarashli, Frits Gyuntsler transport vaziri lavozimiga tayinlanadi, ammo Merts bu haqda o‘z matbuot anjumanida izoh bermadi.
Yens Shpan o‘tgan hafta oxirida surrogatlik mojarosi tufayli iste’foga chiqdi. U AQShda surrogat ona yordamida ota bo‘lganini e’lon qilgan edi. Germaniyada surrogatlik taqiqlangan va CDU bu taqiqni qo‘llab-quvvatlash uchun bir necha bor ovoz bergan.
Mertsning reytingi past darajaga tushib ketgan, Yevropaning eng yirik iqtisodiyoti esa bir necha yil davomida turg‘unlikka duch kelmoqda.

Канцлер Германии Фридрих Мерц в пятницу утром объявил о перестановках в кабинете министров. Это произошло после отставки консервативного тяжеловеса Йенса Шпана из-за скандала с суррогатным материнством.
Карстен Линнеманн, ранее занимавший пост генерального секретаря Христианско-демократического союза (ХДС) Мерца, был назначен министром здравоохранения. Он сменил Нину Варкен, которая станет новым главой администрации канцлера.
Филипп Амтор также был назначен государственным министром, ответственным за отношения федерального правительства с 16 землями Германии.
Мерц заявил, что в ближайшие дни объявит о дальнейших изменениях в кабинете. По его словам, эти решения могут занять «несколько дней и, возможно, больше времени».
По сообщениям газеты Bild, Фриц Гюнцлер заменит Патрика Шнайдера на посту министра транспорта, однако Мерц не комментировал этот портфель на своей пресс-конференции.
Йенс Шпан ушел в отставку на прошлых выходных из-за скандала с суррогатным материнством. Он объявил, что стал отцом с помощью суррогатной матери в США. Суррогатное материнство запрещено в Германии, и ХДС неоднократно голосовал за поддержку этого запрета.
Рейтинг Мерца упал до рекордно низкого уровня, в то время как крупнейшая экономика Европы продолжает сталкиваться с годами стагнации.