Byornemning birinchi xorijiy rahbar bilan uchrashuvi dushanba kuni bo'lib o'tdi, Zelenskiy esa Vashingtonga yo'l oldi va u erda AQSh prezidenti Donald Tramp bilan Rossiya urushini tugatish bo'yicha muzokaralar olib boradi.
Byornem Zelenskiyga uning birinchi taklif qilingan xorijiy rahbar ekanligi 'tasodif emas'ligini aytdi: 'Bu aniq xabar yuborish uchun: biz Ukraina bilan 100 foizmiz. Men bu mamlakatning barcha majburiyatlarini to'liq bajaraman.'
Ikki rahbar Portsmutdagi harbiy-dengiz bazasiga tashrif buyurib, ukrainalik harbiylarni tayyorlashda ishtirok etayotgan xodimlar bilan uchrashdi. Buyuk Britaniya Ukraina bilan Qora dengizdagi minalarga qarshi kurash bo'yicha texnologiyalarni almashishni davom ettirmoqda.
Byornem idorasi Buyuk Britaniya Ukrainaga yangi 'Stone Cloak' elektron urush tizimining intellektual mulkini berishini ma'lum qildi, bu tizim rus havo hujumlarini blokirovka qilishga qodir.
Zelenskiy Sky News telekanaliga bergan intervyusida Rossiyaning o'ta tezkor ballistik raketalariga qarshi himoya qilish uchun 'dron shartnomasi' imzolashni xohlayotganini aytdi: 'Bizda himoya qilish uchun yetarli raketalar yo'q.'
Buyuk Britaniyaning Ukraina uchun umumiy yordami 2022 yildan beri 25 milliard funt sterlingga (33 milliard dollar) yetdi, shundan 16 milliard funt sterling (21 milliard dollar) to'g'ridan-to'g'ri harbiy yordamdir.
AQSh va Ukraina o'rtasidagi munosabatlar keskin bo'lib qolmoqda, Tramp va Zelenskiy o'rtasida fevral oyida Ovozli ofisdagi janjaldan keyin iliqlashish kuzatildi. Tramp Ukrainaga Patriot havo hujumidan mudofaa tizimlarini qurishga ruxsat berdi.
Moskva va Kiyev so'nggi oylarda dron va raketa hujumlarini kuchaytirdi. Ukraina Rossiya infratuzilmasiga muvaffaqiyatli hujum qilgan bo'lsa-da, mudofaa o'qlari yetishmayapti.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Mariya Zaxarova Moskva Ukraina tinchlik jarayoni bilan bog'liq yangi g'oyalar va takliflarni ko'rib chiqishga ochiq ekanligini aytdi.

Новый премьер-министр Великобритании Энди Бернэм провел первую двустороннюю встречу с иностранным лидером, приняв президента Украины Владимира Зеленского, и пообещал 'непоколебимую поддержку' в войне с Россией.
Бернэм заявил, что приглашение Зеленского первым среди иностранных лидеров 'не случайно' и призвано послать четкий сигнал: 'Мы с Украиной на 100 процентов. Я выполню все обязательства этой страны перед Украиной в полном объеме.'
Лидеры посетили военно-морскую базу в Портсмуте, где встретились с военнослужащими, участвующими в подготовке украинских военных. Великобритания продолжает делиться технологиями для борьбы с минами в Черном море.
Офис Бернэма объявил о передаче Украине интеллектуальной собственности на новую систему радиоэлектронной борьбы 'Stone Cloak', способную глушить российские системы ПВО и предотвращать обнаружение дронов.
Зеленский в интервью Sky News признал нехватку ракет для защиты от российских баллистических ракет и выразил желание подписать 'дроновую сделку' для наращивания производства и обмена технологиями.
Общий объем помощи Великобритании Украине с 2022 года достиг 25 миллиардов фунтов стерлингов (33 миллиарда долларов), включая 16 миллиардов фунтов (21 миллиард долларов) прямой военной помощи.
Отношения между США и Украиной остаются напряженными: после ссоры в Овальном кабинете в феврале 2025 года наметилось потепление. Трамп разрешил Украине строить системы ПВО Patriot.
Москва и Киев активизировали удары дронами и ракетами. Украина успешно атакует российскую инфраструктуру, но испытывает нехватку оборонительных боеприпасов.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что Москва открыта для рассмотрения новых идей и предложений по мирному процессу на Украине.