AQSh Senati 51-47 ovoz bilan sobiq SEC raisi Jey Kleytonni Milliy Razvedka Direktori lavozimiga tasdiqladi. Ovoz berish partiyaviy chiziq bo‘yicha o‘tdi: respublikachilar qo‘llab-quvvatladi, demokratlar qarshi chiqdi.
Kleytonning tayinlanishi prezident Donald Trampning 2020-yilgi saylov haqidagi yolg‘on da’volarini yangilagan bir paytga to‘g‘ri keldi. Bu esa razvedka idoralarining mustaqilligi haqida xavotirlarni kuchaytirdi.
Kleyton endi Markaziy Razvedka Boshqarmasi (CIA), Milliy Xavfsizlik Agentligi (NSA) va Federal Qidiruv Byurosini (FBI) o‘z ichiga olgan 18 razvedka agentligini boshqaradi. Bu idoralar so‘nggi paytlarda rahbarlikdagi notinchlik va xodimlar qisqarishidan aziyat chekmoqda.
Demokratlar Kleytonning nomzodiga qarshi chiqdi, chunki u tasdiqlash tinglovida Jo Baydenning 2020-yilgi saylovda g‘alaba qozonganini ochiq aytishdan bosh tortdi. U faqatgina natija “tasdiqlangan”ligini ta’kidladi.
Kaliforniyalik senator Adam Shif Kleytonning 2020-yilgi saylov natijalarini tan olmasligi “agar prezident razvedka idoralaridan o‘rta saylovlarga aralashishni oqlash uchun biror narsa uydirishni talab qilsa, Kleytonning bunga qarshi tura olmasligini ko‘rsatadi” dedi.
Kleyton Tulsi Gabbardning o‘rnini egalladi. Gabbard iyun oyida iste’foga chiqqan edi. Vaqtinchalik rahbar etib tayinlangan Bill Pulte, Trampning sodiq tarafdori bo‘lib, milliy xavfsizlik tajribasiga ega emas edi. Uning davrida xodimlar soni taxminan 30% qisqartirildi.

Сенат США 51 голосом против 47 утвердил бывшего председателя SEC Джея Клейтона на пост директора национальной разведки. Голосование прошло строго по партийной линии: республиканцы поддержали, демократы выступили против.
Назначение Клейтона происходит на фоне того, как президент Дональд Трамп вновь распространяет ложные заявления о выборах 2020 года, что усиливает обеспокоенность по поводу независимости разведывательных органов.
Клейтон будет руководить 18 разведывательными агентствами, включая ЦРУ, АНБ и ФБР, которые в последнее время страдают от кадровых перестановок и сокращений.
Демократы выступили против кандидатуры Клейтона после того, как он на слушаниях по утверждению неоднократно отказывался прямо заявить, что Джо Байден выиграл президентские выборы 2020 года, ограничившись словами о том, что результат был «сертифицирован».
Сенатор-демократ от Калифорнии Адам Шифф заявил CNN, что отказ Клейтона признать победу Байдена «говорит о том, что если президент захочет, чтобы разведка сфабриковала что-то для оправдания вмешательства в промежуточные выборы, у Клейтона не хватит смелости противостоять ему».
Клейтон сменил Тулси Габбард, которая ушла в отставку в июне. Временный глава Билл Палти, лоялист Трампа без опыта в нацбезопасности, провел сокращение штата примерно на 30%.