Liviya poytaxti Tripoli va uning atrofidagi hududlarda jazirama issiq (48 darajadan yuqori) fonida yuz bergan surunkali elektr uzilishlari yangi norozilik namoyishlariga sabab bo'ldi. Kuniga 10 soatgacha davom etadigan uzilishlardan g'azablangan asosan yosh namoyishchilar asosiy yo'llarni to'sib, shinalarni yoqib, davlat binolarini blokadaga oldi.
Souq Al-Jumaa harakati boshchiligidagi fuqarolik itoatsizligi kampaniyasi Milliy Birlik Hukumatini (GNU) asosiy xizmatlarning yomonlashuvi uchun javobgarlikka tortishni maqsad qilgan. Namoyishchilar, shuningdek, korruptsiya va siyosiy institutlarning tarqoqligini qoralab, Tripolidagi Tashqi ishlar vazirligi binosi oldiga tuproq to'kib, kirishni to'sib qo'ydi.
Vaziyat seshanba kuni namoyishchilar Mellitah neft va gaz majmuasiga bostirib kirganidan keyin keskinlashdi. Bu National Oil Corporation (NOC) ni El Feel neft konida operatsiyalarni to'xtatishga va Vafa konini qisman to'xtatishga majbur qildi. Ushbu buzilish elektr energiyasi ishlab chiqarish uchun zarur bo'lgan gaz ta'minotini jiddiy cheklab, bir nechta elektr stansiyalarini ishdan chiqardi.
GNU keyinchalik majmuani qayta nazoratga olgan va gaz nasosini tiklagan bo'lsa-da, Liviya energetika sektorining zaifligi ochiq-oydin ko'rinib qoldi. Mutaxassislarning ta'kidlashicha, inqirozning asosiy sababi 2011 yilgacha boshlangan yirik strategik loyihalarning tugallanmaganligi, jumladan, Sirt yaqinidagi Ko'rfaz bug' elektr stansiyasi va G'arbiy Tripoli bug' elektr stansiyasidir.
Energetika tizimi muhandisi Roa Nasefning so'zlariga ko'ra, liviyaliklar "takrorlanadigan va'dalardan" charchagan va tarmoqni barqarorlashtirish uchun uzatish tarmoqlarini modernizatsiya qilish va qayta tiklanadigan energiyani o'z ichiga olgan uzoq muddatli strategiya kerak. Sharqiy Liviyadagi Beng'azi shahri aholisi ham elektr uzilishlari suv ta'minoti va oziq-ovqat saqlashga ta'sir qilishidan shikoyat qilmoqda.
Xalqaro miqyosda AQShning Afrika masalalari bo'yicha maslahatchisi Massad Bulos GNU Bosh vaziri Abdul Hamid Dbeiba bilan uchrashib, Liviya birligi va xavfsizlik hamkorligi zarurligini ta'kidladi. Liviya 2014 yildan beri bo'linib ketgan, g'arbda GNU va sharqda harbiy qo'mondon Xalifa Haftarga sodiq raqib ma'muriyat mavjud.

В условиях изнурительной жары, превышающей 48 градусов Цельсия, хронические отключения электроэнергии в Триполи и окрестностях спровоцировали новые протесты и акции гражданского неповиновения. Разгневанные перебоями, длящимися до 10 часов в сутки, преимущественно молодые протестующие перекрыли основные дороги, жгли шины и блокировали правительственные здания.
Кампания гражданского неповиновения, возглавляемая движением «Сук аль-Джума», направлена на то, чтобы парализовать Правительство национального единства (ПНЕ) из-за резкого ухудшения базовых услуг. Демонстранты также высыпали грузовик земли перед зданием Министерства иностранных дел в Триполи, перекрыв доступ, требуя привлечения к ответственности за коррупцию и роспуска раздробленных политических институтов.
Кризис резко обострился во вторник, когда протестующие ворвались на нефтегазовый комплекс Мелиттах, вынудив Национальную нефтяную корпорацию (ННК) остановить работу на месторождении Эль-Филь и частично приостановить месторождение Вафа. Этот срыв серьезно ограничил поставки газа, необходимого для выработки электроэнергии, выведя из строя несколько энергоблоков.
Хотя ПНЕ позже восстановило контроль над комплексом и возобновило перекачку газа, хрупкость энергетического сектора Ливии остается очевидной. По словам экспертов, одной из главных причин кризиса является незавершенность крупных стратегических проектов, начатых до 2011 года, включая паровую электростанцию в заливе Сирт и паровую электростанцию Западный Триполи.
Инженер-энергетик Роа Насеф заявила, что ливийцы «устали от повторяющихся обещаний», и для стабилизации сети необходима модернизация передающих сетей и долгосрочная стратегия с использованием возобновляемых источников энергии. Жители Бенгази на востоке страны также жалуются, что отключения влияют на водоснабжение и портят продукты питания.
На международном уровне советник США по африканским делам Массад Булос провел переговоры с премьер-министром ПНЕ Абдулом Хамидом Дбейбой, подчеркнув необходимость единства Ливии и сотрудничества в сфере безопасности. Ливия остается разделенной с 2014 года: на западе действует ПНЕ, а на востоке — конкурирующая администрация, лояльная военному командиру Халифе Хафтару.