Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) sog'liqni saqlash organlari ma'lumotlariga ko'ra, Ebola virusi bilan kasallanganlar soni 3360 taga yetdi va bu oxirgi epidemiyani virus tarixidagi eng tez tarqalayotganiga aylantirdi.
Kasallik mamlakat sharqidagi beshta provinsiyada qayd etilgan bo'lib, 1487 kishi vafot etgan. Umumiy o'lim darajasi taxminan 45 foizni tashkil etadi. Sog'liqni saqlash xodimlari epidemiyaga qarshi kurash ko'plab hududlarda davom etayotgan mojarolar tufayli jiddiy qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Ituri provinsiyasining Rwampara shahrida yashovchi to'rt farzandli ona Deborah Nzuva shunday dedi: "Men bir paytlar bu yerda, Ituri provinsiyasida hayot to'xtab qolishidan qo'rqaman. Biz Ebola virusi kasalligidan oldin ham og'ir ahvolda edik, u hali ham qurbonlarini talqin qilmoqda."
15 mayda rasman e'lon qilinganidan beri Bundibugyo shtammi mamlakatdagi oldingi 16 Ebola epidemiyasidan ko'ra tezroq tarqaldi. Raqamlar 2018-2020 yillardagi eng og'ir davrga yaqinlashmoqda, o'shanda 3470 kishi kasallangan edi.
Milliy sog'liqni saqlash instituti (NPHI) professori Per Akilimali epidemiyaga qarshi kurashga rahbarlik qilmoqda. U kasallik tarqalishda davom etayotganini va uning cho'qqisiga qachon yetishini hali ham bilish qiyinligini ta'kidlaydi. "Bu yerda, Ituri provinsiyasida xavfsizlik muammolari, konchilik va aholi zichligi yuqori, bu esa joriy epidemiyani oldingilariga qaraganda ancha murakkab qilmoqda", dedi u.
KDR hukumati tarqalishni cheklash uchun bir qator choralar ko'rgan: jamoat aloqachilari orqali nazoratni kuchaytirish, 20 dan ortiq Ebola davolash markazlarini qurish va mahalliy laboratoriyalarni tashkil etish. Akilimali "jamoat ham o'z rolini o'ynashi kerak, eng kichik shubhada shifokorga murojaat qilish kerak", dedi.
U har haftada 100 dan 150 gacha yangi tasdiqlangan infektsiyalar qayd etilayotganini aytdi. Bunia shahridagi kiyim-kechak sotuvchisi Annabelle Nissi odamlar qo'rquvda yashayotganini aytdi: "Bu epidemiya bizga katta qayg'u keltirmoqda. Bizning umidimiz faqat Xudoning qo'lida. U hayotimizni buzishda davom etmoqda va rivojlanish loyihalarimizni to'xtatdi."
Afrika Kasalliklarni Nazorat qilish va Oldini olish Markazlari dala bo'yicha menejeri doktor Justus Nsio bu vaqtga qarshi poyga ekanligini aytdi: "Bu epidemiyani kuzatayotgan barcha mutaxassislar uning juda kech aniqlanganiga rozi. Aniqlash kechiktirilsa, kasallikni ushlab qolish uchun o'tkazib yuborilgan narsalarni qoplash uchun ko'p ishlashga to'g'ri keladi."
Iyul oyi boshida Bundibugyo shtammiga qarshi vaktsina sinovlari boshlandi, chunki bu shtamm uchun standart davolash yo'q. 15 iyul holatiga ko'ra, sinovlarga 20 ga yaqin kishi jalb qilingan, ular to'rt oygacha davom etishi mumkin. Uganda, o'z hududida Ebola epidemiyasini tugagan deb e'lon qilgan, KDRga mutaxassislar yubordi, ular ayniqsa Tchomia va Kasenyi chegaradosh hududlarida ishlaydi.

По данным министерства здравоохранения Демократической Республики Конго (ДРК), число подтвержденных случаев заражения вирусом Эбола достигло 3360, что делает нынешнюю вспышку самой быстрораспространяющейся за всю известную историю вируса.
Заболевание зарегистрировано в пяти провинциях на востоке страны, зафиксировано 1487 смертей. Общий уровень летальности оценивается примерно в 45%. Медицинские службы сталкиваются с серьезными препятствиями из-за продолжающихся конфликтов в пострадавших районах.
Дебора Нзува, мать четверых детей из Рвампары (провинция Итури), сказала: «Я боюсь, что в какой-то момент жизнь здесь, в нашей провинции Итури, может остановиться. Мы и до эпидемии Эболы находились в сложной ситуации, а она продолжает уносить жизни».
С момента официального объявления 15 мая штамм Бундибугё распространяется быстрее, чем любая из 16 предыдущих вспышек Эболы в стране. Число случаев приближается к худшему показателю 2018-2020 годов, когда заразились 3470 человек.
Профессор Пьер Акилимали из Национального института общественного здравоохранения (NPHI) руководит ответными мерами. Он подчеркивает, что болезнь продолжает распространяться, и трудно определить, когда она достигнет пика. «Здесь, в Итури, есть проблемы с безопасностью, горнодобывающей промышленностью и высокой плотностью населения, что делает нынешнюю вспышку более сложной, чем предыдущие», — отметил он.
Власти ДРК приняли ряд мер для ограничения распространения: усиление эпиднадзора через общинных координаторов, строительство более 20 центров лечения Эболы и создание местных лабораторий. Акилимали призвал население обращаться за медицинской помощью при малейшем подозрении на инфекцию.
Он сообщил, что число случаев продолжает расти в зонах здоровья Буния и Рвампара: еженедельно регистрируется от 100 до 150 новых подтвержденных инфекций. Продавщица одежды из Бунии Аннабель Нисси сказала, что люди живут в страхе: «Эта вспышка причиняет нам огромные страдания. Наша надежда только на Бога. Она продолжает разрушать нашу жизнь и остановила наши проекты развития».
Доктор Джастус Нсио, полевой менеджер Африканских центров по контролю и профилактике заболеваний, заявил, что это гонка со временем: «Все эксперты, наблюдающие за этой вспышкой, согласны, что она была обнаружена слишком поздно. Когда обнаружение задерживается, нам приходится много работать, чтобы наверстать упущенное и сдержать болезнь».
В начале июля начались клинические испытания вакцины против штамма Бундибугё, для которого нет стандартного лечения. По состоянию на 15 июля в испытаниях участвовали около 20 человек; они могут продлиться до четырех месяцев. Уганда, объявившая на этой неделе о завершении вспышки Эболы на своей территории, направила экспертов в ДРК для совместной работы, особенно в приграничных районах Чомия и Касени.