Xamas guruhi G‘azo sektorida Isroil urushini to‘liq tugatishga qaratilgan kelishuvga rozi bo‘ldi. Ushbu kelishuv bosqichma-bosqich qurol-yarog‘larni topshirish va tarqatib yuborishni nazarda tutadi. Buning evaziga Isroil o‘z qo‘shinlarini ma’lum vaqt oralig‘ida hududdan olib chiqishi kerak.
Kelishuv payshanba kuni kechqurun AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan e’lon qilindi. AQSh boshchiligidagi Tinchlik Kengashi va G‘azo uchun Xalqaro Barqarorlashtirish Kuchlari Misr, Qatar, Turkiya va AQSh vositachilari sulhning navbatdagi bosqichi uchun yo‘l xaritasini yakunlaganini ma’lum qildi.
Misrda AQSh, Qatar va Turkiya vakillari ishtirokida kelishuvning ikkinchi bosqichi ijrosini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha muzokaralar o‘tkazilishi kutilmoqda. Biroq Isroil hali taklifni ochiq qo‘llab-quvvatlamagan, Xamas esa Isroil o‘z majburiyatlarini bajarmaguncha kelishuvning hech bir qismini amalga oshirmasligini bildirgan.
Ushbu e’lon Falastin aholisining Isroilga bo‘lgan ishonchsizligi fonida yuz bermoqda. 2025-yil 10-oktabrda kuchga kirgan sulhdan beri Isroil hujumlari kamida 1100 falastinlikning hayotiga zomin bo‘ldi. Isroil, shuningdek, gumanitar yordam yetkazib berishni cheklashda davom etmoqda va “Sariq chiziq”ni G‘azo ichkarisiga kengaytirmoqda.
Tramp o‘zining Truth Social tarmog‘ida “Tinchlik Kengashi G‘azodagi Xamas va boshqa barcha qurolli guruhlarning TO‘LIQ QUROLSIZLANISHIGA doir TARIXIY kelishuvga erishdi. Bu doimiy TINCHLIK va XAVFSIZLIK sari ulkan qadam”, deb yozdi. U kelishuv bosqichma-bosqich amalga oshirilishini, qurol topshirish jarayoni yakunlanishi bilan Isroil qo‘shinlari chiqib ketishini ta’kidladi.
Xamas muzokara guruhi a’zosi G‘ozi Hamad Al Jazeera telekanaliga bergan intervyusida “Isroil bosqinchi kuchlari o‘z majburiyatlarini bajarmasa, Xamas G‘azo tinchlik kelishuvining hech bir qadamini amalga oshirmaydi”, dedi. U qurol topshirish masalasiga Isroil aralashmasligini va bu vazifani milliy qo‘mita bajarishini qo‘shimcha qildi.
Kelishuvga ko‘ra, jarayon barcha tomonlar rasman rozi bo‘lganidan 14 kun o‘tib boshlanadi. Xalqaro Barqarorlashtirish Kuchlari yangi Falastin politsiyasini tayyorlaydi, falastinliklar va chekinayotgan Isroil qo‘shinlari o‘rtasida joylashadi hamda qurol topshirish jarayonini nazorat qiladi. Demilitarizatsiya bosqichi 200-300 kun davom etishi mumkin.
Biroq ko‘plab tahlilchilar kelishuvga shubha bilan qarashmoqda. San-Fransisko universiteti o‘qituvchisi Stiven Zunes Isroil kelishuvni qayta talqin qilishi yoki buzishi mumkinligini, chunki u AQShning siyosiy yordamiga ishonishini ta’kidladi. Kuinsi instituti vakili Adam Vaynshteyn esa Xamasning barcha qurollarini topshirishiga shubha borligini, turli guruhlar kelishuvni buzishi mumkinligini aytdi.
G‘azo shahridan Al Jazeera muxbiri Ibrohim al-Xaliliyning xabar berishicha, oddiy falastinliklar uchun asosiy savol – bu e’lonlar qachon ularning hayotida o‘zgarish yaratadi. Ular zo‘ravonlik tugashini, uylariga qaytishni va urush haqiqatan ham tugashini istaydilar.

Движение ХАМАС заявило о согласии на сделку, направленную на полное прекращение войны Израиля в Газе, включая поэтапное разоружение и сдачу оружия. Согласно условиям, Израиль должен вывести свои войска в течение определенного периода времени.
О соглашении было объявлено поздно вечером в четверг президентом США Дональдом Трампом после того, как возглавляемый США Совет мира и Международные стабилизационные силы для Газы сообщили, что посредники из Египта, Катара, Турции и США завершили дорожную карту для следующего этапа прекращения огня.
Ожидается, что Египет примет представителей США, Катара и Турции для дальнейших переговоров, направленных на обеспечение соблюдения условий на этом втором этапе. Однако Израиль публично не согласился на последнее предложение, а ХАМАС заявил, что не будет выполнять какую-либо часть сделки, если израильские силы не выполнят свои обязательства по выводу войск из Газы.
Объявление происходит на фоне глубокого недоверия палестинцев к Израилю из-за его неспособности соблюдать предыдущие соглашения. С момента вступления в силу прекращения огня при посредничестве США 10 октября 2025 года израильские атаки убили по меньшей мере 1100 палестинцев. Израиль также продолжал ограничивать гуманитарную помощь и расширять так называемую «желтую линию» вглубь сектора.
Трамп написал в Truth Social: «Сегодня Совет мира достиг ИСТОРИЧЕСКОГО соглашения о ПОЛНОМ РАЗОРУЖЕНИИ ХАМАС и всех других вооруженных групп в Газе. Это монументальный шаг к прочному МИРУ и БЕЗОПАСНОСТИ». Он подчеркнул, что соглашение будет реализовано поэтапно, и по мере завершения разоружения израильские силы выйдут, а Международные стабилизационные силы будут работать с новой палестинской полицией.
Член переговорной делегации ХАМАС Гази Хамад заявил Al Jazeera: «ХАМАС не будет выполнять ни один шаг сделки, если израильские оккупационные силы не выполнят свои обязательства». Он добавил, что Израиль не будет вмешиваться в процесс разоружения, и эту задачу выполнит национальный комитет.
Процесс должен начаться через 14 дней после официального принятия соглашения всеми сторонами. Международные силы будут обучать новую палестинскую полицию, разместятся между палестинцами и отходящими израильскими войсками и будут контролировать процесс ликвидации вооружений. Демилитаризация может занять от 200 до 300 дней.
Однако многие аналитики скептически относятся к сделке. Стивен Зунес из Университета Сан-Франциско отметил, что Израиль неоднократно демонстрировал способность пересматривать соглашения, рассчитывая на политическую поддержку США. Адам Вайнштейн из Института Куинси усомнился, что ХАМАС передаст все оружие, и предупредил о возможных спойлерах среди других вооруженных групп.
Корреспондент Al Jazeera в Газе Ибрагим аль-Халили сообщил, что для простых палестинцев главный вопрос — когда они почувствуют влияние этих объявлений. Они хотят прекращения насилия, свободы передвижения и возвращения в свои разрушенные дома.