Pokiston mudofaa vaziri Xavoca Muhammad Osiyf mamlakat Afg'oniston bilan 'ochiq urush' holatida ekanligini aytdi. Bu bayonot Pokistonning Kobul va boshqa shaharlarga havo hujumlari o'tkazganidan keyin berildi.
'Bizning sabrimiz tugadi', - dedi Osiyf hujumlardan so'ng.
Hujumlar Afg'oniston Toliboni chegaradagi Pokiston harbiy postlariga katta hujum boshlaganini e'lon qilganidan keyin sodir bo'ldi. Tolibon 19 ta harbiy post va 2 ta bazani egallab olganini, 55 nafar askarni o'ldirganini da'vo qildi. Pokiston bu da'volarni rad etdi.
Pokiston tezda javob qaytarib, Afg'onistonga Kobul, Qandahor va Paktika shaharlariga bomba hujumlari uyushtirdi. Harbiy vakil Ahmad Sharif Chaudhry 22 ta nishonni vayron qilganini va 200 dan ortiq Tolibon jangchisini o'ldirganini aytdi. Pokiston tomonidan 12 askar halok bo'lgan.
Tolibon matbuot kotibi Mujohid esa faqat 13 jangchi halok bo'lganini, 22 nafari yaralanganini va 13 fuqaro jabrlanganini bildirdi.
Afg'oniston Toliboni Pokistonga dron hujumlari uyushtirganini, Pokiston esa Swabi, Nowshera va Abbottobod shaharlariga qilingan dron hujumlarini bartaraf etganini ma'lum qildi.
Pokiston bosh vaziri Shehbaz Sharif 'har qanday tajovuzkor niyatni maydalashga to'liq qodir' ekanligini ta'kidladi. Afg'onistonda esa Pokiston raketalari qochqinlar lageriga tegib, kamida 9 kishi yaralangan.
Ikki davlat o'rtasida oktyabr oyida mozhavoz kelishuviga erishilgan bo'lsa-da, keng qamrovli tinchlik kelishuviga erishilmadi. Pokiston Afg'oniston Tolibon hukumatini 'Pokistonga qarshi terrorchilarni' qo'llab-quvvatlashda ayblaydi.

Министр обороны Пакистана Хаваджа Мухаммад Асиф заявил, что страна находится в состоянии 'открытой войны' с Афганистаном. Это заявление последовало после авиаударов Пакистана по Кабулу и другим целям в Афганистане.
'Наше терпение иссякло', - сказал Асиф после атак.
Удары были нанесены после того, как афганские талибы объявили о крупном наступлении на пакистанские военные посты у границы. Талибы заявили о захвате 19 постов и 2 баз, а также о гибели 55 пакистанских солдат. Пакистан эти данные опроверг.
Пакистан быстро ответил, нанеся серию бомбовых ударов по Афганистану, включая Кабул, Кандагар и Пактику. Представитель военных Ахмед Шариф Чаудхри сообщил об уничтожении 22 целей и гибели более 200 боевиков Талибана. Со стороны Пакистана погибли 12 солдат.
Пресс-секретарь талибов Муджахид сообщил о гибели только 13 боевиков, 22 раненых и 13 пострадавших гражданских лиц.
Афганские талибы нанесли удары дронами по Пакистану, а пакистанские силы, по заявлению министра информации Атты Тарара, отразили атаки на Сваби, Наушера и Абботтабад.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф заявил о 'полной способности сокрушить любые агрессивные амбиции'. В Афганистане, по данным талибов, пакистанские ракеты попали в лагерь беженцев в Нангархаре, ранив не менее 9 человек.
Хотя в октябре было достигнуто хрупкое перемирие, переговоры о полном прекращении боевых действий провалились. Пакистан обвиняет правительство талибов в поддержке 'антипакистанских террористов'.