Pokiston mudofaa vaziri Xavoca Muhammad Osiyf mamlakat Afg'oniston bilan 'ochiq urush' holatida ekanligini aytdi. Bu bayonot Pokistonning Kobul va boshqa shaharlarga havo hujumlari o'tkazganidan keyin berildi.
'Bizning sabrimiz tugadi', - dedi Osiyf hujumlardan so'ng.
Hujumlar Afg'oniston Toliboni chegaradagi Pokiston harbiy postlariga katta hujum boshlaganini e'lon qilganidan keyin sodir bo'ldi. Tolibon 19 ta harbiy post va 2 ta bazani egallab olganini, 55 nafar askarni o'ldirganini da'vo qildi. Pokiston bu da'volarni rad etdi.
Pokiston tezda javob qaytarib, Afg'onistonga Kobul, Qandahor va Paktika shaharlariga bomba hujumlari uyushtirdi. Harbiy vakil Ahmad Sharif Chaudhry 22 ta nishonni vayron qilganini va 200 dan ortiq Tolibon jangchisini o'ldirganini aytdi. Pokiston tomonidan 12 askar halok bo'lgan.
Tolibon matbuot kotibi Mujohid esa faqat 13 jangchi halok bo'lganini, 22 nafari yaralanganini va 13 fuqaro jabrlanganini bildirdi.
Afg'oniston Toliboni Pokistonga dron hujumlari uyushtirganini, Pokiston esa Swabi, Nowshera va Abbottobod shaharlariga qilingan dron hujumlarini bartaraf etganini ma'lum qildi.
Pokiston bosh vaziri Shehbaz Sharif 'har qanday tajovuzkor niyatni maydalashga to'liq qodir' ekanligini ta'kidladi. Afg'onistonda esa Pokiston raketalari qochqinlar lageriga tegib, kamida 9 kishi yaralangan.
Ikki davlat o'rtasida oktyabr oyida mozhavoz kelishuviga erishilgan bo'lsa-da, keng qamrovli tinchlik kelishuviga erishilmadi. Pokiston Afg'oniston Tolibon hukumatini 'Pokistonga qarshi terrorchilarni' qo'llab-quvvatlashda ayblaydi.

Pakistan's Defence Minister Khawaja Muhammad Asif stated the country is in an 'open war' with Afghanistan, following Pakistani airstrikes on Kabul and other Afghan targets. 'Our patience has now run out,' Asif said after the attacks.
The strikes came after the Afghan Taliban announced a major offensive against Pakistani military posts near the border. The Taliban claimed to have captured 19 posts and two bases, killing 55 Pakistani soldiers—claims Pakistan denied.
Pakistan retaliated with bombing raids on Afghanistan, targeting Kabul, Kandahar, and Paktika. Military spokesman Ahmed Sharif Chaudhry said 22 Afghan targets were hit and over 200 Taliban fighters killed, with 12 Pakistani soldiers dead.
Taliban spokesman Mujahid reported only 13 fighters killed, 22 injured, and 13 civilians wounded.
The Afghan Taliban launched drone strikes into Pakistan, which Pakistan's Information Minister Atta Tarar said were thwarted targeting Swabi, Nowshera, and Abbottabad.
Prime Minister Shehbaz Sharif vowed Pakistan has 'the full capability to crush any aggressive ambitions.' In Afghanistan, Taliban officials said Pakistani rockets hit a refugee camp in Nangarhar, injuring at least nine people.
A fragile ceasefire agreed in October failed to lead to a broader peace deal. Pakistan accuses the Taliban government of supporting 'anti-Pakistan terrorists.'