Jack Doohan o'tgan yilgi Mayami Gran-prisi vaqtida o'lim bilan tahdid qilinganini va qurolli odamlar bilan to'qnashuvni hal qilish uchun politsiyani chaqirishga majbur bo'lganini aytdi. Bu voqea uning Alpine jamoasidan chiqarilishidan oldin sodir bo'lgan.
Avstraliyalik haydovchi Netflix hujjatli filmi "Drive To Survive"ning so'nggi seriyasida bu haqda gapirib, elektron pochta orqali tahdidlar olganini va bu uning so'nggi poygasi atrofidagi muhitni "juda og'ir" deb ta'rifladi.
Doohan 2024-yilning so'nggi poygasida Alpine uchun debyut qilgan va 2025-yilning oltinchi poygasi bo'lgan Mayamidan keyin Franco Colapinto bilan almashtirilgan. Hozir u Haas jamoasida zaxira haydovchisi.
"Men bu Gran-pri uchun jiddiy o'lim tahdidlarini oldim, agar mashinadan chiqmasam, meni o'ldirishlarini aytishdi," dedi Doohan hujjatli filmda. "Mayamigacha mashinada bo'lsam, barcha oyoq-qo'llarim kesiladi, degan olti yetti xat oldim."
Doohan, shuningdek, uchta "qurolli odam"ni ko'rgan voqeani tasvirlab, "Politsiya eskortimni chaqirishga majbur bo'ldim, bu holatni nazorat qilish uchun" dedi.
U bu voqea qanday hal qilinganini aniqlamadi va javobgarlarni nomlamadi.
Colapinto uni May oyida Alpine jamoasida almashtirgandan so'ng, Doohan ijtimoiy tarmoqlarda o'zi va oilasining onlayn haqoratlarga duchor bo'lganini yozdi va Colapintoning vatani Argentina muxlislari javobgar deb ko'rsatdi.
Ikkala haydovchi ham o'tgan mavsumda hech qanday ochko to'plamagan yagona F1 haydovchilari edi, Alpine konstruktorlar reytingida oxirgi o'rinni egalladi.

Джек Духан заявил, что получил угрозы смертью и был вынужден вызвать полицию для разрешения инцидента с вооруженными людьми во время прошлогоднего Гран-при Майами, незадолго до того, как он потерял место пилота в команде Alpine.
Австралийский гонщик рассказал в новом сезоне документального сериала Netflix "Drive To Survive", выпущенном в пятницу, что ему угрожали по электронной почте, описав атмосферу вокруг его последней гонки как "довольно тяжелую".
Духан дебютировал за Alpine в последней гонке 2024 года и был заменен Франко Колапинто после Майами, шестой гонки 2025 года. Сейчас он резервный пилот команды Haas.
"Я получил серьезные угрозы смертью перед этим Гран-при, говорящие, что меня убьют здесь, если я не выйду из машины," — сказал Духан в документальном фильме. "Я получил шесть или семь писем с угрозами, что если я останусь в машине к Майами, то мне, знаете, отрежут все конечности."
Духан также описал инцидент, когда он увидел трех "вооруженных людей", добавив, что "мне пришлось вызвать мой полицейский эскорт, чтобы взять ситуацию под контроль".
Он не уточнил, как был разрешен этот инцидент, и не назвал ответственных лиц.
После того как Колапинто заменил его в Alpine в мае, Духан написал в социальных сетях, что он и его семья столкнулись с онлайн-оскорблениями, и указал, что фанаты из родной страны Колапинто, Аргентины, были ответственны за это.
Оба пилота были единственными в F1 в прошлом сезоне, не набравшими ни одного очка, а Alpine занял последнее место в зачете конструкторов.