Misrning shimoli-sharqiy qismida, Suvaysh shahri yaqinida erta tongda 5 magnitudali zilzila ro‘y berdi. AQSh Geologik Xizmati ma'lumotlariga ko‘ra, yer qimirlash mahalliy vaqt bilan soat 3:00 da (GMT 00:00) qayd etilgan.
Zilzila epitsentri Suvaysh port shahridan taxminan 22 milya (36 kilometr) shimoli-sharqda joylashgan. Germaniya Geofanika Markazi (GFZ) esa zilzila kuchini 5.4 ball deb baholab, uning chuqurligini 6 milya (10 kilometr) deb aniqlagan.
Misr Qizil Yarim Oy jamiyati zilzila sezilgan viloyatlarda favqulodda vaziyat rejasini faollashtirganini ma'lum qildi. Hozircha halok bo‘lganlar yoki jiddiy moddiy zarar haqida xabarlar yo‘q.
Gumanitar tashkilotlar aholini strukturaviy shikastlanish belgilari bo‘lgan binolardan uzoqroq turishga chaqirdi. Misrda halokatli zilzilalar kam uchraydi, biroq 1992-yil oktabrdagi 5.8 balli zilzila poytaxt Qohirada 500 dan ortiq odamning hayotiga zomin bo‘lgan edi.

Землетрясение магнитудой 5,0 произошло рано утром в понедельник у побережья Египта, согласно данным Геологической службы США. Подземные толчки были зафиксированы в 3:00 по местному времени (00:00 GMT) примерно в 22 милях (36 километрах) к северо-востоку от портового города Суэц.
Немецкий исследовательский центр геонаук (GFZ) оценил магнитуду землетрясения в 5,4 и зафиксировал глубину очага на уровне 6 миль (10 километров). Египетский Красный Полумесяц заявил, что активировал план экстренного реагирования в губернаторствах, где ощущались толчки.
На данный момент сообщений о пострадавших или значительном материальном ущербе не поступало. Гуманитарные организации призвали жителей избегать зданий с признаками структурных повреждений.
Разрушительные землетрясения редки для этой североафриканской страны. Самое смертоносное землетрясение в современной истории Египта произошло в октябре 1992 года, когда подземные толчки магнитудой 5,8 потрясли столицу Каир, унеся жизни более 500 человек и оставив тысячи без крова.