Britaniyaning trip-hop guruhi Massive Attack Singapurda konsertdan so‘ng politsiya tomonidan ushlab turilganini ma’lum qildi. Konsert chog‘ida sahnada Falastin bayrog‘i ko‘tarilgan edi.
Guruhning Instagram’dagi bayonotiga ko‘ra, 29-iyul kuni Star Theatre’dagi chiqish oldidan va oxirida tomoshabinlarning katta qismi “Falastin ozod bo‘lsin” deb hayqirgan.
“Biz 157 davlat tomonidan tan olingan suveren davlat bayrog‘ini ko‘tarish qandaydir qonunni buzishini tasavvur ham qilmagan edik”, deyiladi bayonotda. Guruh, shuningdek, muxlislari bilan birgalikda “Falastin xalqiga birdamlik ko‘rsatishni axloqiy majburiyat deb bilgan holda” qilgan bu harakatidan faxrlanishini bildirgan.
Chiqishdan so‘ng, guruh a’zolari politsiya tomonidan ushlanib, alohida so‘roq qilingan, ba’zilarining mehmonxona xonalari tintuv qilingan va pasportlari vaqtincha musodara qilingan.
Singapur politsiyasi guruhning harakati “mamlakatdagi irqiy va diniy totuvlikka zarar yetkazishi mumkin” deb hisoblagan. Singapurda xorijiy bayroqlar, milliy timsollar va bannerlarni ruxsatsiz jamoat joylarida ko‘rsatish taqiqlangan.
Rasmiylar ikki guruh a’zosiga qattiq ogohlantirish berib, ularning Singapurga qayta kirishini taqiqlagan. Massive Attack, Robert Del Naja va Grant Marshalldan iborat bo‘lib, ular jonli orkestr va mehmon vokalchilar, jumladan Cocteau Twins’dan Elizabeth Fraser bilan chiqish qilgan.
Guruh Singapurdagi politsiya bilan bo‘lgan voqeani “surreal tajriba” va “umuminsoniy huquqlar va so‘z erkinligini himoya qilish muhimligini eslatuvchi” deb atagan.
Aprel oyida guruh rahbari Del Naja London politsiyasi tomonidan Falastin Action’ga qarshi norozilik namoyishida hibsga olingan 500 kishidan biri edi. U taqiqlangan tashkilotni qo‘llab-quvvatlaganlikda gumon qilingan.
Shuningdek, aprel oyida Singapur sudi uch ayolni ikki yil avval Falastinni qo‘llab-quvvatlash yurishini uyushtirgani uchun jarimaga tortgan edi. O‘shanda ular o‘sha paytdagi Bosh vazir Li Szyan Lun’ga Isroil bilan aloqalarni uzishni so‘rab maktublar topshirishgan.
Singapur, asosan etnik xitoylar yashaydigan, ammo sezilarli malay-musulmon ozchilikka ega davlat, 2023-yilda Isroilning G‘azoda falastinliklarga qarshi genotsid urushi boshlanganidan keyin aralashmaslik pozitsiyasini egallagan. Bu uning “hamma bilan do‘st, hech kimga dushman emas” tamoyiliga asoslangan uzoq yillik tashqi siyosatini aks ettiradi.

Британская трип-хоп группа Massive Attack сообщила, что ее участники были задержаны полицией в Сингапуре после концерта на прошлой неделе, во время которого на сцене был развернут палестинский флаг.
В заявлении, опубликованном в Instagram в понедельник, группа сообщила, что большая часть толпы скандировала «Свободу Палестине» до и в конце выступления в Star Theatre 29 июля.
«Мы не предполагали, что простое поднятие флага суверенного государства, признанного 157 странами, нарушит какой-либо закон», — говорится в заявлении Massive Attack. Группа также заявила, что «гордится» тем, что сделала «импровизированное выражение» вместе со своими фанатами, которые «явно чувствовали моральный императив выразить солидарность с народом Палестины».
После выступления, продолжили в заявлении, «мы были удивлены и разочарованы тем, что вся наша группа была задержана полицией, изолирована и допрошена по отдельности — у некоторых участников были проведены обыски в гостиничных номерах и временно изъяты паспорта».
Полиция на прошлой неделе заявила, что действия группы «могут нанести вред расовой и религиозной гармонии в Сингапуре», где иностранные флаги, национальные эмблемы и баннеры не могут быть публично продемонстрированы без разрешения.
Власти заявили, что двум участникам группы были вынесены строгие предупреждения и запрещен повторный въезд в Сингапур. Massive Attack, состоящая из Роберта Дель Ная и Гранта Маршалла, выступала с живым аккомпанирующим составом и приглашенными вокалистами, включая Элизабет Фрейзер из Cocteau Twins.
Massive Attack назвала инцидент с полицией в Сингапуре «сюрреалистичным опытом» и «напоминанием о важности защиты универсальных прав человека и свободы выражения мнений».
В апреле фронтмен Дель Ная был среди более чем 500 человек, арестованных британской полицией в Лондоне во время протеста против запрета Palestine Action, которая классифицируется как «террористическая» организация Соединенным Королевством. Дель Ная был арестован по подозрению в поддержке запрещенной организации.
Также в апреле сингапурский суд оштрафовал трех женщин за организацию прогулки в поддержку Палестины двумя годами ранее, в ходе которой тогдашнему премьер-министру Ли Сянь Луну были доставлены письма с призывом разорвать связи с Израилем.
Сингапур, население которого в основном составляют этнические китайцы, но также имеется значительное малайско-мусульманское меньшинство, занял позицию невмешательства после начала геноцидной войны Израиля против палестинцев в Газе в 2023 году, что отражает его давнюю внешнюю политику, основанную на принципе «друг всем, враг никому».