Venesuela hukumati iyun oyida mamlakatda sodir bo‘lgan ikkita kuchli zilzila natijasida qurbon bo‘lganlar soni 6125 kishiga yetganini e’lon qildi.
Milliy Assambleya raisi Xorxe Rodriges dushanba kuni Telegram’dagi sahifasida yangilangan raqamlarni ma’lum qilib, 61 ming kishi shifoxonalarda davolanganini aytdi.
Bu e’lon Venesuela muvaqqat prezidenti Delsi Rodriges boshchiligidagi hukumat zilzilaga javob choralaridagi kamchiliklar uchun tobora kuchayib borayotgan tanqidlarga duch kelayotgan bir paytda qilindi.
Zilziladan keyin yo‘qolgan yaqinlarini qidirayotgan venesuelaliklar hukumat va harbiy kuchlarni aholiga yetarli yordam ko‘rsatmayotganlikda ayblamoqda.
Magnitudasi 7.2 va 7.5 bo‘lgan zilzilalar 24-iyun kuni sodir bo‘lib, eng katta zarar La Guayra qirg‘oq shtati va poytaxt Karakasga yetgan.
Rodrigesning so‘zlariga ko‘ra, vayronalarning 16.5 foizi tozalangan, biroq mamlakatning tiklanish yo‘li haqidagi savollar davom etmoqda.
Jahon banki hisobotiga ko‘ra, zilziladan yetkazilgan moddiy zarar qariyb 20 milliard dollarni tashkil etadi. Dunyo mamlakatlari zilziladan keyingi kunlarda yordam va’da qilgan bo‘lsa-da, bu mablag‘lar qayerdan kelishi noma’lum.
Qo‘shma Shtatlar yanvar oyida sobiq prezident Nikolas Maduroni harbiy reydda o‘g‘irlab ketganidan beri Venesuela ustidan yuqori darajadagi nazoratni saqlab kelmoqda va Maduro davridagi ba’zi iqtisodiy sanksiyalar hali ham amalda. Faollar qolgan sanksiyalarni yumshatish yoki bekor qilishni, bu orqali Venesuelaga mablag‘ oqimini osonlashtirishni talab qilmoqda.

Правительство Венесуэлы объявило, что подтвержденное число погибших в результате двух мощных землетрясений, произошедших в стране в июне, возросло до 6125 человек.
Председатель Национальной ассамблеи Хорхе Родригес в понедельник обнародовал обновленные данные, сообщив в своем посте в мессенджере Telegram, что 61 000 человек были госпитализированы.
Это заявление прозвучало на фоне растущей критики в адрес правительства Венесуэлы во главе с временным президентом Дельси Родригес за недостатки в реагировании на смертоносные землетрясения.
Пока венесуэльцы разыскивали пропавших друзей и родственников после землетрясений, некоторые критиковали правительство и вооруженные силы за якобы недостаточную помощь жителям.
Землетрясения магнитудой 7,2 и 7,5 произошли 24 июня, при этом наибольший ущерб был нанесен прибрежному штату Ла-Гуайра и столице страны Каракасу.
Родригес сообщил, что 16,5 процента обломков от толчков уже расчищено, однако вопросы о пути страны к восстановлению продолжают оставаться открытыми.
Согласно отчету Всемирного банка, физический ущерб от землетрясений оценивается почти в 20 миллиардов долларов. Несмотря на обещания поддержки со стороны стран мира в первые дни после землетрясений, остается неясным, откуда могут поступить эти средства.
Соединенные Штаты сохраняют высокую степень контроля над Венесуэлой с тех пор, как в январе похитили бывшего президента Николаса Мадуро в ходе военного рейда, и некоторые экономические санкции США времен Мадуро остаются в силе. Активисты призывают ослабить или отменить оставшиеся санкции, чтобы облегчить приток средств в Венесуэлу.