Qo'shma Shtatlarning federal apellyatsiya sudi Trump ma'muriyati toza energiya bo'yicha ko'p milliard dollarlik dasturni bekor qilishga uringanda qonunni buzgan bo'lishi mumkinligi haqida qaror chiqardi. Bu prezidentning Bayden davridagi iqlim siyosatini demontaj qilish bo'yicha keng ko'lamli harakatlariga zarba bo'ldi.
Kolumbiya okrugi bo'yicha AQSh Apellyatsiya sudi seshanba kuni Atrof-muhitni muhofaza qilish agentligi (EPA) toza energiya loyihalari uchun notijorat tashkilotlarga ajratilgan taxminan 20 milliard dollar grantlarni muzlatib qo'yishi mumkin emasligini e'lon qildi. Bu sudning avvalgi qarorini bekor qildi.
Biroq, pul darhol chiqarilmaydi. Qaror vaqtincha to'xtatildi, EPAga Oliy sudga murojaat qilish uchun vaqt berildi. Nizo markazida Kongress tomonidan sobiq prezident Jo Baydenning 2022 yilgi Inflyatsiyani kamaytirish to'g'risidagi qonuni orqali yaratilgan Issiqxona gazlari emissiyasini kamaytirish jamg'armasi turibdi.
"Yashil bank" deb ataladigan dastur notijorat tashkilotlarga federal pul berish uchun mo'ljallangan bo'lib, ular kichik energiya loyihalariga, energiya tejaydigan binolarga va toza energiya infratuzilmasiga kreditlar berish va sarmoya kiritishlari kerak edi. EPA ma'muri Li Zeldin dasturni demontaj qilishga urinmoqda, chunki u agentlikning ustuvor yo'nalishlariga mos kelmaydi va benefitsiarlarni firibgarlik, isrofgarchilik va noto'g'ri boshqaruvda ayblamoqda.
Fevral oyida ijtimoiy tarmoqlarda e'lon qilingan videoda Zeldin jamg'armani hukumat isrofgarchiligi namunasi deb ta'riflagan edi. "Ajablanarlisi shundaki, sizning soliq dollarlaringizning taxminan 20 milliardi Bayden EPA tomonidan tashqi moliya institutida saqlangan", dedi u. "Bu 20 milliard dollar atigi sakkizta tashkilotga berilgan, ular sizning pulingizni NNTlarga va boshqalarga o'z xohishiga ko'ra tarqatish uchun mas'ul edilar".
Keyingi oy EPA Citibankda saqlanayotgan milliardlab dollarlarni muzlatib qo'ydi. Climate United Fund, Coalition for Green Capital va boshqa uchta tashkilot hech qanday aybni tan olmadi va sudga da'vo qildi, ma'muriyat Kongress tomonidan tasdiqlangan pulni noqonuniy ushlab turganini va dasturni firibgarlik dalillari tufayli emas, balki uning iqlim maqsadlariga qarshi bo'lgani uchun o'ldirishga urinayotganini ta'kidladi.
Seshanba kungi qaror o'tgan sentyabrda sudning uch sudyali hay'ati ma'muriyat tarafini olgan qarorni bekor qiladi. To'liq apellyatsiya sudi ushbu qarorni qayta ko'rib chiqishga rozi bo'ldi, bu muhim ishlar uchun ajratilgan kamdan-kam hol. Sudyalarning ko'pchiligi EPAning grantlarni bekor qilish va pulni qaytarib olishga urinishi "faqat siyosiy kelishmovchilikka asoslangan" holda Inflyatsiyani kamaytirish to'g'risidagi qonunni buzgan bo'lishi mumkinligini aytdi.
Qaror o'tgan yili okrug sudyasi Tanya Chutkan tomonidan chiqarilgan buyruqni tiklaydi, u EPA grantlarni bekor qilishni oqlay olmaganini aniqladi va ma'muriyat Kongressning federal pul sarflash to'g'risidagi qaror qabul qilish vakolatiga tajovuz qilayotgani haqida ogohlantirdi. Bu ish Trumpning Baydenning iqlim kun tartibini bekor qilish harakatlariga qarshi bir nechta sud da'volaridan biridir. Trump lavozimga qaytganidan beri ekologik qoidalarni yumshatdi, qazib olinadigan yoqilg'i ishlab chiqarishni kengaytirdi va toza energiya tashabbuslarini bekor qilishga harakat qilmoqda, chunki ular biznes va iste'molchilarga keraksiz xarajatlar olib keladi.

Федеральный апелляционный суд США постановил, что администрация Трампа, вероятно, нарушила закон, пытаясь отменить многомиллиардную программу чистой энергии. Это наносит удар по более широким усилиям президента по демонтажу климатической политики эпохи Байдена.
Полный состав Апелляционного суда США по округу Колумбия во вторник постановил, что Агентство по охране окружающей среды (EPA) не может заморозить около 20 миллиардов долларов грантов, выделенных некоммерческим организациям на проекты чистой энергии, отменив более раннее решение того же суда.
Однако деньги не будут высвобождены немедленно. Решение временно приостановлено, чтобы дать EPA время обратиться в Верховный суд США. В центре спора находится Фонд сокращения выбросов парниковых газов, созданный Конгрессом в рамках Закона о снижении инфляции бывшего президента Джо Байдена 2022 года.
Программа, часто называемая «зеленым банком», была предназначена для предоставления федеральных денег некоммерческим организациям, которые будут выдавать кредиты и инвестировать в небольшие энергетические проекты, энергоэффективные здания и инфраструктуру чистой энергии. Администратор EPA Ли Зелдин пытается демонтировать программу, заявляя, что она не соответствует приоритетам его агентства, и обвиняя получателей в мошенничестве, расточительстве и бесхозяйственности.
В видео, опубликованном в социальных сетях в феврале, Зелдин назвал фонд примером государственных растрат. «Поразительно, что примерно 20 миллиардов ваших налоговых долларов были размещены во внешнем финансовом учреждении EPA Байдена», — сказал он. «Эти 20 миллиардов долларов были выделены всего восьми организациям, которые затем отвечали за распределение ваших денег среди НПО и других лиц по своему усмотрению».
В следующем месяце EPA заморозило миллиарды долларов, хранившиеся в Citibank для распределения в качестве грантов. Организации, включая Climate United Fund, Coalition for Green Capital и три другие, отрицали какие-либо правонарушения и подали в суд, утверждая, что администрация незаконно удерживает деньги, уже одобренные Конгрессом, и пытается убить программу, потому что она выступает против ее климатических целей, а не из-за доказательств мошенничества.
Вторничное решение отменяет постановление коллегии из трех судей того же апелляционного суда от сентября, которое встало на сторону администрации. Полный состав суда согласился пересмотреть это решение — редкий шаг, предназначенный для значимых дел. Большинство судей заявили, что попытка EPA прекратить гранты и вернуть деньги «исключительно на основе разногласий по политике», вероятно, нарушила Закон о снижении инфляции.
Решение восстанавливает приказ, изданный в прошлом году окружным судьей Таней Чуткан, которая обнаружила, что EPA не смогло оправдать отмену грантов, и предупредила, что администрация посягает на власть Конгресса решать, как тратятся федеральные деньги. Это дело является одним из нескольких судебных исков против усилий Трампа по отмене климатической повестки Байдена. С момента возвращения к власти Трамп ослабил экологические нормы, расширил поддержку производства ископаемого топлива и стремится свернуть инициативы в области чистой энергии, утверждая, что они налагают ненужные издержки на бизнес и потребителей.