Oq uy va Pentagon so‘nggi besh oy davomida Eronga qarshi urushda hujum va mudofaa qurollari zaxiralari xavfli darajada kamaygani haqidagi xabarlarni rad etdi. Ammo ekspertlar, ayniqsa Patriot va THAAD tizimlaridagi havo hujumidan mudofaa interceptors zaxiralarining kamligi AQSh kuchlari va ularning mintaqadagi ittifoqchilari uchun jiddiy tahdid bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Oq uyning Al Jazeera telekanaliga bergan bayonotida Prezident Donald Trump AQShda qurol-yarog‘ yetishmasligi haqidagi da’volarni rad etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “bizda dunyodagi hammadan ko‘ra ko‘proq o‘q-dorilar bor va bizga kerak bo‘lganidan ham ko‘p”, deb ta’kidladi. U sobiq prezident Jo Bayden ma’muriyatini Ukrainaga Patriot interceptorslarini tekinga berganlikda aybladi va buni “juda ahmoqona harakat” deb atadi.
Trump yangi ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirishga urinayotganini aytdi, biroq ekspertlar havo hujumidan mudofaa raketalarini ishlab chiqarishni tezda ko‘paytirish mumkinligiga shubha bildirmoqda. Pentagon matbuot kotibi Shon Parnell ham AQSh armiyasi “dunyodagi eng kuchli” ekanini va “prezident tanlagan vaqt va joyda harakat qilish uchun hamma narsaga ega”ligini ta’kidladi.
Biroq, dushanba kuni e’lon qilingan bir qancha xabarlar vaziyat rasmiylar aytganidan ham jiddiyroq ekanini ko‘rsatmoqda. CNN xabariga ko‘ra, AQSh armiyasi urushdan oldingi THAAD interceptorslarining 80 foizini va Patriot interceptorslarining yarmini ishlatib bo‘lgan. Manbalar bu darajani “xavfli darajada past” deb ta’riflagan. Mudofaa vaziri Pit Xegset bu raqamni “noto‘g‘ri” deb atadi va “uyatinglar” deb yozdi.
Vashingtondagi Strategik va Xalqaro Tadqiqotlar Markazi (CSIS) hisob-kitoblariga ko‘ra, 27-iyul holatiga ko‘ra, armiyada Patriot interceptorslarining uchdan bir qismidan biroz ko‘prog‘i va THAAD interceptorslarining yarmi qolgan. Markaz, hatto yaqinda moliyalashtirish ko‘paygan taqdirda ham, zaxiralarni urushdan oldingi darajaga qaytarish uchun kamida uch yil kerak bo‘lishini taxmin qilmoqda.
Reuters va CBS News xabarlariga ko‘ra, armiya Army Tactical Missile Systems (ATACMS) va Precision Strike Missiles (PrSM)ning katta qismini ishlatgan. Ikkala manba Reuters agentligiga bu raketalarning “deyarli barchasi” ishlatilganini aytgan. Har biri taxminan 1 million dollar turadigan bu uzoq masofali raketalar hujum qurollari hisoblanadi.
Ekspertlar, hujum va mudofaa qurollarining taqchilligi AQSh kuchlarini kamroq himoyalangan qilishi mumkinligini aytmoqda. CSIS katta maslahatchisi, iste’fodagi polkovnik Mark Kansianning fikricha, ATACMS va PrSM yetishmasa, armiya uzoq masofadan zarba berish qobiliyatini yo‘qotadi va bu qo‘shinlarni xavf ostiga qo‘yadi. Havo hujumidan mudofaa interceptorslarining taqchilligi esa “yanada jiddiyroq” muammo, chunki ularning o‘rnini bosadigan narsa yo‘q.
Bu xavotirlar 17-iyul kuni Iordaniyadagi Muvaffaq Salto aviabazasiga qilingan hujumda uch AQSh askari halok bo‘lganida o‘z tasdig‘ini topdi. Eron raketalari AQSh va Iordaniya havo hujumidan mudofaa tizimlarini yorib o‘tgan edi. Kansianning ta’kidlashicha, har bir ishlatilgan interceptor Xitoyga nisbatan AQShning oldini olish qobiliyatini zaiflashtiradi.
NBC News xabariga ko‘ra, armiya allaqachon katta zarar keltirmaydigan Eron hujumlarini tutishda ehtiyotkorona yondashuvni qo‘llamoqda. Bu strategiya interceptorslarni tejashga yordam beradi, lekin noto‘g‘ri hisob-kitoblar xavfini oshiradi. Shuningdek, AQShning havo hujumidan mudofaa qurollari taqchilligi ittifoqchilarga ham ta’sir qilishi mumkin, chunki ular Patriot va THAAD tizimlarini sotib oladi.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ham Patriot interceptorslari yetishmayotgani haqida ogohlantirgan. U Ukrainada bu qurollarni ishlab chiqarishga ruxsat so‘rab kelmoqda, ammo hozircha bunga faqat Yaponiya va Germaniya ega. Kansianning so‘zlariga ko‘ra, yaqin kelajakda AQSh interceptorslarining taqchilligi hal etilmaydi: “Muammo pul emas, vaqt”.

Белый дом и Пентагон опровергли сообщения о том, что запасы наступательных и оборонительных вооружений опасно истощены после пяти месяцев войны с Ираном. Эксперты предупреждают, что низкие запасы перехватчиков ПВО, особенно систем Patriot и THAAD, могут представлять угрозу для американских сил и их союзников в регионе.
В заявлении для Al Jazeera президент Дональд Трамп отверг утверждения о дефиците, заявив: «У нас гораздо больше боеприпасов, чем у кого-либо в мире, и гораздо больше, чем нам нужно, несмотря на то, что беспрецедентное количество было передано «хитрым Джо Байденом» и его администрацией Украине и Европе бесплатно». Он сослался на передачу перехватчиков Patriot Украине при бывшем президенте Байдене.
Трамп упомянул о новых усилиях по наращиванию производства, хотя эксперты сомневаются, что выпуск ракет ПВО можно быстро увеличить. Пресс-секретарь Пентагона Шон Парнелл также заявил, что «американская армия — самая мощная в мире и имеет все необходимое для выполнения задач в выбранное президентом время и месте».
Однако в понедельник появились сообщения, указывающие на более серьезную ситуацию. CNN сообщил, что армия США израсходовала 80% перехватчиков THAAD и около половины перехватчиков Patriot. Источники назвали эти уровни «опасно низкими». Министр обороны Пит Хегсет быстро оспорил цифру в 80%, написав в X «неправда» и «позор вам».
Согласно анализу Центра стратегических и международных исследований (CSIS), по состоянию на 27 июля у армии осталось чуть более трети перехватчиков Patriot и около половины THAAD. CSIS оценивает, что потребуется не менее трех лет, даже при недавнем увеличении финансирования, чтобы восстановить запасы до довоенного уровня.
Reuters и CBS News сообщили, что армия использовала большую часть ракет ATACMS и PrSM. Два источника сообщили Reuters, что «практически все» эти ракеты, стоимостью около 1 миллиона долларов каждая, были израсходованы. Эти высокоточные ракеты используются для наступательных операций.
Эксперты предупреждают, что нехватка как наступательных, так и оборонительных вооружений может сделать американские силы менее защищенными. По словам Марка Кансиана, отставного полковника морской пехоты и старшего советника CSIS, нехватка ATACMS и PrSM снижает способность армии наносить удары на расстоянии, вынуждая использовать более опасные ближние атаки. Нехватка перехватчиков ПВО «гораздо серьезнее», поскольку их нечем заменить.
Эти опасения подтвердились 17 июля при атаке на авиабазу Муваффак Салти в Иордании, когда иранские ракеты прорвали американскую и иорданскую ПВО, убив трех американских солдат. Кансиан отметил, что каждая израсходованная ракета-перехватчик ослабляет способность США сдерживать Китай.
NBC News сообщил, что армия уже применяет более осторожный подход к перехвату иранских атак, которые вряд ли причинят серьезный ущерб. Эта стратегия помогает экономить перехватчики, но увеличивает риск просчетов. Нехватка также вызывает беспокойство у союзников, которые покупают Patriot и THAAD, включая Саудовскую Аравию, Иорданию и Израиль.
Президент Украины Владимир Зеленский предупреждал о сокращении поставок перехватчиков Patriot для отражения российских атак. Он неоднократно просил разрешения на производство этих ракет в Украине, но пока такое разрешение есть только у Японии и Германии. Кансиан подчеркивает, что даже с дополнительным финансированием проблема не решится быстро: «Проблема не в деньгах, а во времени».