Kaliforniyada prezident Donald Trampning Los-Anjelesdagi golf klubida xavfsizlik xodimi sifatida o'zini ko'rsatib yurgan shaxsga nisbatan bir qancha og'ir jinoyatlar bo'yicha ayblov e'lon qilindi. Uning avtomobili va uyida noqonuniy qurollar topilgan.
38 yoshli Janin Jon Taeli yakshanba kuni Rancho Palos Verdesdagi Trump National Golf Clubda hibsga olingan. Trampning tashrifidan ikki kun oldin u respublikachilar milliy qo'mitasining kechki ovqatiga kelishi rejalashtirilgan edi. Dushanba kuni Taeli barcha ayblovlar bo'yicha aybsizligini tan oldi, uning garovi 250 ming dollar etib belgilandi.
Federal jinoiy ish materiallariga ko'ra, Taeli juma kuni prezident mulkida paydo bo'lib, quloqchin taqib, federal agentlarning xavfsizlikni o'rganish harakatlarini suratga olgan va videoga tushirgan. Uning yuk mashinasida o'q-dorilar bilan to'ldirilgan 9 mm to'pponcha, durbin va "xavfsizlik himoyasi agenti" yozuvi tushirilgan nishon topilgan.
Dushanba kuni uning Downey shahridagi uyida ro'yxatdan o'tmagan qisqa stvolli miltiq, boshqa qurollar, jurnallar, o'q-dorilar, zirhli jilet va "tashvishli bayonotlar" yozilgan daftarlar topildi. Rasmiylar bu bayonotlar haqida batafsil ma'lumot bermadi.
Taeli 2008-yilda Iroqda, 2010-yilda Afg'onistonda xizmat qilgan sobiq dengiz piyodasi ekani ma'lum bo'ldi. U 2008-2016-yillarda xizmat paytida ko'plab mukofotlarga sazovor bo'lgan.
Tramp Fox News telekanaliga bergan qisqa intervyusida Taelining hibsga olinishi haqida gapirar ekan, "faqat muhim prezidentlar nishonga olinadi", deb aytdi va o'zini "albatta muhim" deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, bu unga "biroz taskin" bergan.

В Калифорнии предъявлены обвинения мужчине, который был арестован в гольф-клубе президента Дональда Трампа в Лос-Анджелесе, выдавая себя за сотрудника службы безопасности. В его машине и доме обнаружен арсенал оружия.
38-летний Джинин Джон Таэли был арестован в воскресенье в Trump National Golf Club в Ранчо Палос Вердес, за два дня до визита Трампа на ужин Национального комитета Республиканской партии. В понедельник Таэли не признал себя виновным по всем обвинениям, залог установлен в размере 250 тысяч долларов.
Согласно федеральной жалобе, Таэли в пятницу появился на территории президентской собственности, ходил по полю с наушником, фотографировал и снимал на видео действия федеральных агентов, проводивших оценку безопасности. В его пикапе на парковке клуба обнаружены заряженный пистолет 9 мм, бинокль и значок с надписью "агент службы безопасности".
В понедельник при обыске его дома в городе Дауни были найдены незарегистрированная винтовка с коротким стволом, другое огнестрельное оружие, магазины, боеприпасы, бронежилет и тетради с "тревожными записями". Подробности этих записей не раскрываются.
Таэли — бывший морской пехотинец, служивший в Ираке в 2008 году и в Афганистане в 2010 году. Он получил множество наград, включая награду за безупречную службу в 2008-2016 годах.
В кратком комментарии Fox News Трамп заявил, что "только значимые президенты становятся мишенями", и что он "определенно значим", что приносит ему "некоторое утешение".