AQShning 27 shtatida kamida 345 kishi jalapeno qalampiri bilan bog'liq salmonella shtammi tufayli kasallangan. Federal rasmiylarning ma'lum qilishicha, ko'p shtatli salmonella epidemiyasi Meksikaning Sinaloa shtatidagi yetishtiruvchiga borib taqaladi. Kasallanish holatlarining aksariyati Minnesota va Kolorado shtatlarida qayd etilgan.
O'lim holatlari qayd etilmagan bo'lsa-da, AQSh rasmiylari kamida 36 kishi kasalxonaga yotqizilganini tasdiqladi. Salmonella bakteriyasi har yili AQShda taxminan 1,35 million infeksiyani keltirib chiqaradi va epidemiyalar bodring, tuxum, pasterizatsiyalanmagan sut, yangi rayhon, gekkon va soqolli ajdarho kabi manbalar bilan bog'liq. Bakteriyaga duchor bo'lganidan keyin bir necha soat yoki kun ichida kasallangan odamlar ko'pincha diareya, isitma va oshqozon kramplaridan aziyat chekadi.
Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazlari (CDC) chorshanba kuni qalampir AQShga Coast Citrus Distributors tomonidan olib kirilganini ma'lum qildi. Kompaniya qalampirni chaqirib olgan va o'z mijozlariga xabar bermoqda, ular orasida Chipotle va Qdoba kabi taniqli meksika restoranlari ham bor.
Chipotle Mexican Grill seshanba kuni ba'zi restoranlaridan jalapeno olib tashlanganini aytdi. Qdoba esa chorshanba kuni barcha restoranlaridan jalapeno profilaktik tarzda olib tashlanganini ma'lum qildi. CDC rasmiylari bayonotida: "Ular mahsulotni do'konlaridan olib tashlashganini hisobga olib, bu muassasalarning hech biri ushbu epidemiyada iste'molchilar uchun joriy xavf hisoblanmaydi", deyilgan.
FDA jalapenolarning bir qismi oziq-ovqat do'konlari orqali tarqatilganmi yoki yo'qligini tekshirmoqda. Agar shunday bo'lsa, agentlik o'zining chaqirib olish sahifasida qo'shimcha choralar e'lon qilishi mumkin. Kaliforniyaning Nyuport-Bich shahrida joylashgan Chipotle aksiyalari seshanba kuni deyarli 10 foizga tushib ketdi va hali tiklanmadi. AQShda keng tarqalgan inflyatsiya tufayli Chipotle kabi ko'plab tez xizmat ko'rsatish tarmoqlari o'rta va past daromadli mijozlar oqimining kamayishini kuzatmoqda va oziq-ovqat bilan bog'liq kasalliklar haqidagi so'nggi sarlavhalar yana bir salbiy omil bo'lishi mumkin.
Alohida ta'kidlash joizki, Taco Bell tez ovqatlanish tarmog'ida bir nechta shtatlarda xizmat qilgan Meksikadan keltirilgan salat siklospora epidemiyasining manbai sifatida aniqlangan. Federal organlar qo'shimcha mumkin bo'lgan manbalarni qidirishda davom etmoqda.

По меньшей мере 345 человек в 27 штатах США сообщили о заболевании штаммом сальмонеллы, связанным с перцем халапеньо. По данным федеральных властей, многоштатная вспышка сальмонеллы прослеживается до производителя в Синалоа, Мексика. Большинство случаев зарегистрировано в Миннесоте и Колорадо.
Хотя смертельных случаев не зафиксировано, официальные лица США сообщают, что по меньшей мере 36 человек госпитализированы. Бактерии сальмонеллы ежегодно вызывают около 1,35 миллиона инфекций в США, и вспышки связывали с такими источниками, как огурцы, яйца, непастеризованное молоко, свежий базилик, гекконы и бородатые агамы. В течение нескольких часов или дней после заражения бактерией инфицированные люди часто страдают от диареи, лихорадки и спазмов желудка.
Центры по контролю и профилактике заболеваний (CDC) в среду сообщили, что перец был ввезен в США компанией Coast Citrus Distributors. Компания отозвала перец и уведомляет своих клиентов, включая такие известные сети мексиканских ресторанов, как Chipotle и Qdoba.
Chipotle Mexican Grill во вторник заявила, что убрала халапеньо из некоторых своих ресторанов. Qdoba в среду сообщила, что компания на всякий случай убрала халапеньо из всех своих ресторанов. Представители CDC заявили: «Учитывая их действия по удалению продукта из своих магазинов, ни одно из этих заведений не представляет текущего риска для потребителей в этой вспышке».
FDA расследует, не были ли некоторые халапеньо распространены через продуктовые магазины. Если да, агентство может объявить о дополнительных мерах на своей странице отзыва. Акции Chipotle, базирующейся в Ньюпорт-Бич, Калифорния, во вторник упали почти на 10 процентов и до сих пор не восстановились. Многие сети быстрого питания, такие как Chipotle, наблюдают снижение потока клиентов со средним и низким доходом из-за общей инфляции в США, и недавние заголовки о болезнях пищевого происхождения могут стать еще одним негативным фактором.
Отдельно салат из Мексики, подаваемый в сети быстрого питания Taco Bell в нескольких штатах, был идентифицирован федеральными властями как источник недавней вспышки циклоспороза, которые продолжают поиски дополнительных возможных источников.