Juma kuni e'lon qilingan so'rov natijalariga ko'ra, 2017-yilda klublar daromadining 60 foizi oziq-ovqat va ichimliklar savdosidan, atigi 21 foizi kirish to'lovlaridan tushgan bo'lsa, bugungi kunda bu ko'rsatkichlar keskin o'zgardi: chiptalar daromadning 59 foizini, oziq-ovqat va ichimliklar esa atigi 20 foizini tashkil qilmoqda.
Hisobotda qayd etilishicha, odamlar tungi hayotni endi ongliroq rejalashtirmoqda, klublarda kamroq vaqt o'tkazmoqda va kamroq spirtli ichimlik iste'mol qilmoqda. So'rovda qatnashganlarning 73 foizi alkogol iste'moli kamayganini, 60 foizi alkogolsiz ichimliklarga talab ortganini, 57 foizi esa mehmonlarning qisqa muddat qolishini ta'kidlagan.
Shu bilan birga, xarajatlar oshib bormoqda. Respondentlarning 64 foizi xodimlar xarajatlarini, 62 foizi operatsion xarajatlarni, 60 foizi mijozlarning xarid qobiliyatining pasayishini, 54 foizi esa ijara to'lovlarini asosiy muammo sifatida ko'rsatgan. So'rovda qatnashgan klublarning 85 foizi moliyaviy bosim ularning tadbir dasturlarini o'zgartirishga majbur qilayotganini bildirgan.
Talab hali ham yuqori: klublarning 83 foizi bandlik darajasi kamida 50 foizni tashkil etishini, uchdan bir qismi esa 75 foizdan oshiqligini ma'lum qilgan. Biroq, o'z xarajatlarini qoplay oladigan klublar soni kamaymoqda. 2017-yilda klublarning 79 foizi hech bo'lmaganda zararsiz ishlagan bo'lsa, 2025-yilga kelib bu ko'rsatkich 61 foizga tushgan.
Kichik operatorlar soni ham keskin oshgan: hozirda 45 foiz operatorlarning yillik daromadi 100 ming yevrodan kam, 2017-yilda esa bu ko'rsatkich 16 foizni tashkil etgan. Uzoq muddatli ishonchsizlik ham jiddiy muammo bo'lib qolmoqda: operatorlarning atigi 8 foizi o'z binolariga ega, 31 foizi esa besh yildan kam muddatga ijara shartnomasiga ega.
Respondentlarning 23 foizi kelgusi 12 oy ichida biznesini yopishni o'ylayotganini bildirgan. 2020-yildan beri kamida 24 klub va madaniy muassasa yopilgan, ammo 25 ga yaqin yangilari ochilgan. Ko'plab klublar bosimga moslashishga harakat qilmoqda: 67 foizi ichimliklar narxini oshirgan, 47 foizi kirish to'lovlarini ko'targan, 39 foizi esa xususiy ijarani kengaytirgan.
Klub komissiyasi jamoat mulki bo'lgan binolarni tungi hayot uchun ochishni, uzoq muddatli moliyaviy qo'llab-quvvatlashni, klublarni madaniy muassasa sifatida tan olishni va mehnat sharoitlarini yaxshilashni talab qilmoqda.

Всемирно известная клубная сцена Берлина по-прежнему пользуется высоким спросом, однако заведениям все труднее превращать заполненные танцполы в устойчивый бизнес. Согласно опросу, обнародованному в пятницу, структура доходов клубов кардинально сместилась с продажи напитков в сторону входной платы.
Это изменение отражает новые привычки ночной жизни с 2017 года, когда около 60% выручки приходилось на продажу еды и напитков, а лишь 21% — на входные билеты. Сегодня продажа билетов приносит 59% дохода, а еда и напитки — всего 20%.
«Люди планируют свои клубные вечера более осознанно, остаются на более короткое время и меньше пьют», — говорится в отчете, первом комплексном исследовании сектора с 2019 года. 73% респондентов заявили о снижении потребления алкоголя, 60% отметили рост спроса на безалкогольные напитки, а 57% — что гости остаются на более короткие сроки.
В то же время расходы растут. 64% респондентов назвали затраты на персонал серьезным бременем, 62% — операционные расходы, 60% — снижение покупательной способности клиентов, а 54% — арендную плату. 85% опрошенных клубов заявили, что финансовое давление уже меняет их развлекательные программы.
Спрос остается высоким: 83% клубов и организаторов мероприятий сообщают о заполняемости не менее 50%, а около трети — свыше 75%. Однако все меньше заведений могут покрыть свои расходы. В 2017 году 79% клубов как минимум выходили в ноль, к 2025 году этот показатель упал до 61%.
39% клубов закончили год с убытком, тогда как в 2017 году таких было 21%. Число мелких операторов также резко выросло: сейчас 45% зарабатывают менее 100 000 евро в год, по сравнению с 16% в 2017 году.
Долгосрочная нестабильность остается серьезной проблемой: только 8% операторов владеют своими помещениями, а 31% имеют договоры аренды сроком менее пяти лет. 23% респондентов заявили, что рассматривают возможность закрытия бизнеса в ближайшие 12 месяцев. С 2020 года закрылись как минимум 24 клуба и культурных учреждения, но открылось около 25 новых.
Многие заведения уже адаптировались к давлению: 67% повысили цены на напитки, 47% — входную плату, а 39% расширили частную аренду. Клубная комиссия призывает открыть для ночной жизни здания, находящиеся в государственной собственности, обеспечить надежное долгосрочное финансирование, официально признать клубы культурными учреждениями и улучшить условия труда.