Kanadaning Britaniya Kolumbiyasi provinsiyasida yuz bergan yirik o'rmon yong'inlari tufayli 20 mingdan ortiq odam o'z uylarini tark etishga majbur bo'ldi. Hozirda mintaqada 105 ta yong'in qayd etilgan.
Shanba kuni mahalliy hukumat Britaniya Kolumbiyasida favqulodda holat e'lon qildi. Tez tarqalayotgan yong'in sababli minglab odamlar xavfsiz joylarga ko'chirildi. Premier Devid Ebi yong'in intensivligini ta'riflab, o't o'chiruvchilar uni "bomba portlashi"ga o'xshatganini aytdi.
Ebi matbuot anjumanida: "U 100 futlik daraxtdagi alanga, undan 200 fut balandlikdagi olov va o'z ob-havo tizimini yaratib, chaqmoq chaqirayotganini aytdi", dedi. U, shuningdek, uylar yo'qolgani, mulklar vayron bo'lgani va ba'zi odamlar tez o'zgaruvchan sharoitlar tufayli qamalib qolib, qutqaruvchilarga muhtoj bo'lganini qo'shimcha qildi.
Yong'in juma kuni kechqurun boshlanib, tun davomida tez kengaydi. Shanbaga kelib, u taxminan 9500 gektarni qamrab oldi va Summerland tumanining barcha 12 ming aholisini evakuatsiya qilishga majbur qildi.
Summerlanddagi yong'in Britaniya Kolumbiyasida favqulodda xizmatlar duch kelayotgan ko'plab yong'inlardan biridir. So'nggi haftada provinsiyada 70 ta yangi yong'in paydo bo'ldi, hozirda 105 tasi faol, dedi o'rmon vaziri Ravi Parmar.
Kanada o'rmon yong'inlari markazi ma'lumotlariga ko'ra, 2026 yilda yong'inlar mamlakatda 4 million gektarni yoqib yuborgan. Ontario va Kvebek kabi mintaqalarda ham yong'inlar kuzatilgan. So'nggi yillarda Kanada tobora ko'payib borayotgan halokatli yong'in mavsumlariga duch kelmoqda.

Более 20 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома из-за неконтролируемых лесных пожаров в канадской провинции Британская Колумбия, где в настоящее время бушуют 105 пожаров.
В субботу канадские власти объявили чрезвычайное положение в Британской Колумбии после того, как более 20 тысяч человек получили приказ эвакуироваться из-за быстро распространяющегося пожара. Премьер провинции Дэвид Эби, описывая интенсивность огня, заявил, что пожарный чиновник сравнил его с "взрывом бомбы".
"Он описал пламя на 100-футовом (30-метровом) дереве, пламя, поднимающееся на 200 футов выше, и пожар, создающий собственную погодную систему, которая порождает молнии", - сказал Эби. Он добавил: "Дома потеряны, имущество уничтожено. Некоторые люди оказались в ловушке из-за быстро меняющихся условий и нуждались в спасении".
Пожар, впервые зарегистрированный в пятницу вечером, быстро разросся за ночь, вызвав массовые приказы об эвакуации. К субботе он распространился на около 9,5 тысячи гектаров, что вынудило всех 12 тысяч жителей округа Саммерленд эвакуироваться.
Пожар в Саммерленде - один из многих, с которыми сталкиваются аварийные службы по всей Британской Колумбии. За последнюю неделю в провинции возникло 70 новых пожаров, а в настоящее время горят 105, сообщил министр лесов Британской Колумбии Рави Пармар.
Пожары выжгли 4 миллиона гектаров в Канаде в 2026 году, согласно Канадскому межведомственному центру лесных пожаров. Возгорания произошли в нескольких регионах, включая Онтарио и Квебек, в этом году из-за жарких и сухих условий в густых лесных массивах. В последние годы Канада сталкивается с растущим числом разрушительных сезонов пожаров.