FIFA prezidenti Gianni Infantinoni obro'sizlantirishga qaratilgan "uyushgan va doimiy harakatlar" haqida ogohlantirib, uning rahbarligiga qarshi chiqish urinishlari tashkilot nizomi va demokratik tartiblariga muvofiq bo'lishi kerakligini ta'kidladi.
Shanba kuni e'lon qilingan bayonot, Infantinoning Jahon chempionati va boshqa turnirlarning tijorat huquqlaridan ulush sotish orqali taxminan 4,2 milliard dollar yig'ish taklifi barbod bo'lganidan keyin uning rahbarligi atrofida keskin qarama-qarshilik fonida yuz berdi.
Ushbu reja UEFA, milliy assotsiatsiyalar va FIFA yuqori martabali amaldorlarining tanqidiga uchradi; Infantinoni iste'foga chaqirishlar boshlandi va o'tgan hafta Marokashda bo'lib o'tgan inqiroz yig'ilishiga sabab bo'ldi, unda FIFA rahbariyati prezidentni qo'llab-quvvatladi.
FIFA, Infantinoni obro'sizlantirishga urinayotganlar kimligini aniqlamadi va qaysi hisobot yoki da'volarga ishora qilayotganini ham aytmadi.
Bayonot The Daily Telegraph gazetasining UEFA tomonidan sobiq xodimga to'lovlar haqidagi xabarlaridan so'ng chiqdi. Gazeta yozishicha, Infantino Yevropa tashkiloti bosh kotibi bo'lgan davrda shu xodim bilan yaqin munosabatda bo'lgan.
U bu da'volarni rad etgan va FIFA ularni asossiz deb topgan. AFP agentligi bilan bog'langanda, UEFA o'sha paytda "ko'rsatilgan shaxsga ishdan bo'shatish to'lovi amalga oshirilganini" va "mahalliy biznes maktabida MBA kursi uchun to'lovlar to'langanini" tan oldi.
FIFA so'nggi xabarlar FIFA va uning prezidentiga oid "asossiz da'volar va yolg'on faktlarni" o'z ichiga olganini aytib, noaniq yoki chalg'ituvchi hisobotlarga "to'g'ridan-to'g'ri va qat'iy" qarshi chiqishini qo'shimcha qildi.
FIFA, shuningdek, prezident saylovi bo'yicha nizom, demokratik tartiblar va boshqaruv tizimiga mos kelmaydigan har qanday jarayonni qo'llab-quvvatlamasligini, osonlashtirmasligini yoki toqat qilmasligini ta'kidladi.
"FIFA prezidenti FIFA a'zo assotsiatsiyalari tomonidan demokratik yo'l bilan saylangan va ularning mandati bilan ishlashda davom etmoqda", deyiladi bayonotda.
"FIFA a'zo assotsiatsiyalarining qo'llab-quvvatlashiga ega bo'lmaganlar, FIFAning belgilangan demokratik jarayonlari orqali erisha olmagan narsalariga ayblov, imo-ishora yoki noto'g'ri ma'lumot orqali erishishga urinmasliklari kerak", dedi FIFA.
Chorshanba kuni Marokashdagi inqiroz yig'ilishidan so'ng, FIFA 211 a'zo assotsiatsiyasidan Jahon chempionati spin-off taklifini ko'rib chiqishdagi xatolar uchun uzr so'radi va rahbariyati Infantinoga to'liq qo'llab-quvvatlashini tasdiqladi.
Bu voqealar Infantinoning mart oyida Marokashda bo'ladigan FIFA Kongressida to'rtinchi muddatga saylanish istagiga soya soldi. Unga qarshi chiqadigan aniq nomzod hali paydo bo'lmagan.
UEFA Infantinoga ishonch qolmagani haqida gapirgan bo'lsa, Norvegiya futbol federatsiyasi prezidenti Lise Klaveness juma kuni uni iste'foga chaqirib, u endi FIFA boshqaruvi uchun zarur bo'lgan institutsional ishonchga ega emasligini aytdi.
Ammo Infantino FIFAning 211 a'zosi orasida katta qo'llab-quvvatlashga ega. Afrika futbol konfederatsiyasi (CAF) payshanba kuni uning rahbarligini bir ovozdan qo'llab-quvvatladi, Janubiy Amerikaning CONMEBOL esa barcha FIFA a'zolari ovoz berishni o'z ichiga olmagan har qanday chetlatish urinishini rad etdi.
Meksika futbol federatsiyasi (FMF) ham Infantinoni qo'llab-quvvatladi, garchi uning mintaqaviy konfederatsiyasi CONCACAF uning prezidentligi bilan "har tomonlama hisob-kitob" ga chaqirgan bo'lsa ham.
"FMF ushbu institutsional doiradan tashqarida chaqirilgan har qanday jarayonni tan olmaydi yoki tasdiqlamaydi", dedi Meksika federatsiyasi.

ФИФА выступила с предупреждением о так называемых «согласованных и постоянных усилиях», направленных на подрыв позиций президента Джанни Инфантино, заявив, что любые попытки оспорить его руководство должны соответствовать уставу организации и демократическим процедурам.
Заявление, опубликованное в субботу, прозвучало на фоне растущего противостояния вокруг руководства Инфантино после провала его предложения привлечь около 4,2 миллиарда долларов путем продажи доли в коммерческих правах на чемпионат мира и другие турниры.
Этот план вызвал критику со стороны УЕФА, национальных ассоциаций и высокопоставленных чиновников ФИФА, привел к призывам к отставке Инфантино и стал причиной кризисного совещания в Марокко на прошлой неделе, на котором руководство ФИФА подтвердило свою поддержку президента.
ФИФА не назвала тех, кто, по ее словам, пытается подорвать позиции Инфантино, и не уточнила, о каких именно сообщениях или обвинениях идет речь.
Заявление последовало за публикациями The Daily Telegraph о выплатах, произведенных УЕФА бывшей сотруднице, с которой, по данным газеты, у Инфантино были близкие отношения в период его работы генеральным секретарем европейской организации.
Он опроверг эти обвинения, а ФИФА назвала их необоснованными. В ответ на запрос агентства AFP в УЕФА признали, что «в то время был произведен выходной платеж указанному лицу», а также «оплата курса MBA в местной бизнес-школе».
ФИФА заявила, что недавние публикации содержат «необоснованные утверждения и явно ложные сведения» о ФИФА и ее президенте, и что она будет «прямо и решительно» оспаривать неточные или вводящие в заблуждение сообщения.
ФИФА также подчеркнула, что не будет поддерживать, способствовать или терпеть любые процессы, касающиеся выборов президента, которые не соответствуют ее уставу, демократическим процедурам и структуре управления.
«Президент ФИФА был демократически избран ассоциациями-членами ФИФА и продолжает действовать по их мандату», — говорится в заявлении.
«Те, кто не пользуется поддержкой ассоциаций-членов ФИФА, не должны пытаться достичь путем обвинений, намеков или дезинформации того, чего они не могут достичь через установленные демократические процессы ФИФА», — добавили в организации.
После кризисного совещания в Марокко в среду ФИФА принесла извинения своим 211 ассоциациям-членам за ошибки в рассмотрении предложения о выделении коммерческих прав на чемпионат мира и подтвердила полную поддержку Инфантино.
Скандал бросил тень на стремление Инфантино переизбраться на четвертый срок на конгрессе ФИФА в Марокко в марте. Явный кандидат, способный бросить ему вызов, пока не появился.
УЕФА заявила, что больше не доверяет Инфантино, а президент Норвежской футбольной федерации Лизе Клавессон в пятницу призвала его уйти в отставку, заявив, что он больше не пользуется институциональным доверием, необходимым для управления ФИФА.
Однако Инфантино продолжает пользоваться значительной поддержкой среди 211 членов ФИФА. Африканская конфедерация футбола (КАФ) в четверг единогласно поддержала его руководство, а южноамериканская КОНМЕБОЛ отвергла любые попытки отстранить его без голосования всех членов ФИФА.
Мексиканская федерация футбола (FMF) также поддержала Инфантино, несмотря на то, что ее региональная конфедерация КОНКАКАФ призвала к «всестороннему пересмотру» его президентства.
«FMF не признает и не одобрит никакой процесс, созванный вне этих институциональных рамок», — заявили в мексиканской федерации.