G‘azoning markaziy qismidagi Zavayida lageridagi chodirda Sahar Al-Bardini uch farzandiga nonushta tayyorlamoqda. U ularning ovqatlanayotganini kuzatar ekan, keyingi taomni qayerdan topish haqida qayg‘urmoqda.
35 yoshli ayol, uch yil avval shimoliy G‘azoda isroil armiyasi tomonidan o‘ldirilgan eridan keyin olti yoshli Umar, to‘rt yoshli Sama va uch yoshli Mahmudning yagona boquvchisiga aylandi.
G‘azodagi ko‘plab oilalar singari, bu oila ham Isroilning uzoq yillik qamali tufayli oziq-ovqat narxlarining keskin oshishi bilan kurashmoqda. Aholi yana ocharchilikka duch kelishi mumkinligidan xavotir bildirilmoqda.
O‘tgan yilgi ocharchilik paytida butun oila, ayniqsa Umar va Sama, oziq-ovqat va muhim oziq moddalar yetishmasligidan aziyat chekdi. Tuxum va sabzavotlarni bozorda topish qiyin edi, topilganda esa deyarli imkonsiz edi.
Bugun oila muntazamroq ovqatlanish imkoniga ega bo‘lsa-da, hali ham kuniga bir marta ovqatlanadi. Umar va Samaning tanasi 2025-yil avgust-dekabr oylaridagi ocharchilik oylarining oqibatlarini hali ham his qilmoqda.
“Umar va Sama ocharchilik paytida juda zaiflashib, ko‘p vazn yo‘qotishdi. Oziq-ovqat ko‘payganidan keyin ham ular sog‘lig‘ini tiklash uchun taxminan olti oy kerak bo‘ldi”, dedi u Al Jazeera’ga.
“Mening eng katta qo‘rquvim – bolalarim yana zaiflashib qolishi. Men ularni sog‘lom ko‘rishni xohlayman, lekin ularga kerak bo‘lgan oziq-ovqatni har kuni ta’minlash oson emas.”
Bu holat Birlashgan Millatlar Tashkilotining Gumanitar masalalarni muvofiqlashtirish boshqarmasi (OCHA) o‘tgan hafta G‘azo jiddiy oziq-ovqat favqulodda holatiga duch kelayotgani va bu yana ocharchilikka olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirgan bir paytda yuz bermoqda.
OCHA’ning Falastindagi rahbari Jastin Bredi G‘azo aholisining 67 foizi oziq-ovqat xavfsizligidan aziyat chekayotganini ta’kidladi. 200 mingdan ortiq kishi, ya’ni G‘azo aholisining taxminan 10 foizi, rasmiy ocharchilik e’lon qilinishidan oldingi sharoitlarda yashamoqda.
Sahar yashaydigan hududda jamoat oshxonalari ko‘plab oilalar uchun asosiy oziq-ovqat manbaiga aylandi. Ular taqdim etadigan taomlar – asosan guruch va boshqa oddiy mahsulotlar, kamdan-kam go‘sht – ochlikdan saqlaydi, lekin bolalar hali ham o‘sish uchun zarur bo‘lgan muhim oziq moddalar va oqsillarni ololmayapti.
“Taom qorinni to‘ydiradi, lekin bolaning tanasi to‘g‘ri ovqatlanish va kuch olishi uchun kerak bo‘lgan hamma narsani o‘z ichiga olmaydi”, dedi Sahar. “Bolalarga xilma-xil ovqat kerak – tuxum, sabzavot, meva, go‘sht va boshqa narsalar. Men qo‘limdan kelganini qilaman, lekin imkoniyatlarim cheklangan.”
Kam pul bilan Sahar oziq-ovqat vaucherlari yoki yordamidan maksimal darajada foydalanadi, lekin bu hech qachon yetarli emas. Bu oilaning eng dolzarb ehtiyojlarini birinchi o‘ringa qo‘yishni anglatadi: oziq-ovqat, keyin kiyim, dori-darmon va boshqa zarur narsalar.
“Oziq-ovqat vaucherlarini olganimda, ulardan maksimal darajada foydalanishga harakat qilaman. Hamma narsa qimmat va men uch farzand uchun yolg‘iz javobgarman”, dedi u.
25 yoshli Shimaa o‘tgan ocharchilik paytida ikki yoshli qizi Selina uchun yetarli sut topa olmagan, shuning uchun uning qornini to‘ldirish uchun har qanday muqobilni izlashga majbur bo‘lgan.
“Men unga qo‘limda bo‘lgan narsani berishga harakat qildim. Ba’zan sut o‘rniga yasmiq berdim, chunki sut yo‘q edi”, dedi u Al Jazeera’ga. “Men kechayu kunduz ishlayman, unga oziq-ovqat va kerakli hamma narsani ta’minlash uchun – hamma narsani qilaman, uni sog‘lom ko‘rish uchun.”
Shunga qaramay, oila oziq-ovqat uchun yetarli pul topishda qiynalmoqda, shuning uchun Selina zaif va og‘ir to‘yib ovqatlanmaslik holatida qolmoqda.
“Ocharchilik tugaganidan keyin ham, uning oqibatlari qizimdan ketmadi”, dedi Shimaa. “Men uning uchun qayg‘uraman va uning yaxshilanishi uchun qo‘limdan kelganini qilaman.”
Oziqlanish bo‘yicha mutaxassis doktor G‘ada Jibrilning ta’kidlashicha, hozirgi oziq-ovqat inqirozi ota-onalarni chaqaloqlarini guruch va yasmiq bilan boqishga majbur qilmoqda. Ularda ba’zi oziq moddalar bo‘lsa-da, bu bolalar ratsionida, ayniqsa ocharchilik paytida och qolganlar uchun bo‘shliqni keltirib chiqaradi.
“Og‘ir to‘yib ovqatlanmaslikni boshdan kechirgan bola vaznini tiklash va sog‘lom o‘sishni davom ettirish uchun muntazam ovqatlanish va keyingi parvarish davrini talab qiladi”, dedi Jibril.
“O‘tkir ochlikning tugashi to‘yib ovqatlanmaslik oqibatlari darhol yo‘qolishini anglatmaydi. Bolalarga oshqozonni to‘ldirish uchun yetarli oziq-ovqat emas, balki xilma-xil ovqat kerak – oqsil, temir, vitaminlar va minerallar o‘sish, miya rivojlanishi va kuchli immunitet uchun zarur. To‘yib ovqatlanmaslikdan tiklanish vaqt, to‘g‘ri oziq-ovqat va keyingi parvarishni talab qiladi.”

Сахар аль-Бардини готовит завтрак для своих троих детей в палатке в лагере Аль-Завайда в центральной части Газы. Она наблюдает, как они едят, но уже беспокоится о том, где найти следующую еду.
35-летняя женщина является единственным кормильцем для шестилетнего Омара, четырехлетней Самы и трехлетнего Махмуда после того, как ее муж был убит в результате израильского обстрела северной Газы три года назад.
Как и многие семьи в Газе, они борются с резким ростом цен на продукты питания, в значительной степени из-за длительной израильской блокады, и существуют опасения, что население может снова оказаться на грани голода.
Во время прошлогоднего голода вся семья, особенно Омар и Сама, страдала от нехватки продовольствия и жизненно важных питательных веществ. Яйца и овощи было трудно найти на рынках, а когда они были доступны, их почти невозможно было купить.
Хотя сегодня семья может питаться более регулярно, они все еще едят только один раз в день. Тела Омара и Самы все еще ощущают последствия месяцев голода с августа по декабрь 2025 года.
«Омар и Сама стали очень слабыми во время голода и потеряли много веса. Даже после того, как еда стала более доступной, им потребовалось около шести месяцев, чтобы постепенно восстановить здоровье и вес», — рассказала она Al Jazeera.
«Мой самый большой страх — что мои дети снова ослабнут. Я хочу видеть их здоровыми, но еда, которая им нужна, не всегда доступна для меня каждый день».
Их бедственное положение происходит на фоне предупреждения Управления ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) на прошлой неделе о том, что Газа сталкивается с серьезной чрезвычайной ситуацией в области продовольствия, которая может перерасти в еще один голод.
Глава УКГВ в Палестине Джастин Брейди предупредил, что 67% населения Газы страдают от отсутствия продовольственной безопасности. Более 200 000 человек — около 10% населения Газы — живут в условиях, которые обычно предшествуют официальному объявлению голода по классификации Integrated Food Security Phase Classification.
В районе, где живет Сахара, общественные кухни стали основным источником пищи для многих семей. Приготовленные ими блюда — в основном рис и другие основные ингредиенты, но очень редко мясо — достаточны, чтобы предотвратить голод, но детям по-прежнему не хватает необходимых питательных веществ и белка, которые важны для роста.
«Еда наполняет желудки, но она не содержит всего, что нужно детскому организму для полноценного питания и восстановления сил», — сказала Сахара. «Детям нужен более разнообразный рацион — им нужны яйца, овощи, фрукты, мясо и другие продукты. Я стараюсь обеспечить все, что могу, но мои возможности ограничены».
Имея мало денег, Сахара максимально использует продовольственные талоны или помощь, которую получает, но этого никогда не бывает достаточно. Это означает приоритет самых насущных потребностей семьи, начиная с еды, затем одежды, лекарств и других предметов первой необходимости для детей.
«Когда я получаю продовольственные талоны, я стараюсь использовать их по максимуму. Все дорого, и я несу ответственность за троих детей в одиночку», — сказала она.
25-летняя Шимаа не смогла найти достаточно молока для своей двухлетней дочери Селины во время прошлого голода, поэтому была вынуждена искать любую альтернативу, чтобы наполнить ее желудок.
«Я пыталась кормить ее тем, что у меня было. Иногда я давала ей чечевицу вместо молока, потому что у меня не было молока», — рассказала она Al Jazeera. «Я работаю день и ночь, чтобы обеспечить ее едой и всем необходимым — я делаю все, чтобы видеть ее в лучшем здоровье».
Тем не менее семье трудно найти достаточно денег на еду, поэтому Селина остается слабой и сильно недоедает.
«Даже после того, как голод ослаб, его последствия не исчезли для моей дочери», — сказала Шимаа. «Я беспокоюсь о ней и стараюсь сделать все возможное, чтобы помочь ей выздороветь».
Специалист по питанию доктор Гада Джибрил заявила, что нынешний продовольственный кризис вынуждает родителей кормить младенцев рисом и чечевицей. Хотя они содержат некоторые питательные вещества, это означает пробел в рационе детей, особенно тех, кто голодал во время голода.
«Ребенок, переживший тяжелое недоедание, нуждается в периоде регулярного питания и последующего ухода, чтобы восстановить вес и возобновить здоровый рост», — сказала Джибрил.
«Окончание острого голода не означает, что последствия недоедания исчезают немедленно. Детям нужен разнообразный рацион, а не просто достаточное количество пищи для наполнения желудков — белок, железо, витамины и минералы необходимы для роста, развития мозга и сильной иммунной системы. Восстановление после недоедания требует времени, соответствующей пищи и последующего ухода».