Pentagon 2025-yil aprel oyida Yaman hududiga berilgan uchta amerika havo hujumi natijasida 153 nafar tinch aholi halok bo‘lgani va yana 243 kishi yaralanganini tan oldi. Harbiy idora yana 15 ta holat bo‘yicha tergovni davom ettirmoqda, ularda tinch aholi jabrlangan bo‘lishi mumkin.
Hisobotga ko‘ra, 6-aprel kuni Sano shahridagi turar-joy binosiga berilgan zarbada 5 kishi halok bo‘lib, 25 kishi yaralangan. 17-aprel kuni Ras Iso portiga qilingan hujumda 80 kishi halok bo‘lib, 171 kishi jarohatlangan, 28-aprel kuni Saada tumanidagi zarba esa 68 kishining o‘limiga va 47 kishining yaralanishiga sabab bo‘lgan.
Ushbu zarbalar 2025-yil mart oyida husiylar guruhining Qizil dengizdagi tijorat kemalariga hujumlaridan so‘ng boshlangan operatsiya doirasida amalga oshirilgan. Kampaniya 53 kun davom etgan bo‘lib, shu vaqt ichida AQSh husiylar ob’ektlariga mingdan ortiq zarba bergan. May oyi boshida tomonlar o‘t ochishni to‘xtatishga kelishib olgan.
Pentagon baholashni razvedka ma’lumotlari, sun’iy yo‘ldosh va boshqa tasvirlar hamda ochiq manbalar asosida o‘tkazgan. Biroq, idora vakillari zarba berilgan joylarga bormagan va guvohlardan so‘rov o‘tkazmagan.
Hisobot, shuningdek, Karib dengizi va Tinch okeanidagi qayiqlarga qilingan amerika zarbalari natijasida tinch aholi orasida bo‘lishi mumkin bo‘lgan qurbonlarni o‘z ichiga olmaydi. Pentagonda amerika harbiylari tinch aholiga yetkazilgan zararni kamaytirishga “qat’iy sodiq” ekanini bildirgan.
Avvalroq AQSh Kuba tomonidan navbatdagi umummilliy elektr uzilishlaridan so‘ng elektr ta’minotidagi keng ko‘lamli uzilishlarga aloqadorlikda ayblangan edi. Kuba hukumati Amerika sanksiyalari yoqilg‘i, uskunalar va ehtiyot qismlar importini qiyinlashtirayotganini ta’kidlagan.

Пентагон признал, что три американских авиаудара по Йемену в апреле 2025 года привели к гибели 153 мирных жителей и ранению еще 243 человек. Военное ведомство продолжает расследование еще 15 эпизодов, в которых могли пострадать гражданские лица.
Согласно отчету, 6 апреля при ударе по жилому объекту в Сане погибли 5 человек и 25 получили ранения. При атаке на порт Рас-Иса 17 апреля погибли 80 человек и 171 был ранен, а удар 28 апреля в районе Саады привел к гибели 68 человек и ранению 47.
Удары наносились в рамках операции против хуситов, начавшейся в марте 2025 года после атак группировки на коммерческие суда в Красном море. Кампания продолжалась 53 дня, за это время США нанесли более тысячи ударов по объектам хуситов, после чего в начале мая стороны договорились о прекращении огня.
Пентагон проводил оценку на основе разведданных, спутниковых и других изображений, а также открытых публикаций. При этом представители ведомства не посещали места ударов и не опрашивали свидетелей.
Отчет также не включает возможные жертвы среди гражданских от американских ударов по лодкам в Карибском море и Тихом океане. В Пентагоне заявили, что американские военные "твердо привержены" минимизации ущерба гражданскому населению.
Ранее США подверглись обвинениям со стороны Кубы в причастности к масштабным перебоям с электричеством после очередного общенационального блэкаута. Власти страны заявили, что американские санкции затрудняют импорт топлива, оборудования и запчастей для энергосистемы.