Pereira shahridagi qulagan bino ostidan olib chiqilgan Largo uchun qutqaruv operatsiyasi 10 soat davom etdi. O't o'chiruvchilar to'rt beton plita ostida tunnel qazib, unga yetib borishga muvaffaq bo'lishdi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, zilzila oqibatida kamida 188 kishi halok bo'lgan, yuzlab odamlar esa hali ham bedarak yo'qolgan. Kolumbiya poytaxtlari assotsiatsiyasi (Asocapitales) ma'lumotlariga ko'ra, Pereirada 79 kishi, Kalida esa 95 kishi hayotdan ko'z yumgan.
Largoning onasi AFP agentligiga ma'lum qilishicha, mahalliy aholidan biri qizining vayronalar ostidan yordam so'rab qichqirganini eshitgan. Favqulodda xizmat xodimlari joyga yetib borgach, kichik kamera yordamida uning joylashuvini aniqlashgan.
Biroq qutqaruv ishlari to'rt og'ir beton plita tufayli murakkablashgan. Bogota poytaxtidan yuborilgan o't o'chiruvchilar va milliy politsiyaning tabiiy ofatlarga qarshi guruhi unga yetib borish uchun ikkita tunnel qazishga majbur bo'ldi. Birinchi tunnel orqali ular Largoga kislorod yetkazib berishdi, ikkinchi tunnel esa uning ozod etilishiga imkon yaratdi.
Kolumbiya prezidenti Abelardo de la Espriella uning qutqarilishini ijtimoiy tarmoqlarda nishonlab, bu "bizni umid bilan to'ldiradigan xabar" ekanini aytdi. Largoning onasi esa "uyda uning 12 yoshli o'g'li uni kutayotganini" ta'kidladi.
Pereirada kamida 92 bino qulagan. Asocapitales ma'lumotlariga ko'ra, 15 kishi vayronalar ostida qolgan, yana 37 kishi bedarak yo'qolgan. Kalida, Kolumbiyaning uchinchi eng zich shahrida, seshanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 16:00 holatiga ko'ra 200 dan ortiq odam hali ham qamalgan.
Shahar meri tungi komendantlik soati joriy qilganini e'lon qilib, qutqaruv ishlari xavfsiz olib borilishini ta'minlash uchun askarlar Kalining eng og'ir zarba bergan hududlarida patrul o'tkazishini aytdi. "Biz ko'proq odamlarni tirik topish umidini saqlab qolishimiz kerak", dedi u.
Zilzila 7,4 magnituda bo'lib, dushanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 07:34 da (GMT 12:34) sodir bo'ldi. Uning epitsentri Choko provinsiyasidagi San-Xose-del-Palmar qishlog'i yaqinida joylashgan bo'lib, keng hududda sezilgan. Eng yaqin seysmometrlar 90 soniyadan ikki daqiqagacha davom etgan silkinishlarni qayd etgan. Zilziladan keyin 100 dan ortiq aftershoklar kuzatilgan.

В западной Колумбии после землетрясения магнитудой 7,4 была спасена живой 32-летняя женщина, которая провела 36 часов под обломками. Даниэла Ларго была извлечена из-под рухнувшего здания в городе Перейра после 10-часовой спасательной операции.
Пожарным удалось добраться до нее через туннель, прорытый под четырьмя бетонными плитами, под которыми она была погребена. По официальным данным, в результате землетрясения погибли по меньшей мере 188 человек, сотни пропали без вести.
В Перейре, городе в кофейном регионе Колумбии, подтверждена гибель 79 человек, что является вторым показателем после Кали, где погибли 95 человек, согласно данным Ассоциации колумбийских столиц (Asocapitales).
Мать Ларго сообщила агентству AFP, что местный житель услышал крики дочери о помощи из-под обломков. Прибывшие спасатели с помощью небольшой камеры смогли определить ее местонахождение. Однако спасательную операцию осложняли четыре тяжелые бетонные плиты.
Местным пожарным, которым помогали коллеги из Боготы и группа реагирования на стихийные бедствия национальной полиции, пришлось прорыть два туннеля. Через один проход, прорытый сверху, они подавали Ларго кислород. Но освободить ее удалось только через второй туннель, прорытый снизу.
Президент Колумбии Абелардо де ла Эсприэлья отметил ее спасение в социальных сетях, назвав это "новостью, которая наполняет нас надеждой". Мать Ларго сказала, что "дома ее ждет 12-летний сын".
В Перейре обрушились как минимум 92 здания. Известно, что 15 человек остаются под завалами, еще 37 пропали без вести, сообщает Asocapitales. В Кали, третьем по численности населения городе Колумбии, по состоянию на 16:00 вторника оставались заблокированными более 200 человек.
Мэр города объявил ночной комендантский час и заявил, что солдаты будут патрулировать наиболее пострадавшие районы Кали. "Нам необходимо обеспечить безопасное проведение спасательных работ", - сказал он, добавив, что надежда найти больше живых людей сохраняется, и все сделают все возможное, чтобы освободить заблокированных.
Землетрясение магнитудой 7,4 произошло в понедельник в 07:34 по местному времени (12:34 GMT). Эпицентр находился недалеко от деревни Сан-Хосе-дель-Пальмар в провинции Чоко, но толчки ощущались на огромной территории. Ближайшие сейсмометры зафиксировали колебания продолжительностью от 90 секунд до двух минут. После землетрясения произошло более 100 афтершоков.