Afrika shoxi mintaqasida keskinlik va xavfsizlik xatarlari kuchayib borayotgan bir paytda, Eritreya o'zining Qizil dengizdagi strategik ahamiyatga ega qirg'oq chizig'i va nisbatan barqaror vaziyati tufayli mintaqada muhim rol o'ynamoqda.
Uzoq yillar davomida hukmronlik qilayotgan Isayas Afeverki boshchiligidagi avtoritar davlat, ayniqsa Assab va Massava portlari orqali Qizil dengizdagi muhim dengiz yo'llarini nazorat qiladi. Bu holat mamlakatning geosiyosiy ahamiyatini yanada oshiradi.
Iyul oyida Qohirada bo'lib o'tgan diplomatik maslahatlashuvlarda Misr, Somali, Eritreya va AQShning yuqori martabali vakili ishtirok etdi. Uchrashuvda Afrika shoxi va Qizil dengizdagi xavfsizlik muammolarini hal qilishda Eritreyaning muvofiqlashtiruvchi roli ta'kidlandi.
Eritreyaning Qizil dengizdagi qirg'oq chizig'i 1000 kilometrdan oshadi va Bob al-Mandab bo'g'oziga tutashgan. Bu joylashuv xalqaro savdo yo'llari uchun juda muhim, chunki bo'g'ozning eng tor joyi 30 kilometrdan kam.
Londonning Afrika shoxi mintaqaviy integratsiya markazi direktori Abdurahmon Sayidning so'zlariga ko'ra, Eritreya Qizil dengizdagi yagona xavfsiz yo'lak hisoblanadi. "Yaman bo'g'ozning narigi tomonida joylashgan va u yerda inqiroz davom etmoqda, bu esa mintaqada dengiz xavfsizligini xavf ostiga qo'yadi", deydi u.
Eron tomonidan qo'llab-quvvatlanayotgan hutiylar Yaman qirg'oqlaridan Qizil dengizdagi savdo kemalariga hujum qilmoqda. Bu esa Eritreyaning strategik ahamiyatini yanada oshiradi.
Sayid, shuningdek, Eritreya mustahkam diktatura bilan boshqarilishini va muxolifatga yo'l qo'yilmasligini ta'kidlaydi. Xalqaro erkinlik indekslarida mamlakat ko'pincha Shimoliy Koreyadan keyin ikkinchi o'rinda turadi. Ammo aynan shu sababdan mamlakatda zo'ravon to'qnashuvlar yo'q.
"Shu sababli barcha davlatlar, jumladan Saudiya Arabistoni va Suvaysh kanalini nazorat qiluvchi Misr ham Eritreya bilan barqaror munosabatlar o'rnatishni xohlaydi", deydi Sayid. Biroq bu holat mamlakatning zaif tomoni bo'lishi mumkin: "Mamlakatni yagona shaxs boshqaradi va konstitutsiyaviy institutlar mavjud emas. Bu esa kuchli rahbar hokimiyatdan ketgan taqdirda davlatni juda zaif qiladi", deya qo'shimcha qiladi u.
Qizil dengiz, ayniqsa, Fors ko'rfazi davlatlari uchun dunyodagi eng muhim dengiz yo'liga aylandi. Eron bilan urush bu mintaqaning geosiyosiy ahamiyatini yana bir bor ko'rsatdi. Hormuz bo'g'ozi to'sib qo'yilgan taqdirda, muqobil yo'l sifatida Saudiya Arabistonining Qizil dengizdagi portlari orqali o'tish mumkin, biroq bu xavfsizlik jihatidan zaif.
Eritreyaning qo'shnisi Efiopiya, ayniqsa, Qizil dengizga chiqish uchun kurashmoqda. Efiopiya Bosh vaziri Abiy Ahmad ko'p yillar davomida dengizga suveren chiqishni talab qilmoqda. 1993-yilda Eritreya mustaqillikka erishgach, Efiopiya dengizga to'g'ridan-to'g'ri chiqish imkoniyatini yo'qotdi.
Merilend universiteti tadqiqotchisi Maykl Voldemariamning fikricha, Eritreyaning so'nggi strategik harakatlari Efiopiya bilan munosabatlarning keskinlashuvi bilan bog'liq. "Asmara Addis-Abebaga qarshi kuch sifatida hamkorlikni shakllantirishga intilmoqda", deydi u.
2026-yil may oyida Eritreya va Misr Qizil dengizdagi portlar o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri yuk tashish aloqalarini o'rnatish bo'yicha kelishuv imzoladi. Bu mintaqada mustaqil savdo va ta'minot zanjirlarini kengaytirishga qaratilgan.
Biroq Eritreya tarixi zo'ravonliklar bilan to'la bo'lib, ko'plab fuqarolar yaxshi hayot izlab mamlakatni tark etgan. Munhen universiteti etnologiya instituti tadqiqotchisi Magnus Trayberning aytishicha, kamida 700 ming kishi mamlakat tashkil topganidan beri uni tark etgan, bu umumiy aholining beshdan bir qismini tashkil qiladi.
Eritreyaning hamkorlarni jalb qilishga intilishi, ehtimol, fuqarolari uning qonuniyligiga ishonmaydigan davlatning yordam so'rovi bo'lishi mumkin. Bu esa mamlakat kelajagi uchun jiddiy xavotir uyg'otadi.

На фоне растущей напряженности и угроз безопасности на Африканском Роге Эритрея, обладающая стратегически важными прибрежными пунктами на Красном море и отсутствием конфликтов, выходит на передовые позиции в регионе.
Авторитарное государство, управляемое давним правителем Исайасом Афеворки, контролирует стратегически важные порты Ассаб и Массауа. Это усиливает геополитическое значение страны.
В июле серия дипломатических консультаций в Каире с участием Египта, Сомали, Эритреи и высокопоставленного представителя США подчеркнула растущую роль Эритреи в координации подходов к решению серьезных проблем безопасности на Африканском Роге и Красном море.
Береговая линия Эритреи вдоль Баб-эль-Мандебского пролива простирается более чем на 1000 километров, что делает ее ключевым узлом в международной торговле. В самом узком месте пролив составляет менее 30 километров.
По словам Абдурахмана Сайеда, директора Центра региональной интеграции Африканского Рога в Лондоне, "Йемен лежит на другой стороне Красного моря, что делает расположение Эритреи особенно интересным, поскольку Йемен находится в кризисе, а морская безопасность в регионе под угрозой". Он добавляет: "Единственный безопасный маршрут в этом районе проходит через Эритрею, где в настоящее время нет проблем с безопасностью".
Поддерживаемые Ираном хуситы атакуют торговые суда в Красном море с йеменского побережья. Это повышает стратегическую ценность Эритреи.
Сайед также подчеркивает, что в Эритрее укоренившаяся десятилетиями диктатура не терпит инакомыслия; в международных индексах свободы африканская нация часто уступает только Северной Корее. Однако именно поэтому в стране нет вооруженных конфликтов.
"По этой причине все страны, включая Саудовскую Аравию и Египет, контролирующий Суэцкий канал, хотят поддерживать стабильные отношения с Эритреей", — отмечает он. В то же время это может стать ахиллесовой пятой страны: "Страной правит один человек, и нет конституционных институтов. Это делает государство очень уязвимым, если этот сильный лидер будет отстранен от власти", — предупреждает Сайед.
Красное море стало важнейшим морским путем в мире, особенно для стран Персидского залива. Война с Ираном еще раз продемонстрировала геополитическую важность морских узких мест, таких как Ормузский пролив и Баб-эль-Мандеб.
Соседняя Эфиопия, не имеющая выхода к морю, борется за доступ к Красному морю. Премьер-министр Абий Ахмед годами требует суверенного доступа к морю, так как после отделения Эритреи в 1993 году Эфиопия потеряла прямой выход к морю.
Майкл Волдемариам, исследователь из Университета Мэриленда, считает, что "ключевой контекст недавних стратегических маневров Эритреи — растущая напряженность с Эфиопией". "Асмара стремится создать партнерства, которые могут служить противовесом Аддис-Абебе", — добавляет он.
В мае 2026 года Эритрея и Египет подписали соглашение об установлении прямых грузовых связей между портами на Красном море для расширения независимой торговли и цепочек поставок.
Однако история Эритреи почти полностью отмечена насилием, что вынудило многих людей искать лучшей жизни за границей. По словам Магнуса Трайбера, исследователя миграции из Мюнхенского университета, по меньшей мере 700 000 человек покинули страну с момента ее основания, что составляет около пятой части населения.
Интерес Эритреи к привлечению партнеров может быть криком о помощи страны, чьи граждане, похоже, не верят в ее легитимность. Это может привести к тому, что страна окажется в руках того, кто предложит больше.