Tehron, Eron – Eronning yangi xavfsizlik rahbari Mohsen Rezaei Xitoy elchisi bilan uchrashuvdan so'ng, AQSh bilan deyarli olti oy davom etgan urushdan keyin Tehron pozitsiyasiga oydinlik kiritdi.
"Eronning xabari aniq: Hormuz bo'g'izi AQSh urush va blokadani to'xtatmaguncha, Eronning muzlatilgan aktivlarini qaytarmaguncha va Livan hamda G'azoda mintaqaviy sulhga rozi bo'lmaguncha qayta ochilmaydi", dedi Rezaei seshanba kuni kechqurun ijtimoiy tarmoqdagi postida.
"Barcha shartlar bajarilmaguncha, bo'g'iz yopiq qoladi", deb qo'shimcha qildi Islom Inqilobi Qo'riqchilari Korpusi (IRGC)ning sobiq urush davri qo'mondoni.
Uning bu qat'iy xabari avvalgi rahbari Muhammad Bagir Zolghadr va yangi tayinlangan qo'mondonlar tomonidan ta'kidlangan shartlarga mos keladi. Eron rasmiylari AQSh-Isroil urushida o'z raqiblariga qarshi turishga tayyor va qodir ekanliklarini ta'kidlamoqda.
Rezaei Eron Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi kotibi sifatidagi birinchi uchrashuvida seshanba kuni Xitoyning Tehrondagi elchisi Cong Peiwu boshchiligidagi delegatsiya bilan muzokara qildi. Davlat matbuoti uning Xitoy bilan aloqalarni mustahkamlashga intilayotganini, Xitoyning BMTda Eronga qarshi AQSh tomonidan qo'llab-quvvatlangan rezolyutsiyalarga qo'shilmasligini maqtagani va Ummon bilan Hormuz bo'g'izi bo'yicha har qanday kelishuv Vashingtondan alohida ekanligini aytganini xabar qildi.
Ammo Tehron o'tgan hafta yakunlanganini va yuqori darajada tasdiqlanishini kutayotganini aytgan Ummon bilan kelishuv hali ham yaqin ko'rinmayapti, chunki Hormuz bo'g'izida, shuningdek Qizil dengiz va Bab al-Mandab bo'g'izida harbiy harakatlar davom etmoqda.
Yakshanba kuni kechqurun, Rezaei tayinlanishi e'lon qilingan paytda, Ummon qirg'oqlari yaqinida savdo kemasi snaryad bilan urilgan ko'rinadi. Yamanning Eron ittifoqchisi bo'lgan hutiylar seshanba kuni eng halokatli so'nggi dengiz hujumini amalga oshirib, Qizil dengizda Misrga tegishli kemani urib, olti kishini o'ldirishdi, deb xabar berdi hutiylarning raqibi bo'lgan Yamanning xalqaro tan olingan hukumati.
AQSh harbiylari seshanba kuni tungi hujum haqida xabar berib, AQSh dengiz floti vertolyoti Eronning janubiy portlarini dengiz blokadasini amalga oshirish uchun Panama bayrog'i ostidagi kemaga ikkita Hellfire raketasini otganini aytdi. Bu aprel oyidan beri AQSh kuchlari tomonidan hujumga uchragan 12-kema bo'lib, iyun oyida Eron va AQSh o'rtasida imzolangan o'zaro anglashuv memorandumining (MoU) buzilishidan keyin deyarli bir oy oldin qayta boshlangan blokadadan beri uchinchi kemadir.
Qayta-qayta buzilgan MoUning 60 kunlik muddati kelasi hafta tugashiga yaqinlashar ekan, Pokiston va Qatar kabi vositachilar ikki tomonni diplomatik yechimga yaqinlashtirish harakatlarini davom ettirayotganliklarini aytishmoqda.
Biroq, Tehrondagi ritorika so'nggi haftada yanada qattiqlashdi. IRGC AQSh prezidenti Donald Trump ma'muriyatining Eronning elektr stansiyalari va fuqarolik infratuzilmasiga yana zarba berish tahdidlarini jiddiyroq qabul qilishni maqsad qilganini bildirmoqda.
"Agar Eronga yana tahdid qilinsa, yuz minglab milya energiya liniyalari, minglab elektr stansiyalari, barcha Amerika va noamerika tizimlari, hatto internetga ulangan global infratuzilma ham tahdid ostida qoladi", dedi IRGC matbuot kotibi Husayn Mohebbi chorshanba kuni.
"Urushdan oldin AQShning mintaqada 30-40 ta harbiy kemasi bor edi, ammo bugun Fors ko'rfazida bitta ham AQSh harbiy kemasi yo'q", dedi u va Pentagon arsenalidagi asosiy havo hujumidan mudofaa raketalari va aniq o'q-dorilar darajasining pasayishi AQSh qaror qabul qiluvchilari uchun "katta tahdid" ekanligini qo'shimcha qildi.
IRGC bosh qo'mondonining maslahatchisi Muhammad Rizo Naqdi seshanba kuni kechqurun davlat televideniesida qo'riqchilar urush paytida mintaqada otganidan ko'ra ko'proq ballistik raketalar va dronlar ishlab chiqarishni davom ettirayotganini, asosan mahalliy bilim va imkoniyatlarga tayanayotganini da'vo qildi.
"Urush bir necha yil davom etsa ham, bizning ballistik raketalarimiz dushmanlarimiz ustiga tushadi", dedi u.
Shu hafta oltita yangi shaxsni yetakchi harbiy lavozimlarga tayinlashda Oliy Rahbar Mujtaba Xomeneiy ishonchli amaldorlarning kichik doirasini mustahkamladi, jumladan uzoq yillik ittifoqchi Husayn Taebni IRGCning paramilitar Basij kuchlarining yangi rahbari etib tayinladi.
Xomeneiy, shuningdek, 1980-yillardagi Iroq bilan sakkiz yillik urush paytida IRGC va Eronning muntazam armiyasi o'rtasidagi operatsiyalarni muvofiqlashtirish uchun tuzilgan Xotam al-Anbiya qo'shma urush qo'mondonligi rahbari Ali Abdullohini Qurolli Kuchlar Bosh shtabiga rahbar etib tayinladi.
Abdullohi o'z tayinlanishidan keyingi xabarida raketa, dron, dengiz, quruqlik, kiber va asimmetrik urush bo'yicha imkoniyatlarni oshirish, shuningdek, xizmatlararo muvofiqlashtirish va Hormuz bo'g'izi atrofida harakat qilish uchun dengiz tayyorligini ta'kidladi.
IRGC bosh qo'mondoni Ahmad Vahidi "sionistik-Amerika takabburligi"ga qarshi turish uchun boshqa harbiy rahbarlar bilan hamkorlik qilishini aytdi.
Og'irlashayotgan iqtisodiy inqirozga qarshi kurashayotgan Prezident Masud Pezeshkiyon chorshanba kuni Islom Respublikasi raqiblari aholining noroziligi tufayli yana bir butun mamlakat bo'ylab norozilik namoyishlariga umid qilib, uni mag'lub etishga harakat qilishlari mumkinligini aytdi.
"Hozirgi urush avvalgidan ko'ra murakkabroq va dushman mamlakat ichidan qulashni ko'zlamoqda", dedi u nutqi chog'ida.
Eronning g'arbiy Kurdiston viloyatidagi politsiya chegara qo'riqlash boshlig'i Ali Akbar Javidan chorshanba kuni AQShning Iroqda joylashgan bo'lginchi kurd jangarilari Eron hududiga quruqlikdan hujum qilishi mumkinligi haqidagi da'volari "xayoliy" ekanligini aytdi.
"Mamlakat chegaralari chegara xodimlarining hushyorligi va chegara hududlarida yashovchi odamlarning, jumladan Kurdiston, Siston va Balujiston hamda Xuzistonning jasur xalqining qo'llab-quvvatlashi tufayli to'liq xavfsiz va o'tib bo'lmas", dedi u davlat matbuotiga.
u Ayni paytda, Eronning taxminan 90 millionlik aholisining ko'pchiligi urush va noaniqlikning yomonlashayotgan ta'sirini, shuningdek, mamlakat ichida kuchayib borayotgan xavfsizlik siqilishini boshdan kechirmoqda.
"Men nima bo'lishini bashorat qilishdan voz kechdim", dedi Tehron markazidagi 36 yoshli Jamshid Al Jazeera telekanaliga.
"Bu yil yoki keyingi yil ham yaxshilanishini kutmayman", dedi u. "Men faqat bu holat undan ancha uzoq davom etmasligiga umid qilaman, chunki yoshlarimizning ko'p qismi bu narsalar bilan shug'ullanib ketgan".

Тегеран, Иран – Вскоре после встречи с послом Китая новый глава службы безопасности Ирана не оставил сомнений в позиции Тегерана после почти шести месяцев войны с Соединенными Штатами.
«Послание Ирана ясно: Ормузский пролив не будет открыт, пока США не прекратят войну и блокаду, не разморозят иранские активы и не согласятся на региональное прекращение огня, включая Ливан и Газу», – написал Мохсен Резаи в своем аккаунте в социальных сетях поздно вечером во вторник.
«Пока все условия не будут выполнены, пролив останется закрытым», – добавил бывший главнокомандующий Корпуса стражей исламской революции (КСИР) во время войны.
Его вызывающее заявление соответствовало условиям, подчеркнутым его предшественником Мохаммадом Багером Зольгадром и вновь назначенными командирами, поскольку иранские власти утверждают, что они готовы и способны продолжать противостоять своим противникам в американо-израильской войне против Ирана.
На своей первой встрече в качестве секретаря Высшего совета национальной безопасности Ирана Резаи во вторник встретился с делегацией во главе с послом Китая в Тегеране Конг Пэйу. Государственные СМИ сообщили, что он призвал к более тесным связям с Китаем, похвалил его нежелание присоединяться к поддерживаемым США резолюциям, направленным против Ирана в ООН, и заявил, что любая потенциальная сделка с Оманом по Ормузскому проливу отделена от Вашингтона.
Но договоренность с Оманом, которую, как заявил Тегеран на прошлой неделе, была окончательно оформлена и ожидает подтверждения на высшем уровне, все еще не кажется близкой, поскольку военные действия продолжаются в Ормузском проливе, а также в Красном море и Баб-эль-Мандебском проливе.
Торговое судно, по-видимому, было поражено снарядом у побережья Омана в воскресенье вечером, когда было объявлено о назначении Резаи. Поддерживаемые Ираном хуситы в Йемене во вторник совершили самую смертоносную недавнюю морскую атаку, поразив египетское судно в Красном море, в результате чего погибли шесть человек, сообщило конкурирующее с хуситами международно признанное правительство Йемена.
Американские военные сообщили о ночной атаке во вторник, заявив, что вертолет ВМС США выпустил две ракеты Hellfire по судну под панамским флагом, чтобы обеспечить соблюдение военно-морской блокады южных портов Ирана. Это 12-е судно, атакованное американскими силами с апреля, и третье с момента возобновления блокады почти месяц назад после краха меморандума о взаимопонимании (МОВ), подписанного Ираном и США в июне.
Поскольку 60-дневный срок действия неоднократно нарушаемого МОВ приближается к концу на следующей неделе, такие посредники, как Пакистан и Катар, заявили, что продолжают усилия по сближению двух сторон для дипломатического решения.
Однако риторика Тегерана за последнюю неделю только ужесточилась. КСИР заявил, что намерен серьезнее относиться к угрозам администрации президента США Дональда Трампа, включая дальнейшие удары по электростанциям и гражданской инфраструктуре Ирана.
«Если Ирану снова будет угрожать опасность, сотни тысяч миль энергетических линий, тысячи электростанций, все американские и неамериканские системы и даже глобальная инфраструктура, подключенная к Интернету, будут подвергнуты угрозе», – заявил в среду представитель КСИР Хосейн Мохебби.
«До войны у США было около 30-40 военных кораблей в регионе, но сегодня в Персидском заливе нет ни одного американского военного корабля», – сказал он, добавив, что снижение уровня ключевых ракет ПВО и высокоточных боеприпасов в арсенале Пентагона является «большой угрозой» для лиц, принимающих решения в США.
Советник главнокомандующего КСИР Мохаммад Реза Накди во вторник вечером в эфире государственного телевидения заявил, что корпус продолжает производить больше баллистических ракет и беспилотников, чем он запускает по региону, полагаясь в основном на отечественные ноу-хау и возможности.
«Даже если война продлится несколько лет, наши баллистические ракеты все равно обрушатся на наших врагов», – сказал он.
Назначив на этой неделе шесть новых лиц на ведущие военные посты, верховный лидер Моджтаба Хаменеи укрепил небольшой круг доверенных чиновников, включая давнего союзника Хосейна Таеба новым главой военизированных сил «Басидж» КСИР.
Хаменеи также выбрал Али Абдоллахи, главу совместного военного командования «Хатам аль-Анбия», для руководства Генеральным штабом Вооруженных сил.
На Абдоллахи возложена задача интегрировать штаб «Хатам», созданный во время восьмилетней войны с Ираком в 1980-х годах для координации операций между тогда еще зарождающимся КСИР и регулярной армией Ирана, с генеральным штабом, контролирующим всех военнослужащих.
В своем послании после назначения Абдоллахи подчеркнул повышение возможностей в области ракет, беспилотников, военно-морских, наземных, кибер- и асимметричных боевых действий, а также более тесную межведомственную координацию и военно-морскую готовность к действиям вокруг Ормузского пролива.
Главнокомандующий КСИР Ахмад Вахиди заявил, что будет сотрудничать с другими военными лидерами, чтобы противостоять «сионистско-американскому высокомерию».
Борясь с усугубляющимся экономическим кризисом, президент Масуд Пезешкиан в среду предположил, что противники Исламской Республики могут пытаться победить ее, рассчитывая на очередной раунд общенациональных протестов на фоне недовольства населения.
«Нынешняя война сложнее, чем раньше, и враг добивается краха изнутри страны», – заявил он во время выступления.
Начальник пограничной полиции западной провинции Курдистан в Иране Али Акбар Джавидан в среду заявил, что утверждения США о том, что базирующиеся в Ираке курдские сепаратистские боевики могут потенциально начать наземное наступление на иранскую территорию, являются «бредовыми».
«Границы страны полностью безопасны и неприступны благодаря бдительности пограничников и поддержке людей, живущих в приграничных районах, включая храбрый народ Курдистана, Систана и Белуджистана, а также Хузестана», – цитирует его государственные СМИ.
Тем временем большая часть населения Ирана, насчитывающего около 90 миллионов человек, продолжает переживать ухудшающиеся последствия войны и неопределенности, а также усиление мер безопасности внутри страны.
«Я перестал предсказывать, что произойдет», – сказал Аль-Джазире 36-летний житель центрального Тегерана Джамшид.
«Я не ожидаю, что в этом году или, может быть, даже в следующем году станет лучше», – сказал он. «Я просто надеюсь, что эта ситуация не продлится намного дольше, потому что большая часть нашей молодежи уже ушла, занимаясь этими делами».