Zambiya fuqarolari prezidentlik saylovi uchun ovoz berishar ekan, amaldagi prezidentning o'tmishdoshi Edgar Lungu ruhi saylov jarayoniga soya solmoqda. 64 yoshli Hakainde Hichilema 2021 yilda raqibi Edgar Lunguni yirik hisobda mag'lub etib, hokimiyatga kelgan edi. Endi u ikkinchi muddatga da'vogarlik qilmoqda.
Ikki siyosatchi, ularning oilalari va tarafdorlari o'rtasidagi janjal Zambiya siyosatini to'liq egallab oldi. Bu nizo Lungu 2025 yil iyun oyida Janubiy Afrikada vafot etganidan keyin ham davom etdi. Zambiya hukumati Lunguning oilasi tomonidan dafn etilishiga yo'l qo'ymaslik uchun sudga murojaat qildi, chunki oila Hichilemaning davlat dafn marosimini o'tkazishini istamadi.
Iyun oyida Janubiy Afrika apellyatsiya sudi Lungu oilasi foydasiga qaror chiqarib, avvalgi oliy sud qarorini bekor qildi. Saylovda Hichilema raqibi sifatida Lungu davridagi hukumat bosh qurolli vakili bo'lgan 55 yoshli Brayan Mundubile boshchiligidagi Tonse Alyansi chiqmoqda. Mundubilening nomzodi Makebi Zulu dafn marosimi bahsida Lungu oilasining vakili bo'lgan.
Zambiyada o'lim bilan bog'liq marosimlar juda muhim, deydi Chatham House tahlilchisi Kristofer Vandome. "Hatto Hichilema tarafdorlari ham vafot etganlarga hurmat ko'rsatilishini xohlaydi", deydi u. "Ishlar chalkashib ketganda, bu amaldagi prezidentni hurmatsiz qilib ko'rsatadi."
Tonse Alyansi Hichilemani saylov kampaniyasi davomida avtoritar usullarni qo'llaganlikda ayblamoqda. Ular ofislariga reyd qilingani va Mundubile jamoasining 36 a'zosi hibsga olingani haqida xabar berishdi. Hichilema jamoasi bu da'volarni qat'iy rad etib, Lunguning Hichilemaga nisbatan qilgan muomalasini eslatdi.
Hukumat partiyasi vakili: "Zambiyaliklar repressiya nimaligini bilishadi. 2021 yilda muxolifat yetakchisi 15 marta hibsga olingan, xususiy TV va gazeta yopilgan, saylov kuni internet o'chirilgan edi. Bugun muxolifat barcha viloyatlarda erkin kampaniya olib bormoqda, hech bir ommaviy axborot vositasi yopilmagan."
Transparency International Zambiya monitoringchilari politsiya muxolifat mitinglarini to'xtatgan holatlarni qayd etgan. Tashkilot koordinatori Tamika Halviindi: "Politsiya xavfsizlik bilan bog'liq bahonalar bilan muxolifat va mustaqil nomzodlarga nisbatan ko'proq tarafkashlik qilmoqda."
Hichilema davrida faollar tinch namoyishlarning to'xtatilishi haqida ham xabar berishgan. Fight Inequality Alliance vakili Mputa Ngalande 2024 yil iyul oyida elektr ta'minotidagi uzilishlar paytida davlat energetika kompaniyasiga qarshi norozilik bildirgani uchun 12 soatdan ko'proq hibsda bo'lganini aytdi.
Zambiya iqtisodiyoti 2020 yilda Lungu davrida qarz majburiyatlarini bajara olmagani sababli yuzaga kelgan inqirozdan keyin barqarorlashdi. Yillik inflyatsiya hozir 6,5 foizni tashkil etadi, 2021 yil iyulida esa 24,6 foiz edi. Hukumat 2022 yilda boshlang'ich va o'rta ta'limni bepul qildi.
Zambiya misning katta zaxiralari tufayli ko'proq xalqaro investitsiyalarni jalb qilmoqda. Hichilema saylov oldidan talabalarga yotoqxona nafaqasini 50 foizga oshirishini e'lon qildi. Biroq, yashash narxi hali ham saylov natijalariga ta'sir qilishi mumkin, chunki o'rtacha yillik daromad 2021-2025 yillarda $1,127 dan $1,318 gacha o'sgan bo'lsa-da, narxlar deyarli ikki baravar oshgan.
Ngalande: "Odamlar so'rayapti: 'Iqtisodiyot yaxshi ketayotgan bo'lsa, nega biz buni his qilmayapmiz?' Chunki kuniga uch mahal ovqat topish juda qiyin."

В то время как замбийцы идут на избирательные участки, призрак предшественника нынешнего президента омрачает выборы. 64-летний Хакаинде Хичилема добивается второго срока во главе южноафриканской страны, победив своего заклятого соперника Эдгара Лунгу с большим отрывом в 2021 году.
Вражда между двумя мужчинами, их семьями и сторонниками доминировала в замбийской политике, и продолжалась даже после смерти Лунгу в ЮАР в июне 2025 года. Правительство Замбии обратилось в суд, чтобы помешать похоронам Лунгу его семьей, которая не хотела, чтобы Хичилема руководил государственными похоронами. В июне Верховный апелляционный суд ЮАР вынес решение в пользу семьи Лунгу, отменив предыдущее решение высокого суда в пользу правительства.
На этих выборах Хичилема сталкивается с оппозиционным альянсом Tonse во главе с Брайаном Мундубиле, 55 лет, который был главным парламентским организатором правительства при Лунгу. Напарник Мундубиле Макеби Зулу выступал в качестве представителя семьи Лунгу во время спора о захоронении, и в ходе предвыборной кампании они пообещали вернуть тело Лунгу в Замбию для достойных похорон.
То, как обращаются со смертью, очень важно в Замбии, говорит Кристофер Вандом, старший научный сотрудник аналитического центра Chatham House. «Даже сторонники Хичилемы хотят, чтобы умершим оказывали должное уважение», — говорит он. «Когда все выглядит запутанным, это заставляет действующего президента выглядеть неуважительно».
Тень Лунгу также нависла над обвинениями Tonse Alliance в том, что Хичилема применяет авторитарные методы во время избирательной кампании, включая обыски в офисах и задержание 36 членов команды Мундубиле. Команда Хичилемы яростно отрицала эти обвинения, ссылаясь на обращение Лунгу с Хичилемой во время последних выборов.
Представитель правящей партии заявил: «Замбийцы знают, что такое репрессии. В 2021 году лидер оппозиции был арестован 15 раз, частный телеканал и газета были закрыты, а в день выборов интернет был отключен. Сегодня оппозиция свободно ведет кампанию во всех 10 провинциях, ни одно СМИ не закрыто, а эфир открыт».
Мониторы Transparency International Zambia зафиксировали случаи, когда полиция прерывала оппозиционные митинги, говорит координатор организации Тамика Халвиинди. «Перебои со стороны полиции, ссылающейся на вопросы безопасности, как отмечается, более предвзяты в отношении оппозиции и независимых кандидатов, в отличие от правящей партии».
Во время правления Хичилемы активисты также сообщали о разгоне мирных демонстраций. Мута Нгаланде из Fight Inequality Alliance заявил, что он был среди группы, задержанной более чем на 12 часов в июле 2024 года, когда они протестовали против государственной энергетической компании в период 22-часовых отключений электроэнергии.
Вандом сказал: «Шансы [Хичилемы] на победу очень высоки. Но его личный опыт того, насколько сложными могут быть замбийские выборы, породил в нем неуверенность, которая на самом деле играет против него, подрывая его имидж так, как ему не следовало бы».
Экономика Замбии стабилизировалась после экономического кризиса, вызванного дефолтом по долгам в 2020 году при Лунгу. Годовая инфляция сейчас составляет 6,5% по сравнению с 24,6% в июле 2021 года. Правительство сделало начальное и среднее образование бесплатным в 2022 году.
Замбия привлекла больше международных инвестиций благодаря огромным месторождениям меди, ключевого материала для зеленых технологий. Хичилема пообещал студентам увеличить стипендию на проживание на 50%. Однако стоимость жизни может сыграть против Хичилемы: средний годовой доход вырос с $1127 до $1318, но цены почти удвоились.
Нгаланде: «Люди спрашивают: „Если у нас все хорошо в экономике, почему мы не чувствуем этого на местах?“ Потому что на месте очень трудно получить три приема пищи в день».