Livan hukumati Isroilni mamlakat janubidagi uylar va fuqarolik infratuzilmasini ataylab vayron qilishda aybladi, chunki o't ochishni to'xtatish rejimi tobora zaiflashmoqda.
Bosh vazir Navaf Salam chorshanba kuni Isroilning "hujumlari, bosqinlari, buzishlari va uylarni muntazam vayron qilishi xalqaro huquq va xalqaro gumanitar huquq tamoyillari va qoidalarining jiddiy buzilishini anglatadi" dedi.
Salam Isroilning vayron qilingan qishloqlar harbiy ob'ektlar ekanligi haqidagi da'volarini rad etib, bu da'vo "hech qanday mantiqqa to'g'ri kelmaydi va ularni vayron qilish, aholini ko'chirish va qaytishiga to'sqinlik qilish uchun bahona bo'la olmaydi" dedi.
Uning bayonoti Isroil mudofaa vaziri Isroil Kats janubiy Livanga tashrif buyurib, Isroil kuchlari "yer osti infratuzilmasini vayron qilmoqda" va "barcha uylarni vayron qilmoqda" deb aytganidan bir necha soat o'tib kelib chiqdi.
Kats alohida ta'kidlashicha, Isroil qo'shinlari Livan, Suriya yoki G'azodagi bosib olingan zonalardan chiqib ketmaydi. Shu kuni Isroil hujumlari janubiy Livanda bir necha kishini yaraladi.
AQSh Davlat departamenti rasmiysi Al Jazeeraga chorshanba kuni Vashington "barcha tomonlardan kelishilgan doirada harakat qilishini kutishini" aytdi va Isroil "Livanga nisbatan hududiy ambitsiyalari yo'qligini aniq aytganini" qo'shimcha qildi.
5 avgust kuni Isroil Mansuri shahriga zarba berdi, chunki u Hizbullohni Majdal Zoun yaqinida ikki isroil askarini o'ldirgan o't ochishni to'xtatish rejimini buzishda aybladi.
Isroil harbiylari aholini Mansuridan evakuatsiya qilishni buyurdi, bu bir necha hafta ichida birinchi bunday buyruq edi, boshqa hujum esa bir kishini o'ldirdi va 11 kishini yaraladi. Bir kun o'tib, Isroil zarbasi Burj al-Shemalidagi uyni urdi.
Hizbulloh isroil askarlarini o'ldirgan hujum uchun javobgarlikni o'z zimmasiga olmadi va bu haqda to'g'ridan-to'g'ri izoh bermadi.
Livan 2 mart kuni Eron bilan ittifoqdosh Hizbulloh shimoliy Isroilga hujum qilganidan keyin AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushiga tortildi.
Isroil va Hizbulloh o'rtasidagi janglarni to'xtatishga qaratilgan AQSh vositachiligidagi o't ochishni to'xtatish 17 aprelda boshlangan bo'lsa-da, Isroil kuchlari hujumlarini davom ettirmoqda va janubiy Livandagi ko'plab qishloqlarni bosib turibdi, to'liq chiqib ketish uchun hech qanday muddat belgilanmagan.
Eng so'nggi shartli sulh iyun oyida Vashingtonda erishilgan ramka kelishuviga borib taqaladi, unga ko'ra Isroil kuchlari Livan armiyasi ularni almashtirish uchun joylashtirilgani sababli bosib olingan Livandan asta-sekin chiqib ketishi kerak edi, "uchuvchi zonalar" dan boshlab, Hizbullohning qurolsizlanishi evaziga.
Livan va Isroil shundan beri kelishuvni amalga oshirishga qaratilgan etti raund AQSh vositachiligidagi muzokaralar o'tkazdi, to'rttasi Vashingtonda va uchtasi Rimda.
Muzokaralarda ishtirok etmaydigan Hizbulloh Litani daryosining janubidan chekinishini aytdi, lekin shimolda qurolsizlanmaydi.
Livan rasmiylarining aytishicha, mart oyidan beri Isroil zarbalari va quruqlikdagi operatsiyalari 4,333 kishini o'ldirgan va milliondan ortiq odamni - mamlakat aholisining taxminan beshdan birini - ko'chirgan.
Bu raqamlar yoz davomida o't ochishni to'xtatish nominal kuchga kirganidan keyin ham o'sishda davom etdi.
Vashingtonda ikki AQSh senatori Livan uchun besh yil davomida 1,2 milliard dollarlik xavfsizlik yordami paketini taklif qildi, moliyalashtirishning bir qismini davlatning qurollar ustidan monopoliyasi va Hizbullohni qurolsizlantirish bo'yicha taraqqiyotga bog'ladi.
Yordam paketi mamlakatning urushdan keyingi barqarorligi hal etilmagan siyosiy va harbiy qarama-qarshilik bilan bog'liqligini ta'kidlaydi, bu esa yengillashish alomatlarini ko'rsatmayapti.

Правительство Ливана обвинило Израиль в преднамеренном разрушении домов и гражданской инфраструктуры на юге страны на фоне все более хрупкого режима прекращения огня.
Премьер-министр Наваф Салам в среду заявил, что "атаки, вторжения, снос и систематическое разрушение домов Израилем представляют собой серьезное нарушение принципов и норм международного права и международного гуманитарного права".
Салам отверг утверждения Израиля о том, что разрушенные деревни были военными объектами, заявив, что это утверждение "не выдерживает никакой логики и не может быть использовано в качестве оправдания для их разрушения, перемещения их жителей и предотвращения их возвращения".
Его заявление прозвучало через несколько часов после того, как министр обороны Израиля Исраэль Кац посетил южный Ливан и заявил, что израильские силы "разрушают подземную инфраструктуру" и "разрушают все дома".
Кац отдельно заявил, что израильские войска не выйдут из оккупированных зон в Ливане, Сирии или Газе. В тот же день израильские атаки ранили нескольких человек на юге Ливана.
Представитель Госдепартамента США сообщил Al Jazeera в среду, что Вашингтон "ожидает, что все стороны будут действовать в соответствии с согласованными ими рамками", добавив, что Израиль "четко заявил, что не имеет территориальных амбиций в Ливане".
5 августа Израиль нанес удары по городу Мансури после того, как обвинил "Хезболлу" в нарушении режима прекращения огня, в результате которого погибли два израильских солдата недалеко от Мадждаль-Зуна.
Израильские военные приказали жителям эвакуироваться из Мансури, что стало первым таким приказом за несколько недель, а отдельная атака в другом месте убила одного человека и ранила 11. Днем позже израильский удар поразил дом в Бурдж-эш-Шемали.
"Хезболла" не взяла на себя ответственность за атаку, в результате которой погибли израильские солдаты, и не сделала никакого публичного заявления по этому поводу.
Ливан был втянут в войну США и Израиля против Ирана 2 марта после того, как поддерживаемая Тегераном "Хезболла" начала атаки на север Израиля.
Хотя при посредничестве США режим прекращения огня, направленный на прекращение боевых действий между Израилем и "Хезболлой", начался 17 апреля, израильские силы продолжают атаки и оккупируют десятки деревень на юге Ливана, без каких-либо сроков полного вывода.
Последнее условное перемирие восходит к рамочному соглашению, достигнутому в Вашингтоне в июне, согласно которому израильские силы должны были постепенно выйти с оккупированных ливанских территорий по мере развертывания ливанской армии для их замены, начиная с ограниченных "пилотных зон", в обмен на разоружение "Хезболлы".
С тех пор Ливан и Израиль провели семь раундов переговоров при посредничестве США, четыре в Вашингтоне и три в Риме, направленных на реализацию соглашения.
"Хезболла", которая не участвует в переговорах, заявила, что отойдет к югу от реки Литани, но не разоружится к северу.
Ливанские власти сообщают, что израильские удары и наземные операции с марта убили 4 333 человека и переместили более миллиона человек - примерно пятую часть населения страны.
Эти цифры продолжали расти в течение лета даже после того, как прекращение огня номинально вступило в силу.
В Вашингтоне два сенатора США предложили пакет помощи в области безопасности на сумму 1,2 миллиарда долларов для Ливана на пять лет, увязав часть финансирования с прогрессом в установлении государственной монополии на оружие и разоружении "Хезболлы".
Пакет помощи подчеркивает, что послевоенная стабильность страны остается связанной с нерешенным политическим и военным противостоянием, которое не подает признаков ослабления.