Sheynbaumning so'zlariga ko'ra, dastlab unga harbiy qutqaruv guruhi Kolumbiyaga yo'l olgani aytilgan, biroq keyingi kuni xavfsizlik kengashi yig'ilishida bu ma'lumot tasdiqlanmagan. "Kolumbiya sertifikat talab qildi. Ular sertifikatlangan, ammo endi yana bitta sertifikat so'ralmoqda", dedi u.
Meksika, shunga qaramay, oziq-ovqat va tibbiy yordam yetkazishda davom etmoqda. Kolumbiya tashqi ishlar vaziri Omar Bula chorshanba kuni mamlakat Meksikadan 58,5 tonna yordam qabul qilganini va gumanitar yuk bilan samolyot kelayotganini ma'lum qilgan edi.
Bu mojaro Kolumbiyaning yangi prezidenti Abelardo de la Espriella zilziladan bir necha kun oldin lavozimga kirishgani va chap qanot mamlakatlardan kelgan qutqaruv guruhlarini bloklagani haqidagi ayblovlar fonida yuz bermoqda. Hukumat bu ayblovlarni rad etadi.
"Biz hech bir davlatni, ularning takliflarini istisno qilmaganmiz. Biz hech qanday mafkuraviy yoki siyosiy mulohazalarsiz ishlaymiz", dedi Bula. Kolumbiya Milliy ofatlar boshqaruvi direktori Devid Santyago Tamayo esa AQSh, Salvador, Ekvador va Isroildan kelgan qutqaruv guruhlari bilan hamkorlik rasmiylashtirilayotganini aytdi.
Sheynbaum esa Kolumbiyaning tushuntirishini shubha ostiga olib, meksikalik guruh allaqachon sertifikatlanganini va yana bitta sertifikat so'ralganini, harbiy qutqaruv brigadasi 98 mamlakatda ishlaganini va "har qanday vaqtda jo'nashga tayyor" ekanini ta'kidladi.
Shu bilan birga, qutqaruvchilar uchun hal qiluvchi 72 soatlik muddat allaqachon o'tgan. Hukumat ma'lumotlariga ko'ra, kamida 273 kishi halok bo'lgan, 3800 dan ortiq kishi jarohatlangan, yana 377 kishi bedarak yo'qolganlar ro'yxatida.
Meksikadan tashqari, boshqa davlatlar ham yordam taklif qilgan. Los-Anjeles okrugi o't o'chirish departamenti jamoasi payshanba kuni yetib kelgan, Virjiniya shtatidan yana bir AQSh qutqaruv guruhi safarbar qilingan. Peru va Braziliya ham yordam taklif qilgan, BAA esa 10 million dollar xayriya qilishini e'lon qilgan.
Prezident de la Espriella iqtisodiy favqulodda holat e'lon qilish va shifoxonalar, maktablar, uylar va infratuzilmani tiklash uchun qayta qurish jamg'armasini tashkil etish rejasini ma'lum qilgan.

Президент Мексики Клаудия Шейнбаум заявила, что Колумбия отказывается допустить мексиканскую команду спасателей в страну для поиска выживших после разрушительного землетрясения в понедельник. Об этом она сообщила журналистам в четверг.
По словам Шейнбаум, первоначально ей сообщили, что военная спасательная группа отправилась в Колумбию, но на следующий день на заседании совета безопасности выяснилось, что это не так. «Колумбия запросила сертификацию. Они сертифицированы, но теперь у них просят еще одну сертификацию», — сказала она.
Мексика, тем не менее, продолжает отправлять другую помощь, включая продовольствие и медикаменты. Министр иностранных дел Колумбии Омар Була в среду заявил, что страна приняла 58,5 тонн помощи из Мексики и что рейс с гуманитарным грузом прибывает в тот же день.
Этот спор происходит на фоне обвинений в адрес нового президента Колумбии Абелардо де ла Эсприельи, вступившего в должность всего за несколько дней до землетрясения, в том, что он блокирует спасательные группы из стран с левыми лидерами. Его администрация отрицает эти обвинения.
«Мы не исключали ни одну страну из предложений, которые они нам сделали. Мы работаем со странами без каких-либо идеологических или политических соображений», — заявил Була. Директор Национального подразделения по управлению рисками бедствий Колумбии Давид Сантьяго Тамайо сообщил, что правительство оформляет поддержку спасательных групп из США, Сальвадора, Эквадора и Израиля.
Шейнбаум, однако, поставила под сомнение объяснения Колумбии, заявив, что мексиканская группа уже сертифицирована и у нее попросили еще одну сертификацию, добавив, что военная спасательная бригада ранее работала в 98 странах и «готова выехать в любой момент».
Между тем критическое 72-часовое окно для поиска выживших уже истекло. По данным правительства, погибли по меньшей мере 273 человека, более 3800 ранены, еще 377 числятся пропавшими без вести.
Помимо Мексики, помощь предложили и другие страны. Команда пожарного департамента округа Лос-Анджелес прибыла в четверг, мобилизована еще одна американская группа из округа Фэрфакс, штат Вирджиния. Перу и Бразилия также предложили помощь, а ОАЭ объявили о пожертвовании в размере 10 миллионов долларов.
Президент де ла Эсприелья объявил о планах ввести режим экономического чрезвычайного положения и создать фонд восстановления для направления помощи на восстановление больниц, школ, жилья и инфраструктуры.