Indoneziyaning Flores orolida sodir bo‘lgan 7,7 magnitudali kuchli zilzila oqibatida kamida 47 kishi halok bo‘ldi, yuzlab binolar vayron bo‘ldi. Qutqaruv guruhlari vayronalar ostida qolganlarni qidirishda davom etmoqda.
Mahalliy meteorologiya va geofizika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, zilzila shanba kuni ertalab soat 05:00 atrofida, 15 km chuqurlikda ro‘y bergan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, yuzlab binolar jiddiy shikastlangan, ko‘plab aftershoklar qayd etilgan.
Milliy favqulodda vaziyatlar boshqarmasi (BNPB) xabariga ko‘ra, zilzila silkinishlari g‘arbda Bima Regency va Citygacha sezilgan, ammo Manggarai provinsiyasi eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlardan biri bo‘ldi. U yerda 24 kishi halok bo‘lgan, Sharqiy Manggarai provinsiyasida 17, Sikka provinsiyasida 3, Ngada, Ende va G‘arbiy Manggarai provinsiyalarida esa kamida bittadan odam qurbon bo‘lgan.
Kamida ikki kishi og‘ir, 11 kishi esa engil jarohat olgan. BNPB zarar ko‘rgan hududlarga yordam jo‘natilayotganini, hozircha 10 500 ta yordam paketi yetkazilganini ma’lum qildi.
Mintaqa uzoq va tog‘li bo‘lgani sababli vayronagarchilikning to‘liq ko‘lamini baholash uchun vaqt kerak bo‘ladi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, 150 dan ortiq uy, o‘nlab ta’lim muassasalari, sog‘liqni saqlash maskanlari, ibodatxonalar va boshqa jamoat binolari jiddiy shikastlangan.
Maumere portida olingan videolarda terminal binosidan beton bo‘laklari parchalangani, yo‘lovchilar orasida vahima boshlangani aks etgan. Ba’zi odamlar kema gangwayi qulashi natijasida dengizga tushib ketgan.
Sharqiy Nusa Tenggara gubernatori Emanuel Melkiades Laka Lena matbuot anjumanida qurbonlarning aksariyati uyqu paytida vayronalar ostida qolib halok bo‘lganini aytdi. Talibura qishlog‘i aholisi Arnold Welianto esa BBCga bergan intervyusida: “Men uyg‘onib ketdim va darhol bolamning xonasiga yugurdim”, dedi. U ko‘p odamlar dengiz suvi chekingani sababli tepaliklarga qochganini ham qo‘shimcha qildi.
Dastlab tsunami ogohlantirishi e’lon qilingan, bu 2000 ga yaqin odamning o‘z-o‘zidan evakuatsiya qilinishiga sabab bo‘lgan, biroq uch soatdan so‘ng, dengiz sathida sezilarli o‘zgarish aniqlanmagach, ogohlantirish bekor qilingan. Biroq, ko‘chkilar ba’zi qishloqlarga yo‘lni to‘sgan, tajribali qutqaruv guruhlari kun bo‘yi vayronalar ostida qolganlarni ozod qilish uchun tinimsiz ishlagan.
Ruteng shahrida kasalxona oldida zilzila qurbonlari uchun vaqtinchalik tibbiy chodir o‘rnatilgan. BNPB aholini xotirjam bo‘lishga, qirg‘oq hududlaridan va shikastlangan inshootlardan uzoq turishga chaqirmoqda.

В результате мощного землетрясения магнитудой 7,7 на индонезийском острове Флорес погибли по меньшей мере 47 человек, сотни зданий разрушены. Спасательные группы продолжают поиски выживших под завалами.
По данным местного метеорологического и геофизического агентства, землетрясение произошло в субботу около 05:00 по местному времени на глубине 15 км. Предварительные отчеты указывают на серьезные повреждения сотен зданий и множество афтершоков.
Национальное агентство по ликвидации последствий стихийных бедствий (BNPB) сообщило, что толчки ощущались на западе вплоть до Бима Ридженси и Сити, но провинция Манггараи является одной из наиболее пострадавших. Там зарегистрировано 24 смертельных случая, в Восточном Манггараи – 17, в Сикке – 3, в Нгада, Энде и Западном Манггараи – по крайней мере по одному.
По меньшей мере двое получили серьезные ранения, 11 – легкие. BNPB заявило, что помощь направляется в пострадавшие районы, уже доставлено 10 500 пакетов помощи.
Из-за удаленности и гористости региона полная оценка разрушений займет время. По предварительным данным, серьезно повреждены более 150 домов, десятки учебных заведений, медицинских учреждений, культовых сооружений, офисов и других общественных объектов.
Видео, снятые в порту Маумере, показывают, как большие куски бетона отваливаются от здания терминала, вызывая панику среди пассажиров. Некоторые люди были сброшены в море, когда обрушился трап к парому.
Губернатор Восточной Нуса-Тенгары Эмануэль Мелкиадес Лака Лена на пресс-конференции заявил, что большинство жертв погибли во сне из-за обрушившихся обломков. Житель Талибуры Арнольд Велианто рассказал BBC: «Я проснулся от толчка и сразу побежал в комнату ребенка». Он также добавил, что многие люди уже бежали в холмы, потому что море отступило.
Первоначально было объявлено предупреждение о цунами, что привело к самоэвакуации около 2000 человек, но через три часа оно было снято, так как значительного повышения уровня моря не наблюдалось. Однако оползни заблокировали доступ к некоторым деревням, и опытные спасательные группы работали весь день, чтобы освободить людей из-под завалов.
В Рутенге перед больницей был установлен временный медицинский шатер для приема пострадавших. BNPB призывает население сохранять спокойствие и держаться подальше от прибрежных зон и поврежденных строений.
Индонезия подвержена землетрясениям и вулканической активности, так как расположена на стыке трех крупных тектонических плит.