Belgiyada o‘rmon yong‘inlari tarixdagi eng katta ko‘lamga yetdi. Germaniya chegarasi yaqinidagi High Fens qo‘riqxonasida boshlangan yong‘in yakshanba kuni ham davom etmoqda.
Yong‘in juma kuni Belgiyaning Liège provinsiyasida boshlanib, sharqqa, Germaniya tomon tarqaldi. Hozirga qadar 27 kvadrat kilometrdan ortiq maydon yonib ketgan.
Yevropa o‘rmon yong‘inlari axborot tizimi ma’lumotlariga ko‘ra, avvalgi eng katta yong‘in 2011 yilda qayd etilgan bo‘lib, o‘sha paytda ham shu qo‘riqxonaning 14 kvadrat kilometri yonib ketgan edi.
Yong‘inni o‘chirishga Belgiya, Germaniya, Lyuksemburg va Niderlandiyadan 250 dan ortiq qutqaruvchilar jalb etilgan. Wallonia provinsiyasi hukumati matbuot kotibi Stefani Ernouxning Reuters agentligiga ma’lum qilishicha, asosiy e’tibor yong‘inning oldinga siljishini to‘xtatishga qaratilgan.
Shanba kuni shamol yo‘nalishi o‘zgarib, tutun tarqalishi sababli Waimes va Butgenbach chegaradosh munitsipalitetlaridan 600 ga yaqin aholi o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Yakshanba kuni ertalab hech bir uyga zarar yetmagan, biroq rasmiylar aholini yong‘in zonasidan uzoqda bo‘lishga chaqirmoqda.
Germaniyaning Monschau shahri ma’lumotlariga ko‘ra, yong‘in chegaraga 3 kilometr yaqinlashgan, biroq alanga chegaradan o‘tishi kutilmayapti. Shunga qaramay, uchta tumanga tutun tufayli vaqtincha evakuatsiya qilish tavsiya etilgan.
Yong‘in Belgiyada yana bir jazirama issiqdan so‘ng yuz berdi. Juma kuni ba’zi joylarda havo harorati 37 darajaga yetdi, bundan oldin esa haftalar davomida yomg‘ir yog‘magan edi.
Yevropaning boshqa qismlari kabi Belgiya ham takroriy jazirama to‘lqinlari ostida. Payshanba kuni bir qancha Yevropa davlatlarida havo harorati 35 darajadan oshdi, Buyuk Britaniyada esa yilning eng issiq kuni qayd etildi – G‘arbiy Londonda termometr 38,1 darajani ko‘rsatdi.
Issiqlikdan so‘ng yong‘inlar tez-tez sodir bo‘lmoqda. So‘nggi kunlarda Germaniya, Fransiya, Buyuk Britaniya, Xorvatiya va Gretsiyada minglab odamlar o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Bu yil Yevropa Ittifoqi bo‘ylab taxminan 500 ming gektar maydon yonib ketgan.

Пожарные продолжают борьбу с крупнейшим лесным пожаром в истории Бельгии, который охватил природный заповедник Высокие Фенны недалеко от границы с Германией в воскресенье.
Пожар вспыхнул в пятницу в провинции Льеж и распространяется на восток, в сторону Германии. Огонь уничтожил более 27 квадратных километров территории.
По данным Европейской информационной системы о лесных пожарах, предыдущий рекордный пожар в Бельгии произошел в 2011 году, когда выгорело 14 квадратных километров того же заповедника.
К тушению привлечены более 250 сотрудников экстренных служб, включая пожарных из Бельгии, Германии, Люксембурга и Нидерландов. Пресс-секретарь правительства провинции Валлония Стефани Эрну сообщила агентству Reuters, что основные усилия направлены на сдерживание продвижения огня.
В субботу около 600 жителей приграничных муниципалитетов Ваймс и Бютгенбах были вынуждены покинуть свои дома из-за изменения ветра и распространения дыма. Власти заявили, что по состоянию на утро воскресенья ни один дом не пострадал, но призвали людей держаться подальше от зоны пожара.
В Германии город Моншау сообщил, что огонь подошел к границе на расстояние около 3 километров. Власти не ожидают, что пламя пересечет границу, но рекомендовали жителям трех районов временно эвакуироваться из-за дыма.
Пожар произошел после очередной волны сильной жары в Бельгии: в пятницу температура местами достигала 37 градусов Цельсия, а до этого несколько недель не было дождей.
Как и другие части Европы, Бельгия переживает лето с повторяющимися волнами тепла. В четверг метеослужбы зафиксировали температуру выше 35 градусов в нескольких европейских странах, а в Великобритании был самый жаркий день года, когда температура в западном Лондоне достигла 38,1 градуса.
За жарой часто следуют пожары. За последние дни тысячи людей были вынуждены покинуть свои дома в Германии, Франции, Великобритании, Хорватии и Греции. В этом году в Европейском союзе выгорело около 500 тысяч гектаров.